Kinnisvara parendused saab müügitulust maha arvata ka mitteettevõtja

Kinnisvarale tehtud parendused saab müügitulust maha arvata iga müüja,
olemata selleks ettevõtjaks registreerunud.

Väga levinud on arvamus, et inimene, kes pole FIEks registreeritud, ei saa kinnisvara remonti müügitulust kuidagimoodi maha arvata, ja nende maksustatav müügikasu on müügihind miinus ostuhind miinus müügitehingu kulud. Tegelikult ütleb aga tulumaksuseaduse paragrahv 37, et kasu või kahju vara müügist on müüdud vara soetamismaksumuse ja müügihinna vahe. Soetamismaksumus pole aga mitte ainult ostuhind.

Sama seaduse paragrahv 38 ütleb kohe alustuseks: soetamismaksumus on kõik maksumaksja poolt vara omandamiseks ning selle parendamiseks ja täiendamiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud, sealhulgas makstud komisjonitasud ja lõivud. Nii et siis ostuhind pluss parendused ja täiendused ning see kehtib kõigi vara müünud maksumaksjate, mitte ainult FIEde kohta.

Kahjuks ei seleta tulumaksuseadus, mida lugeda parendamiseks. Täiendamise äraseletamiseks piisab ehk ka tavalisest mõtlemisvõimest.

Parendamisest räägitakse lähemalt ainult Raamatupidamise Toimkonna juhendis nr 5, aga see on kirjutatud tekkepõhise raamatupidamise jaoks ega kõlba sellisena otse tulumaksumaailma ülekandmiseks.

Kunagi seletati, et remont on samade tarbimisomaduste taastamine ja parendamine nende omaduste paremaks tegemine, aga nüüd ütleb Toimkonna juhend, et katuse vahetamine sama tüüpi katuse vastu on mitte parandamine, vaid parendamine. Juhendis tuletatakse alatasa meelde bilanssi ja sellega seotud põhimõtteid, aga need väljendid ei ole omal kohal inimeste tulude kassapõhisest maksustamisest rääkides.

Kuid kuna paremat alust parenduste defineerimiseks tulumaksuseaduse mõttes ei ole, võib lähtuda sellest Toimkonna juhendist.

Kokkuvõtlikult ütleb juhend, et suuremad vahetamised on parendus, värvimine-tapetseerimine seda veel ei ole.

Osale arutelus

  • Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad