Soomes elavatele pensionäridele makstud Eesti sotsiaalkindlustusalaste pensionide tulumaksuga maksustamisest Eestis

Enamik maailma riike maksustab isikuid residentsuse, mitte
kodakondsuse alusel. Residentsus väljendab isiku faktilist seotust teatud
territooriumiga, kodakondsus aga õiguslikku seost. Maksustamise aluseks on
õigusliku seose asemel valitud isiku või tulu faktiline seos konkreetse riigiga.
Ka Eesti tulumaksuseadus rajaneb residentsuse printsiibile ja liigitab
maksumaksjad kahte rühma - piiramatu ja piiratud maksukohustusega isikud.

Piiramatu maksukohustusega isikud - residendid - on riigi alalised elanikud, kes maksavad tulumaksu residendiriigi seaduste järgi kõikidelt tuludelt, sealhulgas ka välismaalt saadud tuludelt. Residentidel on õigus maksustatavast tulust maha arvata residentidele kehtestatud tulumaksuvaba miinimum ning muud mahaarvamised.

Piiratud maksukohustusega isikud - mitteresidendid - maksavad Eestis tulumaksu ainult Eesti riigis saadud tuludelt ning nende maksustamisel võetakse reeglina aluseks brutotulu. Samal ajal on mitteresidendid piiramatu maksukohustusega oma residendiriigis ning seal laienevad neile ka residendiriigis sätestatud maksusoodustused.
Eestis maksustatakse nii residentidele kui ka mitteresidentidele makstud pensionid, maksumäär aastal 2005 on 24 protsenti.
Selleks et erinevates riikides teenitud tulusid ei maksustataks topelt, lähtutakse maksustamisel siseriiklikult kehtestatud topeltmaksustamise vältimise sätetest ning riikidevahelistest topeltmaksustamise vältimise lepingutest.

Eesti ja Soome vahel on sõlmitud tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise
vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise leping (edaspidi
maksuleping). Nimetatud leping sätestab piirid, mille ulatuses kumbki riik teise riigi residendi tulu maksustada võib ning kehtestab ka regulatsiooni topeltmaksustamise vältimiseks.

Maksuleping annab Eesti sotsiaalkindlustusalaste seaduste alusel makstava pensioni maksustamisõiguse ainult Eestile. Ka ei piira maksulepingu artikli 18 lõige 2 pensionilt võetava maksu määra ning seega on Eestil õigus Teie pensioni maksustada Eesti tulumaksuseadusest tuleneva maksumääraga.

Kui Teile makstakse vanaduspensioni riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel, siis on see maksulepingu kontekstis käsitletav sotsiaalkindlustusalase seadusena. Seega on Eestil õigus Teie pensionilt tulumaksu kinni pidada 24 protsendise määraga.

Lisaks eeltoodule juhime Teie tähelepanu, et Eesti võimaldab maksustatavast tulust mahaarvamisi teha ka mitteresidentidele, kes on mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi (näiteks Soome) residendid. Tulumaksuseaduse § 28³ alusel võib mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi residendist füüsiline isik, kes sai maksustamisperioodil vähemalt 75 protsenti oma maksustatavast tulust Eestis, teha oma Eestis maksustamisele kuuluvast tulust tulumaksuseaduse 4. peatükis lubatud mahaarvamisi. Muuhulgas võib Eesti riigi poolt seaduse alusel makstavat pensioni saava füüsilise isiku tulust arvata täiendavalt maha maksuvaba tulu nimetatud pensionide summa ulatuses, kuid mitte rohkem kui 36 000 krooni maksustamisperioodi jooksul.

Kui kogu Teie maksustatavast tulust moodustab Eestist saadud pension vähemalt 75 protsenti, siis on Teil võimalus Eestis pensionilt kinnipeetud tulumaks tagasi küsida tulumaksuseaduse § 28³ alusel. Selleks tuleb Teil esitada residendist füüsilise isiku tuludeklaratsioon. Tuludeklaratsioon esitatakse Maksu- ja Tolliameti piirkondlikule maksukeskusele maksustamisperioodi (kalendriaasta) tulude kohta hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 31. märtsiks.

Meie andmetel suurendatakse Soomes makstavaid toetusi Eestis pensionilt kinnipeetud tulumaksu võrra. Seetõttu soovitame Teil küsida Eesti Sotsiaalkindlustusametist tõend pensionilt kinnipeetud tulumaksu kohta ning viia see Teie kohalikku Soome pensioniametisse (Kansaneläkelaitos).

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad