Käibe suurust ei pea tõendama

Alar Ossa kirjutas artiklis
"Käibemaksuseaduse muudatused lahendavad praktikas esile kerkinud probleeme"
(09.01.), et nüüd tuleb tõendada ettevõtlusega tegelemist ka siis, kui
maksustatav käive ületab 250 000 krooni. See lause võttis põlved nõrgaks nii
mõnelgi FIE-l, keda siiani on maksu- ja tollikeskused keeldunud
käibemaksukohustuslaseks registreerimast. Nüüd tehakse asi täiesti
võimatuks!

Selle aastani oli käibemaksuseaduses kirjas, et isik peab registreerimiseks tõendama, et ta tegeleb ettevõtlusega või alustab ettevõtlust: maksuhaldur jätab isiku registreerimata, kui isik ei tegele ettevõtlusega või ei alusta ettevõtlust. Asja mõte oli ära hoida riiulifirmade käibemaksukohustuslasteks registreerimist.

Meie maksu- ja tollikeskustes hakati aga sellele tekstile toetudes käibemaksukohustuslasteks soovivatelt ettevõtjatelt nõudma tõendeid hoopis selle kohta, et nende aastakäive läheb suuremaks kui 250 000 krooni. Miskipärast ei taheta registreerida nimelt FIEsid, kelle käive pole veel 250 000ni jõudnud. Ükski ettevõtja pakutud tõend pole olnud piisav. Mis seda oleks, ei osata või ei taheta öelda.

Miks sedamoodi talitatakse, on raske mõista. Riigi soov käibemaksuseadust muutes on olnud hoopis käibemaksukohustuslaseks saamise lihtsustamine. Maksukohustuslaste register ei ole VIP-klubi, kuhu igaühte ei lastagi. Riiulifirmad muidugi välja arvatud.

Sellest aastast muudeti seaduse sõnastust ning nüüd öeldakse nii: "Isik peab registreerimiseks tõendama, et ta tegeleb ettevõtlusega Eestis või alustab Eestis ettevõtlust; maksuhaldur jätab isiku registreerimata, kui isik ei tegele ettevõtlusega või ei alusta seda."

Seega oli siiani vaja tõendada, et Eesti käibemaksukohustuslaste registrisse sooviv ettevõtja üldse midagi ettevõtluseks nimetatavat tegema hakkab, nüüdsest on aga vaja tõendada, et seda hakatakse tegema nimelt Eestis. Käibe suuruse tõendamist seadus ei nõudnud ega nõua. Kui aga maksustatav käive on juba ületanud 250 000 krooni, on ettevõtlusega tegelemise tõendamine pehmelt öeldes koomiline. Kuidas see käive muidu ikka üle 250 000 ulatus, kui ettevõtlusega ei tegeldud?

Osale arutelus

  • Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad