Käibe suurust ei pea tõendama

Alar Ossa kirjutas artiklis
"Käibemaksuseaduse muudatused lahendavad praktikas esile kerkinud probleeme"
(09.01.), et nüüd tuleb tõendada ettevõtlusega tegelemist ka siis, kui
maksustatav käive ületab 250 000 krooni. See lause võttis põlved nõrgaks nii
mõnelgi FIE-l, keda siiani on maksu- ja tollikeskused keeldunud
käibemaksukohustuslaseks registreerimast. Nüüd tehakse asi täiesti
võimatuks!

Selle aastani oli käibemaksuseaduses kirjas, et isik peab registreerimiseks tõendama, et ta tegeleb ettevõtlusega või alustab ettevõtlust: maksuhaldur jätab isiku registreerimata, kui isik ei tegele ettevõtlusega või ei alusta ettevõtlust. Asja mõte oli ära hoida riiulifirmade käibemaksukohustuslasteks registreerimist.

Meie maksu- ja tollikeskustes hakati aga sellele tekstile toetudes käibemaksukohustuslasteks soovivatelt ettevõtjatelt nõudma tõendeid hoopis selle kohta, et nende aastakäive läheb suuremaks kui 250 000 krooni. Miskipärast ei taheta registreerida nimelt FIEsid, kelle käive pole veel 250 000ni jõudnud. Ükski ettevõtja pakutud tõend pole olnud piisav. Mis seda oleks, ei osata või ei taheta öelda.

Miks sedamoodi talitatakse, on raske mõista. Riigi soov käibemaksuseadust muutes on olnud hoopis käibemaksukohustuslaseks saamise lihtsustamine. Maksukohustuslaste register ei ole VIP-klubi, kuhu igaühte ei lastagi. Riiulifirmad muidugi välja arvatud.

Sellest aastast muudeti seaduse sõnastust ning nüüd öeldakse nii: "Isik peab registreerimiseks tõendama, et ta tegeleb ettevõtlusega Eestis või alustab Eestis ettevõtlust; maksuhaldur jätab isiku registreerimata, kui isik ei tegele ettevõtlusega või ei alusta seda."

Seega oli siiani vaja tõendada, et Eesti käibemaksukohustuslaste registrisse sooviv ettevõtja üldse midagi ettevõtluseks nimetatavat tegema hakkab, nüüdsest on aga vaja tõendada, et seda hakatakse tegema nimelt Eestis. Käibe suuruse tõendamist seadus ei nõudnud ega nõua. Kui aga maksustatav käive on juba ületanud 250 000 krooni, on ettevõtlusega tegelemise tõendamine pehmelt öeldes koomiline. Kuidas see käive muidu ikka üle 250 000 ulatus, kui ettevõtlusega ei tegeldud?

Osale arutelus

  • Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Uudised

Tööriistad