VII Palk ja põhivarad

Palgaarvestus kui selline on viimastel aastatel programmitootjatele vähemalt
samasugust peavalu põhjustanud kui raamatupidajatele. Põhjuseks pidevalt uuenev
seadusandlus ning jätkuvad muudatused riigile esitatavate aruannete vormides.
Seetõttu on ka täiesti loomulik, et osad programmitootjad on loobunud vastava
mooduli arendamisest ning integreerinud oma tooted ennekõike palgaprogrammide
arendusega tegelevate firmade toodetega. Kuigi põhivarade osas selliseid
dramaatilisi muudatusi toimunud ei ole, kuulub ka põhivarade arvestus moodulite
loetellu, mida on suhteliselt lihtne "pookida" teise raamatupidamisprogrammi
külge.

Kas firma vajab palgaprogrammi ehk mitu töötajat on palgalehel. Seadmata hetkegi kahtluse alla fakti, et programmiga on mugavam palka arvestada kui ilma, on kuni 10 töötajaga firmade hulgas siiani vaieldamatult populaarseim palgaprogramm Excel. Kas palgaprogrammis on piisavalt algoritme ehk kas kõik arvestused saab teha automaatselt. Igas firmas on omad palgaskeemid: ajatöö, tunnitöö, tükitöö jne. Sama lugu on ka kinnipidamistega. Uurige, kui lihtne on vastavaid algoritme ise juurde luua ning kasutusse võtta. Kas palk on ikka õigesti arvutatud ehk kui suure tõenäosusega võib palgat?ekile peale põhjalikke parandusi sattuda vale number. Antud teema on aktuaalne selle pärast, et täiesti lollikindlaid programme ei ole, samas juhtub päris tihti, et palgaaandmeid tuleb viimasel hetkel ümber teha või korrigeerida. Ja nii võibki peale mitmeid-setmeid muudatusi jõuda töötaja pangaarvele õigest hoopiski erinev number. Seega tõsine soovitus, enne kui maksate palga välja eriti põhjalikult ümbertehtud palgakaardiga inimesele ei tule kahjuks summa kasvõi käsitsi üle kontrollida ? ikkagi lihtsam, kui nõuda hiljem üleliigse summa tagastamist. Aruandluse piisavus palgaprogrammis ehk kas kõik hetkel nõutavad aruanded klapivad riigi nõuetega. Täiesti ebareaalne on programmi pakkujalt nõuda, et programmis sisalduksid aruanded, mille vormid avaldatakse näiteks 3 kuu pärast. Küll aga tasub küsida ühest vastust teemadel, mis puudutavad uue aruandluse lisamise kiirust ja maksumust. Kas firma vajab põhivaraprogrammi ehk mitu põhivara on firma arvel. Kuna põhivara arvestus on palgaarvestusest oluliselt lihtsam, siis väga vähese põhivaraga firmade raamatupidajad loovad kontoplaani alla põhivarade allkontod ja säästavad ennast põhivarakaartide täitmisest. Kui aga firmal on soetatud põhivara on olulisel määral ja olulise materiaalse väärtusega, siis on spetsiaalse tarkvara kasutuselevõtt paratamatu.
Toimingud põhivaradega ehk kuidas seda programmis kajastada. Põhivarasid ostetakse, müüakse, parendatakse, kantakse maha, muudetakse amortisatsioonimäärasid ja ?mudeleid, antakse ühelt osakonnat või vastutajalt teisele jne. Mida keerukamaid tehinguid Te põhivaradega sooritate, seda põhjalikumalt vaadake, kuidas selliste tehingute programmis kajastamine täpselt käib. Kas põhivara kaart on piisav ehk kas on võimalik põhivara kohta sisestada kogu informatsioon, mida Teie firma vajab. Hea, kui põhivara kaart suudab säilitada ka kogu seotud toimingute ajaloo.

Vaata veel:

Eelmine peatükk

Järgmine peatükk

Osale arutelus

  • Janika Leoste

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad