Lapsepuhkajate rohkus lisab tööandjatele uusi kohustusi

Tiina Saar, CV-OnlineÜha rohkem naisi soovib töökohaga sidet pidada
ka titapuhkuse ajal.

Asutustes-firmades on praegu muljetavaldavalt palju beebipuhkusele minejaid, näitas neljateistkümne eri valdkonna ettevõtte esindajate küsitlemine. Personalijuhid nentisid, et kui varem läks niinimetatud dekreetpuhkusele heal juhul üks nais-töötaja seitsme aasta jooksul, siis nüüdseks on olukord sootuks teine – kaks-kolm ühel ajal ärajääjat on üsna tavaline nähtus.

Emapuhkusele minejate rohkus toob firmale kaasa mitmeid probleeme: kust leida väärilisi asendustöötajaid, kas ja kuidas hoida puhkavat töötajat firmaga seotuna ja millal võib hakata tema tagasitulekuga arvestama. Kui teenindavale tööle inimesi veel leiab, siis heade juhtide ja spetsialistide osas on tööturg märksa vaesem. Paljud firmad lahendavad olukorra sisemiste jõududega ning kasutavad projektipõhiselt ka puhkusel viibivate emade abi.

Varasemaga võrreldes soovib üha rohkem naisi jääda tööga seotuks ka emapuhkuse ajaks, kinnitas personalijuhtide küsitlemine. Naised pelgavad, et pikemat aega kodus olles kaotavad nad asjatundlikkuse ja pole tööturul enam nõutud kaup.

Kuidas töötajat hoida

Et firmad ootavad värsketelt emadelt paindlikkust ja avatud koostööd, on ka nende poliitika muutunud hoolivamaks ja paindlikumaks. Lapse sünni puhul on mitmel pool ette nähtud kingitused, sünnitoetused ja muud soodustused. Emapuhkusel töötajaid kutsutakse koolitustele, firmaüritustele jne. Või pannakse neile kampaania korras ajalehed koju käima.

Ja mis seal salata: et spetsialist ikka tõepoolest ka pärast titapuhkust oleks senisest tööandjast huvitatud, tuleb pingutada. Sest kodus olles hakatakse rohkem mõtlema karjääri ja tulevikuplaanide peale – vaadatakse oma tegemistele teise nurga alt. See võib kaasa tuua ideid teha midagi sootuks muud, kandideerida vahelduseks mujale, müüa oma teadmisi-oskusi teisele tööandjale. Kui firma hoiab töötajat toimuvaga kursis – pakub koolitusi, jätab alles ligipääsu siseinfole, ootab teda üritustele –, säilib side tööandjaga. See on hea töötaja endale hoidmise peamine võti. Sama kehtib lapsepuhkuselt tulija tööellu tagasi aitamise kohta. Paljud tööandjad pakuvad juba nüüd osalist tööaega ja võimaldavad kodus töötamist, täiendkoolitust, lapsehoidja toetust jms.
Koostööplaanid tuleks otsesel juhil koos töötajaga, kes emapuhkusele läheb, enne paika panna. Eelkõige kas ja kui palju soovib ja tahab ta kodus olles tööd teha, kui palju firma tegemistele kaasa elada, end täiendada ja millal naasta. Enamasti tulevad naised tagasi aasta pärast ehk siis pärast vanemahüvitise maksmise lõppemist.

Otsus sõltub naisest endast ja on individuaalne – kui pikka puhkust ta pidada soovib ja kas sinna mahub üks või rohkem lapsi. Oluline on, et lapsevanem, kes otsuse teeb, oleks ise rahulolev ega tunneks süümepiinu ei koduste ega tööandja ees.

Autor intervjueeris personalitöötajate ühingu PARE liikmeid.

Iseenda ülemusel lihtsam

•• Omanimelise juuksurisalongi omanik ja juuksur Margit Merirand saab suve algul esimest korda emaks. “Tööd teen nii kaua, kui jaksan, aga märtsis veel kindlasti,” lubas ta. Pärast seda tuleb Margiti klientidel mõnda aega leppida salongi teiste töötajatega. “Juuksuritöö jagan kolleegide vahel ära. Mis puutub salongipidamisega seotud asjaajamisse, siis sellega saan hakkama,” tutvustas Margit muudatusi oma tööelus.

•• “Suvel, kui laps on sündinud, kavatsen tõepoolest ainult puhata,” rääkis Margit. “Iseenda ülemusena saan tööasju vastavalt vajadusele sättida. Kuid 12-tunniseid tööpäevi ei tule enam niipea kohe kindlasti.”


Osale arutelus

  • Agne Narusk

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad