Maksu- ja Tolliamet: maksusoodustust tohib deklareerida sihtotstarbeliselt kulutatud eluasemelaenu intressidelt

Maksu- ja Tolliamet palub tähele panna, et alates 2005. aastast võetud eluasemelaenu korral saab laenuintressilt tulumaksu tagasi, kui eluase soetatakse maksumaksjale endale.
Enne 2005 aasta 1. jaanuari sõlmitud laenu- või liisinglepingu korral saab intressi soodustust kasutada ka siis, kui eluase soetatakse abikaasale, vanematele või lastele.

Juhul, kui eluasemelaenu ei kasutatud täies ulatuses eluaseme ostmiseks või muudel soodustuse kohaldamiseks ettenähtud eesmärkidel, siis tuleb tuludeklaratsiooni eluasemelaenu intressi tabelis 9.3 eraldi ära näidata laenu sihtotstarbelise kasutamise protsent ja intressi summa vastavalt laenu sihtotstarbelisele kasutamisele. Näiteks, kui eluase maksis 800 000 krooni ja laenu võeti 1000000 krooni, siis saab makstud intresse deklareerida ainult 80 % ulatuses. Mittesihipäraselt kasutatud laenu osalt tulumaksu tagasi küsida ei tohi.

E-maksuametis saab tuludeklaratsiooni esitada alates 15. veebruarist.

Maksu- ja Tolliamet kontrollib 2005. aastal eluasemelaenu võtnud isikute tuludeklaratsioone, eesmärgiga tagada tasutud laenuintresside õigesti deklareerimine kohe esimesel laenu deklareerimise aastal. Sellega seoses 2005. aastal eluasemelaenu võtnud isikud viie tööpäevaga enammakstud tulumaksu tagasi ei saa, palume klientidel pärast tuludeklaratsiooni esitamist jälgida informatsiooni e-maksuametis tulude deklareerimise infoleheküljel. Samuti on oluline tähele panna, kuidas toimub eluasemelaenu intresside deklareerimine ja enammakstud tulumaksu tagastamine kaaslaenajate puhul, kes ei ole abielus:

Kui kaks isikut, kes ei ole abielus, soetavad kaaslaenuga eluaseme, üks isik on laenuvõtja, teine kaaslaenaja, mõlemad on 50% eluaseme omanikud, laenu tagasimaksmine toimub ühe isiku pangakontolt, siis intresside deklareerimise ja mahaarvamise õigus on mõlemal isikul 50% ulatuses. Üks isik ei saa tasutud intresse täies ulatuses deklareerida, kuna ta ei ole 100% eluaseme omanik.

Juhul kui kaks isikut, kes ei ole abielus, soetavad laenuga eluaseme, laenuvõtja on üks isikutest, mõlemad on 50% eluaseme omanikud, siis on mahaarvamise õigus ainult sellel isikul, kes on laenuvõtja ning maha saab ta arvata vaid 50% tasutud intressidest. Teine 50% intressidest jääb deklareerimata, kuna see pool eluasemest ei ole laenuvõtja omandis. Teine isik aga ei ole laenuvõtja, mis on soodustuse kasutamise tingimuseks.

Kui kaks isikut, kes ei ole abielus, soetavad laenuga eluaseme, eluaseme omanikuks on üks isik, kuid laenuvõtja on teine isik, siis mahaarvamise õigust ei ole kummalgi. Üks isik on küll eluaseme omanik, kuid temal ei ole sellega seotud laenu, teisel isikul aga on laen, kuid puudub eluase, mille soetamiseks võetud laenu intresse tulust maha arvata. Kui laenuga eluaseme soetajad on abielus ja soetatud eluase on ühisvara, siis saab intressid täies ulatuses maha arvata see abikaasadest, kelle nimel on laen. Tasutud intressid võib deklareerida ka ühisel tuludeklaratsioonil.

Maksumaksja tulust saab eluasemelaenu intressi, koolituskulu sh õppelaenu intressi ning kingitusi, annetusi ja ametiühingumakseid kokku maha arvata kuni 50 000 krooni, kuid mitte rohkem kui 50% tulust. Eelmisel, 2004 aastal. oli piirsummaks 100 000 krooni.

Tulude deklareerimist puudutavat info ja abi saab infotelefonile 1811 helistades, samuti maksuhalduri koduleheküljelt www.emta.ee ning Maksu- ja Tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.

Osale arutelus

  • Liis Plakk

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad