Kinnisvara parendused saab müügitulust maha arvata ka mitteettevõtja

Kinnisvarale tehtud parendused saab müügitulust maha arvata iga müüja,
olemata selleks ettevõtjaks registreerunud.

Väga levinud on arvamus, et inimene, kes pole FIEks registreeritud, ei saa kinnisvara remonti müügitulust kuidagimoodi maha arvata, ja nende maksustatav müügikasu on müügihind miinus ostuhind miinus müügitehingu kulud. Tegelikult ütleb aga tulumaksuseaduse paragrahv 37, et kasu või kahju vara müügist on müüdud vara soetamismaksumuse ja müügihinna vahe. Soetamismaksumus pole aga mitte ainult ostuhind.

Sama seaduse paragrahv 38 ütleb kohe alustuseks: soetamismaksumus on kõik maksumaksja poolt vara omandamiseks ning selle parendamiseks ja täiendamiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud, sealhulgas makstud komisjonitasud ja lõivud. Nii et siis ostuhind pluss parendused ja täiendused ning see kehtib kõigi vara müünud maksumaksjate, mitte ainult FIEde kohta.

Kahjuks ei seleta tulumaksuseadus, mida lugeda parendamiseks. Täiendamise äraseletamiseks piisab ehk ka tavalisest mõtlemisvõimest.

Parendamisest räägitakse lähemalt ainult Raamatupidamise Toimkonna juhendis nr 5, aga see on kirjutatud tekkepõhise raamatupidamise jaoks ega kõlba sellisena otse tulumaksumaailma ülekandmiseks.

Kunagi seletati, et remont on samade tarbimisomaduste taastamine ja parendamine nende omaduste paremaks tegemine, aga nüüd ütleb Toimkonna juhend, et katuse vahetamine sama tüüpi katuse vastu on mitte parandamine, vaid parendamine. Juhendis tuletatakse alatasa meelde bilanssi ja sellega seotud põhimõtteid, aga need väljendid ei ole omal kohal inimeste tulude kassapõhisest maksustamisest rääkides.

Kuid kuna paremat alust parenduste defineerimiseks tulumaksuseaduse mõttes ei ole, võib lähtuda sellest Toimkonna juhendist.

Kokkuvõtlikult ütleb juhend, et suuremad vahetamised on parendus, värvimine-tapetseerimine seda veel ei ole.

Osale arutelus

  • Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad