Õige nõuanne õigel ajal säästab palju

Kindlasti on igaüks mõelnud, et oleks seda või teist teadnud varem, siis oleks mitmed kulud ja probleemid ära jäänud. Ka maksuasjades on nii, et õigel ajal saadud vajalik nõuanne aitab ära hoida hilisemaid arusaamatusi Maksu- ja Tolliametiga ning säästa liigsest kulutusest ja stressist. Kiiresti muutuvate maksuseaduste ja -praktika taustal paratamatult ei jõua finantsjuht, raamatupidaja, FIE või ettevõtja ise jälgida kõiki asjakohaseid kohtulahendeid ja õigusaktide muudatusi. Millised võimalused siis on praegusel ajal väärt nõu saada?

Kiiresti arenev Eesti majanduskeskkond pakub hulgaliselt võimalusi hoida end kursis maksualaste õigusaktide muudatustega ning saada teada sellega kaasnevatest muudatustest. Nii pakuvad äriportaalid, maksunõustajate ja Maksu- ja Tolliameti koduleheküljed ning ajalehed-ajakirjad pidevalt informatsiooni maksundusega seotud probleemide, muudatuste ja lähenevate tähtaegade kohta. Oluline on siinjuures regulaarselt hoida end kursis toimuvate muudatuste ja seisukohtadega. Selleks on mugav võimalus tellida uudised ja kommentaarid oma e-posti aadressile, missugust teenust mitmed nõustajad ja portaalid pakuvad.

Paratamatult on aga need uudised ja kommentaarid suhteliselt üldised ning antud teatud kontekstis. Seetõttu on oluline enne oluliste tehingute või toimingute tegemist pidada nõu maksunõustajaga. Seda isegi siis, kui tehingut või toimingut nõustab advokaat või jurist, sest praktikas on juhtumeid, kus tsiviilõiguses tugev isik tekitab kliendile olulise maksuriski jättes arvestamata maksustamise nüansid. Ehkki maksunõustaja nõuanne toob enamasti kaasa kulusid, aitab see olulise tehingu tegemisel teada saada ning arvestada võimalike maksukohustuste ja -riskidega. Samas võib nõuanne anda teatud turvatunde ettevõtte juhtidele ja raamatupidajale, et spetsialist väljapool nende ettevõtet on hinnanud maksuriske sama moodi nagu nemad.

Sellist spetsiifilist nõuannet on võimalik saada nii audiitorbüroode, raamatupidamisbüroode ja maksukonsultatsioone andvate äriühingute maksunõustajatelt kui ka advokaadi- ja juristibüroode maksuspetsialistidelt. Mitmelt poolt on võimalik saada nõuannet ka telefoniteel või e-posti või Interneti vahendusel, mis muudab nõu küsimise lihtsamaks, kui ettevõte tegutseb väljaspool suuremaid linnu või lihtsalt pole aega nõuandja juurde minna. Samas, kui on tegemist suuremahuliste tehingutega, siis on mõistlik tellida kirjalik hinnang ja soovitus, et võiks olla kindel, et midagi valesti aru ei saada või valesti ei tõlgendata. Samuti on sel juhul võimalik nõuandjalt nõuda ka vastutust antud soovituste eest. Muidugi ei saa maksunõu küsida ka suvalisest kohast või kõige odavamast või lähemast kohast, vaid ikka sealt, kus on lootus saada õiget nõu. Vastasel korral juhtub nii, et mõned aastad tagasi saadud nõuannete alusel tehtud tegude korrastamiseks tuleb otsida jälle maksunõu.

Kokkuvõtteks soovitus kõigile, et uurige maksustamise põhimõtteid ja küsige nõu enne tehingu tegemist või plaani elluviimist. Muidugi võib ka mõelda, et küll saab nõu küsida ja vajalikud dokumendid korda teha siis, kui tekib probleeme. Praktika aga näitab, et kõike ei olegi võimalik hiljem korda teha ning sel juhul on kulud hiljem palju suuremad kui oleks maksnud õigeaegne nõuanne.

Osale arutelus

  • Ranno Tingas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad