Topeltmaksustamise vältimise lepingute rakendamine

01.07.2004 jõustus Rahandusministri 18. juunil 2004 kinnitatud määrus nr 120 Residentsuse ja tulu saaja tõendamine välislepingu rakendamiseks (RTL 2004,86,1356).

Nimetatud määrusega tunnistatakse kehtetuks Rahandusministri 29. detsembri 1999. a määrus nr 119 “Tulumaksuseadusest tulenevate mitteresidentidega seotud dokumendivormide kinnitamine” (RTL 2000, 1, 1; 105, 1637; 2001, 11, 151; 2003, 6, 55) ning Rahandusministri 21. jaanuari 2004. a määrus nr 13 “Residentsuse ja tulu saaja tõendamine välislepingu rakendamiseks” (RTL 2004, 12, 165).

Alates 01.07.2004 esitatakse Riigikogu poolt ratifitseeritud välislepingus sätestatud tulumaksuseadusest soodsama määraga tulumaksu kinnipidamisel koos tuludeklaratsiooni vormiga TSD residentsuse tõend senikehtinud vorm TM2 asemel uuel vormil TM3.

Kui väljamakse on dividendid, intressid või litsentsitasu, siis erinevalt senikehtinud vormist TM2, kinnitab tulu saaja soodsama maksumäära kohaldamiseks vormi TM3 osas II, et ta on nimetatud tulu saaja. Täidetakse täpsed andmed saadud tulu kohta (näit dividendi maksva äriühingu nimi, aktsiate ISIN kood, aktsiate arv). Kui välislepingust tuleneva soodsama maksumäära kohaldamiseks piisab residentsuse tõendamisest (pole tegamist dividendide, intresside või litsentsitasuga), siis täidetakse residentsuse tõend samade andmetega, mis on senikehtinud vormil TM2.

Juhime tähelepanu, et alates 01.05.2004 jõustus tulumaksuseaduses rida maksuvabastusi mitteresidentidele makstud dividendidele, intressidele ja litsentsitasudele. Tulumaksuseaduses sätestatud maksuvabastuse korral puudub vajadus välislepingu maksusoodustuse kohaldamiseks ning vormi TM3 ei esitata.

Esindajakontol olevate väärtpaberitega seotud väljamaksete puhul on esindajakonto omanikul teatud tingimustel õigus kinnitada tulu saajaid ning nende residentsust vormil TM3, ka ühtse nimekirjana.Seega esindajakonto puhul esitatakse Eesti maksuhaldurile välisriigi maksuhalduri ja tulu saajate kinnitus vaid erandjuhul, täiendava kontrollimise vajadusel.

Kui väljamakse tegemisel on tulumaksu kinni peetud enam, kui välisleping ette näeb (näit puudus residentsuse tõend), siis saab mitteresident välislepingus sätestatust enammakstud tulumaksu tagasi taotleda, esitades maksuhaldurile (Põhja Maksukeskus, Endla 8, Tallinn) taotluse vormil TM3, täites ka vormi TM3 osa IV (või samu andmeid sisaldava tulumaksu tagastamise taotluse). Taotlusele lisatakse vajalikud lisadokumendid, mis kinnitavad enammakstud tulumaksu tasumist. Kui aga välislepingust tulenevat soodsamat määra kohaldatakse kohe väljamakse tegemisel, siis enammakstud tulumaksu ei teki ning vormi TM3 osa IV täita pole vaja.

Sarnaselt senikehtinud vormiga TM2 kinnitab välisriigi maksuhaldur vormi TM3 osas III saaja residentsust maksulepingu mõttes, mitte kasusaavat omanikku, nagu oli ette nähtud vormi TM3 jaanuaris 2004 kinnitatud versioonis.

Uue residentsuse tõendi vormiga pikeneb selle kasutamise aeg, mis on juriidilise isiku, juriidilise isiku staatuseta välismaise isikute ühenduse või varakogumi korral nüüd 36 kuud alates väljaandmisest. Kui välislepingu kohaldamiseks vajalikud andmed on maksuhaldurile esitatud ning need ei ole muutunud, siis ei ole tõendi kehtivusajal uut tõendit esitada vaja.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad