Ansip tahab töötukassa määra alandada

Kui praegu maksavad töötajad palgast töötukassasse ühe ja tööandjad 0,5 protsenti, siis peaminister Andrus Ansipi arvates võiksid need arvud kaks korda väiksemad olla.

«2005. aasta lõpuks on meil reservis jääki 1,7 miljardit krooni. Ma ei näe põhjust, miks peab riik koguma makse sukasäärde, kui ta teab, et neid sel viisil kunagi kasutama ei hakka,» leidis peaminister.

Ansipi sõnul piisaks seega tõõtukassa jooksvate kulude katmiseks 200 miljonist kroonist aastas, praeguse 400 miljoni asemel. Kui senise tempoga reservi täitmist jätkata, oleks peaministri hinnangul 2009. aasta lõpuks kogunenud 3,5 miljardit krooni raha, mida ei saa kusagil kasutada. Võimalust, et hakata sellest rahast kompenseerima ka tööõnnetusi ja kutsehaigusi, ei pea Ansip otstarbekaks. «Siiani ei ole tulnud ühtegi mõistlikku ettepanekut, kuidas neid siduda saaks,» sõnas ta.

Tõsised arvutused

Sotsiaalminister Jaak Aab aga hoiab kinni koalitsioonileppest ega soovi maksumäära alandamisega kiirustada. Ansipi pakutud kaks korda alandamist vajab tema sõnul tõsiseid arvutusi.

«Ministeeriumis töötab töögrupp ja minu vaade on, et tuleb ära oodata analüüs,» märkis minister võimaliku tööõnnetuste ja kutsehaiguse kindlustuse kohta. Samuti avaldas ta arvamust, et tegelikult juhtub Eestis tööõnnetusi ja kutsehaigusi rohkem, kui ametlik statistika näitab.

«Nad langevad haigekassasse näiteks tavalise trauma näol,» selgitas Aab.

Ka rahandusminister Aivar Sõerd märkis, et Ansipi idee on kaalumist väärt, kuid jäi konkreetsete alandamismäärade väljaütlemisel siiski tagasihoidlikumaks kui peaminister.

Haigused ja õnnetused

«Rahandusministeeriumi seisukoht on, et neid tuleks käsitleda koos tööõnnetuste ja kutsehaiguste kindlustuse süsteemiga,» sõnas Sõerd.

Ansipi arvamust, et kindlustussüsteemi on raske töötukassaga siduda, Sõerd esialgu ei kinnitanud. «Kuni see on meil päevakorras, ei saa ma öelda, et see on maas,» ütles ta. Ansipi hinnangul saaks töötukassa maksumäära vähendada ka siis, kui kutsehaiguste ja tööõnnetuste kindlustamise süsteem töötukassaga liitub. «Ka sinna ei kuluks nii palju raha,» ütles peaminister.

Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel lausus, et töötukassa pani juba mullu valitsusele ette maksumäära alandada, kuid idee ei leidnud toetust. «Meie nõukogu tegi ettepaneku alandada töötajatel 0,7 ja tööandjatel 0,35 protsendini,» sõnas Paavel. Tema sõnul on töökindlustuskassas preagu piisavalt vahendeid ja määra alandamine probleeme kaasa ei tooks.

Osale arutelus

  • Eva Kübar

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad