Muutused konsolideeritud aruandluse koostamisel

1. jaanuar 2005.a. või peale seda alanud majandusaasta aruande
koostamisel tuleb silmas pidada asjaolu, et laienes tunduvalt ettevõtete ring,
kes peavad koostama konsolideeritud aruannet. Muutuse põhjus on selles, et
langetati oluliselt konsolideerimise piirnorme ning samuti muutusid osaliselt
konsolideerimise arvestuspõhimõtted ning esitlusmeetodid.

Kellel on kohustus esitada konsolideeritud aruannet?

Konsolideeritud aruandlust peavad esitama emaettevõte koos tütarettevõtetega, so ettevõtete grupp, kuhu kuulub kontrolliv ettevõte ja kontrollitavad ettevõtted.
Konsolideeritud aruandlust puudutavad muudatused kehtestati Kindlustustegevuse seadusega § 285 (RTI, 29.12.2004, 90, 616), mis jõustus alates 01.01.2005.a.
Seadusega kooskõlas langetati konsolideerimise alampiiri ning konsolideeritud aruandluse peavad koostama ettevõtted kelle kaks näitajat kolmest on üle:
müügitulu (konsolideeritud) 10 MEEK
varad (konsolideeritud) 5 MEEK
töötajate arv 10 inimest

Milliseid ettevõtteid ei pea esitama konsolideeritud aruannet?

Konsolideerima ei pea tütarettevõtteid, mis juba soetamishetkel vastavad juhendis RTJ 5 kirjeldatud müügiootel põhivara kriteeriumitele (st. väga tõenäoliselt müüakse 12 kuu jooksul alates soetamishetkest).
Konsolideeritud aruande koostamise nõudest on samuti vabastatud Raamatupidamise seaduse § 29 toodud eranditena konsolideerivad üksused, kelle:

Konsolideeritud aruandluse koostamise põhimõtted.

Emaettevõtte, mis koostab konsolideerimisgrupi raamatupidamise aastaaruande ei ole enam kohustatud koostama eraldi konsolideerimata raamatupidamise aruannet.
Konsolideeritud aruande lisades tuleb avalikustada emaettevõtte konsolideerimata bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne ja omakapitali muutuste aruanne.

Tütarettevõtte investeeringut kajastame:

Sidusettevõtte investeeringut kajastame:

Emaettevõtte aruandluses loobutakse kapitaliosaluse meetodi kasutamisest nii tütarettevõtete kui sidusettevõtete puhul.
Ettevõte, kes koostab konsolideeritud aruandluse, esitab ka andmed konsolideerimata korrigeeritud omakapitali kohta

Konsolideerimata omakapitali korrigeeritakse alljärgnevalt:

Korrigeerimise tulemusena leiame me ettevõtte omakapitali väärtuse tingimustes, mis kehtisid vastavalt heale raamatupidamise tavale enne 01.01.2005.a.
Korrigeerimiste arvestuskäik avalikustatakse konsolideerimata omakapitali muutuste aruandes. (Muutus Raamatupidamise seaduse, äriseadustiku ja Tulundusühistu muutmise seadusega RTI/478 17.11.2005.a.).

Muutused firmaväärtuse kajastamisel.

Muudeti reegleid immateriaalse vara amortiseerimiseks, mille kohaselt määramata kasuliku elueaga immateriaalseid varasid (sh firmaväärtus) edaspidi ei amortiseerita, kuid nende väärtuse kontrollimiseks tuleb igal bilansipäeval viia läbi väärtuse test.

Konsolideerimise reeglid.

Konsolideerimise puhul tuleb jälgida reegleid:

Välismaal asuvate äriüksuste konsolideerimine

Kui tütarettevõtte arvestusvaluuta ei lange emaettevõtte arvestusvaluutaga kokku, kasutatakse aruannete ümberarvestamisel valuutakursse:

Alates 01.01.2005.a. hinnatakse bilansipäeva valuutakurssidega ümber ka firmaväärtus, kuna seda käsitletakse osalusega seotud varade ja kohustuste omandamisena.

Juhendi esmakordne rakendamine.

Firmaväärtuse osas, mis tekkisid enne juhendi kehtima hakkamist, tuleb esimese majandusaasta alguses juhendi rakendamisest:

RTJ 11 tütar ja sidusettevõtte edasist kajastamist puudutavate paragrahvide 61 - 99 rakendamine toimub tagasiulatuvalt v.a. paragrahv 96 s.o. tütarettevõtte ja emaettevõtte arvestusvaluutade erisuse tingimustes tekkinud firmaväärtuse omandamisega seotud varade ja kohustuste bilansilise maksumuse õiglase väärtuse korrigeerimisi, mida ei pea tagasiulatuvalt rakendama äriühendustele, mis on toimunud enne käesoleva juhendi jõustumist.

Osale arutelus

  • Mati Nõmmiste

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad