Biokütus ja tahkekütus - aktsiisialased muudatused

Lähtudes EL Nõukogu direktiivist 2003/96/EÜ ja EL Nõukogu direktiivi 92/12/EÜ (aktsiisiga maksustatava kauba üldise korralduse ja selle kauba valdamise, liikumise ning järelevalve kohta) võttis Riigikogu 23. novembril käesoleval aastal vastu “Alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduse” (edaspidi ATKAS) muudatused, mis mõjutavad mõnevõrra ka biokütuste ja tahkekütuste käitlejaid. ATKASe muudatused jõustuvad enamuses 01.01.2005.a, osaliselt ka 01.05.2005.a.

ATKASe muudatused lisavad aktsiisikaupade nimekirja juurde uued aktsiisikaubad – biokütuse ja tahkekütuse.

Biokütuseks loetakse ATKASe tähenduses erinevaid taimseid- ja loomseid õlisid ning rasvu (nt rapsiõli, päevalilleõli), denatureeritud etüül- ja muid alkohole, biomassist toodetud tooted jms, mida pakutakse müügiks või müüakse mootorikütuse või kütteainena. Teatud biokütuseid (täpsustatud ATKASe muudatustes) võib ladustada, toota ning lähetada ainult ettevõte, millele on väljastatud aktsiisilao tegevusluba või mis kasutab aktsiisilao teenus Biokütuse tootmise, Eestisse toimetamise ja tarbimisse lubamise õiguse annab biokütuse luba. Biokütuste loa väljastab Maksu- ja Tolliamet alates Euroopa Komisjonilt loa saamisest biokütuste aktsiisist vabastamise kohta. Biokütuse loa taotlemisel esitatavad dokumendid on täpsustatud ATKASe muudatustes.

Tahkekütuseks loetakse kütteainena kasutatavat kivisütt, pruunsütt ja koksi, mille KNi esimesed neli numbrit on 2701, 2702 või 2704. Tahkekütuseid võib toota väljaspool aktsiisiladu, kuid see eest peab tahkekütusest soojuse tootja mõõtma soojuse tootmiseks kasutatava tooraine kogust, dokumenteerima mõõtmise tulemused ja andmed tahkekütuse kütteväärtuse kohta ning pidama arvestust nõutud andmete lõikes. Erinevalt aktsiislaopidajate ei pea tahkekütusest soojuse omama mõõtmise teostamise kompetentsust tõendavat tunnistust.

Aktsiisiga maksustamata tahkekütusest soojuse tootjal tekib maksukohustus alles siis, kui tahkekütus võetakse soojuse tootmiseks kasutusele. Kivisöe, pruunsöe ja koksi aktsiisimäär on 4,7 krooni kivisöe, pruunsöe või koksi ülemise kütteväärtuse gigadžauli kohta. Tahkekütus maksustatakse kütuseaktsiisiga alates 2005.aasta 1.maist.

Nõuded aktsiisilaole ning aktsiisilao tegevusloa saamiseks vajalikud dokumendid on sätestatud ATKASes. Üldjuhul kestab aktsiisilao tegevusloa väljastamise protsess ühe kuu.

Osale arutelus

  • Maksu- ja Tolliamet

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad