Üha kasvav renditööjõu kasutamine vajab reguleerimist

Töötajate rentimise peamised põhjused on hooajaline äritegevus, alternatiiv tavapärasele värbamisele, olemasolevate töötajate asendamine haiguse või puhkuse ajal või suure voolavusega positsioonid.

Töötajate rentimine ehk kolmepoolne töösuhe tekib juhul, kui töötaja, kellel on töösuhe oma tööandjaga, teeb tööd kolmandale isikule – tellijale, kellele tööandja on teenusepakkujaks.

Probleemid tekivad aga puuduliku seadusandluse tõttu, mis Euroopas on olemas, kuid mida Eesti oludele kohaldatud veel ei ole. Kuna täna töötab Eestis umbes 1500–2000 inimest renditöötajana, on oluline püüda seda kasvavat teenuseliiki reguleerida nii, et kõigi osapoolte kohustused ja vastutus oleks üldiste põhimõtetega kinnitatud.

Renditöötajal paindlik tööaeg

Renditööjõuga seotud probleemide aruteluks korraldas PARE jaanuari lõpus ümarlaua. Gaabriel Tavits Eesti ametiühingute keskliidust selgitas, et kolmepoolne töösuhe on reaalsus, mis toimib nii Eestis kui ka mujal maailmas ning millegi illegaalsega kindlasti tegemist ei ole.

Mida enam hoidutakse õiguslikust reguleerimisest, seda tõenäolisemalt koostab reeglid praktika, mistõttu oleks praegu, teenuse kiire arenemise staadiumis, reguleerimine valutum kui paari aasta pärast. Siis on ni‰‰ juba oluliselt tugevam ja teenuse suunamine keerulisem.

Niina Siitam tööinspektsioonist juhtis tähelepanu sellele, et kuigi teenus ei ole illegaalne, tekib selle rakendamisel palju õigusalaseid praktilisi küsimusi – kuidas hinnata renditava töötaja kvalifikatsiooni ja tagada võrdse kohtlemise põhimõtted.

Probleemiks on ka tööohutuse ja -tervishoiu küsimused. Eelmisel aastal juhtus renditud töötajatega 24 tööõnnetust.

Renditöö võimaldab inimestel rohkem ise oma töö ja vaba aja suhet määrata. Nii näiteks soovib osa renditöötajaid talveperioodil töötada ja suvel hobidega tegeleda. Siinkohal aga hoiatas Niina Siitam, et enamik inimesi soovib ikkagi pigem stabiilsust oma töös kui võimalust näiteks kogu suvi purjetamas käia.

Arvestada tuleb ka sellega, et kuigi tegemist on kasvava turuga, esinevad sektorite lõikes ikkagi teatud piirangud, näiteks avalikus sektoris ei ole renditöö hästi rakendatav, samuti on vähemalt Eestis keeruline leida tippspetsialiste.

Ümarlaual renditöö teemasid arutlenud jõudsid üsna üksmeelsele arusaamisele, et enne seaduste loomist oleks esialgu otstarbekam jõuda kolmepoolse kokkuleppeni riigi, ametiühingute ja rendifirmade esindajate vahel, millega kinnitataks renditööd ja -tööjõudu puudutavad põhimõtted.

See võimaldaks teenuse arendamisel lähtuda ühtsest reeglistikust, millele toetudes saaks hiljem vajadusel ka seaduste loomiseks ettepanekuid teha.

Parim personaliprojekt 2005

Konkursi finaaliprojektid on:

Hansapanga “Tulemuste ja talendijuhtimise raamistik”, If Eesti Kindlustuse “Tooteteadlik ja ennastjuhtiv Ifi töötaja” ja TNT Eesti “Indeksite süsteem TNT Eestis”.

Konkursi finalistid esitlevad oma projekte 6. aprillil personali-juhtimise konverentsil “Tasakaalu otsiv organisatsioon“ Tartus Vanemuise kontserdimajas.

Konkursi võiduprojekt kuulutatakse välja samal päeval toimuval galaõhtul klubis Atlantis.

Kõigi konkursil osalenud projektidega on võimalik tutvuda PARE kodulehe aadressil http://www.pare.ee/index.php?lang=est&main_id=18

Osale arutelus

  • Jaana Pedras

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad