Maksuterminaator 2 valmistub tulekuks

Maksu- ja tolliameti juhi konkursil on sõelale jäänud
kontrollorganeid esindavad Enriko Aav ja Raivo Sepp.

Küsitletud maksuametnike sõnul kardetakse ametis, et liisk langeb pigem riigiprokurör Raivo Sepa kui maksuametniku Enriko Aava kasuks. Kuna Sepp tuleks maksuametnikke juhtima väljastpoolt maja ning sellega võivad kaasneda tõsisemad ümberkorraldused, valitseb töötajate seas minnalaskmise meeleolu.

Ükskõik, kumb kahest kandidaadist ametisse asub, võib nende tausta teades juhtuda, et eelmise juhi Aivar Rehe ajal pehmeks teenindusasutuseks muutunud maksuametist saab taas pigem raudne rusikas ehk maksuterminaator.

Mõlema mehe kohta on avalikkusel vähe infot. On vaid teada, et peaaegu kogu Enriko Aava tööelu on möödunud maksuameti koridorides. Algul Kohtla-Järvel, edasi maksuameti keskasutuses, kus tema kätte usaldati üleriigilise tähtsusega uurimised.

Aav on korteriühistu Niine 2a juhatuse liige. Ettevõtetes tal osalusi pole, samuti puudub kinnisvara. Tema konkurendile Sepale kuulub korter Kuressaares ja üks kinnistu Saaremaal.

Sepp õppis ülikoolis koos Juhan Partsiga

Raivo Sepp alustas tööd prokuratuuris ülikoolipäevil, töötades Tartu maakonna prokuratuuris ühiskondliku abilisena. Tartu ülikooli õigusteaduskonna lõpetas ta 1991. aastal koos praeguse õiguskantsleri Allar Jõksi ja endise peaministri Juhan Partsiga. Hiljem siirdus Sepp uurijaks Võru maakonna prokuratuuri, kus tõusis peatselt vanemuurija kohale.

Rahandusminister Aivar Sõerd teatas eile väga lakooniliselt: "Kõrgemate ametnike konkursi atesteerimise komisjon ei ole veel oma tööd lõpetanud ja selles staadiumis ei pea ma võimalikus antud teemat kommenteerida."

Ministri soosikuks on peetud Seppa

Varem on ajakirjanduses kirjutatud, et rahandusminister Aivar Sõerdi soosik maksuameti juhi kohale on Raivo Sepp. Päevaleht kirjutas jaanuaris, et hoolimata avaliku konkursi kuulutamisest on Sõerd oma kandidaadi Rahvaliidu juhtfiguuridele välja käinud ja saanud talle ka õnnistuse.

Endine peaminister Juhan Parts ütles kunagise kursusekaaslase Raivo Sepa kohta: "Üks asi on ametikoht ja teine asi on rääkida ülikoolikaaslasest. Mulle tuleb üllatusena, et ta sinna kandideerib." Peale mõningast järelemõtlemist lisas Parts: "Ütleksin, et iga sepp jäägu oma liistude juurde. Argumenteerida ma seda aga avalikult ei taha."

Aaval on maksuametis kindel seljatagune

Enriko Aava iseloomustas endine maksuameti pressiesindaja Aivar Pau kui inimest, kes on oma tööga hästi hakkama saanud. "Minu hinnangul on Enriko juhitud osakond suutnud Eesti uurimisasutustest kõige edukamalt üle elada kriminaalpoliitika reformimise," rääkis Pau. "Nüüd on nii riigile kui ka ameti töötajaile vaja nähtavasti taas stabiilsema arengu keskkonda. Enriko on õige mees seda looma. Ta on olnud aktiivne ameti seisukohtade väljapoole suunamisel ning organisatsioonisisene usaldus seljataga olemas. Kirjeldaks mehe tegemisi sõnadega: vaoshoitud jõulisus."

Endine maksuameti juht Aivar Rehe keeldus eile kandidaatide sobivust ja võimalikku võitjat kommenteerimast.

Eelmise juhivahetuse aegu valitses maksuametis pikemat aega peataolek. Selle käigus lahkusid hinnatud spetsialistid töölt, näiteks maksu- ja tolliameti IT-süsteeme ühendanud Aare Lapõnin ja teenindust juhtinud asedirektor Kaja Tamm. Ümberkorralduste käigus vahetati välja keskastmejuhte ning piirati sadade inimeste ligipääsu maksuameti andmebaasides sisalduvale informatsioonile.

Uue juhi valib viieliikmeline komisjon

Viieliikmeline kõrgemate riigiametnike konkursi- ja atesteerimiskomisjon koguneb otsust langetama täna kell üks. Uue juhi nimi peaks selguma paari tunni jooksul.

Komisjoni kuuluvad riigisekretär Heiki Loot, tegevpsühholoog Palmi Karu, riigikantselei referent Pille Kangro, riigikantselei avaliku teenistuse osakonna juhataja asetäitja Eve Limbach ja rahandusministeeriumi kantsler Tea Varrak.

Kolmas finišini jõudnud kandidaat, rahandusministeeriumi kantsler Tauno Tats taandas end konkursilt.

Välja on langenud ka maksuameti praegused asedirektorid Rainer Osanik ja Avo Rõõmussaar.

Kliendid jääksid tähelepanu keskpunkti

Enriko Aava sõnul on kõige olulisem jätkata kliendikeskset lähenemisviisi ning saavutada maksuameti stabiilne areng.

Millises suunas sooviksite maksu- ja tolliametit ning Eesti maksumaksjaid arendada, kui homme valituks osutute?

Kõige olulisem on jätkata kliendile orienteeritud lähenemisviisi ning saavutada usaldus maksumaksjate ja maksuhalduri vahel. Maksuhalduri tegevus peab olema suunatud sellele, et kõigile maksumaksjatele oleks tagatud professionaalne teenindus.

Pean vajalikuks jätkata positiivset suhtlemist ja koostööd maksuameti ning maksumaksjate vahel. Oluline roll on siin täita erinevatel ühiskondlikel organisatsioonidel - kaubandus-tööstuskoda, maksumaksjate liit, ametiühingud, erialaliidud jne. Maksuhaldur vajab oma tegevuse hindamiseks konstruktiivset ja erapooletut tagasisidet, mistõttu dialoog mainitud organisatsioonidega on hädavajalik.

Kuidas kavatsete ületada vastuolu teeninduse ja kontrolli vahel, kumba peate maksu- ja tolliameti prioriteediks?

Prioriteet on kliendikesksus, kus eesmärgiks on läbi hea teeninduse tagada maksukohustuste võimalikult lihtne ja mugav täitmine.

Kontroll ja sund on teenindust toetavateks funktsioonideks, mis suunatakse sinna, kus neid kõige enam vajatakse. Kontrollitegevuse korraldamisel tuleb eesmärgiks seada maksukuulekuse edendamine, mitte maksimaalne karistamine. Peame suutma tagada kõrge kontrollialase asjatundlikkuse, et olla õigel ajal õiges kohas. Aus maksumaksja ootab riigilt kaitset ebaausate eest.

Milliseid väljakutseid näete maksuameti juhtimises?

Olen maksu- ja tolliametis töötanud ligi 14 aastat ning soovin oma kogemust ja teadmisi ametile püstitatud eesmärkide saavutamiseks maksimaalselt rakendada.

Täna vajab organisatsioon stabiilsust, kuna amet on aastaid olnud suurte reformide keerises. Nüüd on vajalik teha viimistlustööd - suunata energia mitte struktuurilistele ümberkorraldustele, vaid protsesside ja inimeste tõhususele ja kvaliteedile. Maksu- ja tolliamet peab olema valmis oma ülesandeid täitma ka olukorras, kus majanduskasv ei ole nii kõrge.

Mida tooksite eelmiste maksuameti juhtide juures esile säilitamist väärt saavutustena?

Organisatsioon on saavutanud kõrge autoriteedi ja asjatundlikkuse - seda tuleb säilitada.

Maksu- ja tolliameti ühendamine on läbi viidud edukalt ja suures plaanis õigesti. Suund maksu- ja tollifunktsioonide integreerimisele on minu hinnangul olnud ainuõige ning väärib edasiarendamist.

Raivo Sepp eile Äripäeva saadetud samasugustele küsimustele ei vastanud.

Raivo Sepp

Sündinud 7. juunil 1964 Saaremaal. Lõpetas keskkooli Kuressaares.
1989. aastal alustas Tartu maakonna prokuratuuris ühiskondliku abina, misjärel stažeeris Jõgeva maakonna prokuratuuris. 1991. aastal lõpetas Tartu Ülikooli õigusteaduskonna. 1990-1992 Võru maakonna prokuratuuri uurija ja vanemuurija 1992-1994 Võru uurimisbüroo direktor 1994-1997 Viljandi politseiprefektuuri politseiprefekt 1997-1998 politseiamet, politseipeadirektori asetäitja 1998-2003 riigiprokuratuur, riigi peaprokurör 2003-2004 riigiprokuratuur, riigiprokurör alates 2004 Eurojusti (Haag, Holland), riigiprokurör, Eurojusti Eesti liige

Abielus, 2 last.

Enriko Aav

Sündinud 15. mail 1968. Lõpetanud keskkooli Kohtla-Järvel. Ärijuhtimise bakalaureusekraadi sai EBSist, magistrikraadi 2004. aastal Tallinna Tehnikaülikoolist haldusjuhtimise erialal.

1992-1994 Kohtla-Järve maksuameti inspektor ja revident 1994-1996 maksuameti pearevident. Viis läbi üleriigilisi maksurevisjone ning juhendas ja koolitas maksurevidente. 1996-2001 maksuameti järelevalve osakonna juhataja. Korraldas ja arendas maksuameti järelevalvealast tegevust, juhtis maksupettuste tõkestamist, korraldas sisekontrolli ning osales rahvusvahelises finantskontrolli koostöös. 16 alluvat. 2001-2004 maksupettuste uurimise keskuse (MUK) direktor. Käivitas maksukuritegude kohtueelse uurimisega tegeleva maksuameti allasutuse ja juhtis seda. 72 alluvat. Alates 2004 maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja. Moodustas maksu- ja tollialaste kuritegude kohtueelse uurimisega tegeleva struktuurüksuse ja juhtis seda, osales ameti üldjuhtimises. 140 alluvat. Eesti Maksumaksjate Liidu nõukoja liige. Osalenud koolitustel nii Eestis kui ka väljaspool, sh Suurbritannias, Hollandis, Iirimaal, Taanis ning Koreas.

Abielus, 3 last.

Osale arutelus

  • Martin Hanson, Anne Oja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad