I Kontod

Nagu ei ole olemas autot ilma roolita, ei ole olemas raamatupidamisprogrammi
ilma kontodeta. Sõltumata tarkvara suurusest ja tootja päritolumaast on üks
täiesti kindel: kontol on olemas kood (number) ja nimetus. Lisaks võib
kontokaart sisaldada veel tüüpi (aktiva, passiva jne) ning mitmeid täiendavaid
tunnuseid, mille hulk sõltub tavaliselt tarkvara võimsusest. Millele pöörata
tähelepanu konto juures ja miks see võib oluliseks osutuda?

Koodi pikkus ehk kui pikk võib olla kontonumber. Erilist tähelepanuga tasub vaadata vanu kohalikke DOS-programme, sest "vene" ajal olid kontonumbrid 2-kohalised. Samal ajal pakuvad mõned suurettevõtete programmid suisa 50 kohta, mis sugugi ei tähenda seda, et kõik positsioonid tuleks kindlasti ära täita ;-). Koodi tüüp ehk kas sinna võib sisestada ainult numbreid või soovi korral ka näiteks tähti. Eesti kontoplaanides ei ole tähtede kasutamine eriti levinud, küll aga praktiseeritakse seda välismaal. Seega, kui tegemist on välisfirma filiaaliga, tasub see koht üle uurida, et välisomanikele soovikohaseid kontosid ka programmi viia saaks. Konto lisamine ehk kuidas toimub uue konto loomine. Siin on vaja kindlalt teada, kas uue konto juurde tegemine kajastub koheselt ka põhilistes aruannetes nagu bilanss, käibedeklaratsioon, kasumiaruanne? või on vaja selleks teha spetsiaalseid tegevusi. Konto kustutamine ehk kas on võimalik kontosid kustutada. Kasutusel oleva(te) konto(de) kustutamine (tavaliselt ikka kogemata..) võib anda tulemuseks palju ebakorrektseid ehk puuduva kontoga raamatupidamiskandeid. Mitmekasutaja süsteemide puhul ei tohiks selline protseduur kindlasti lihtne olla. Kas on standardkontoplaan ehk kas programmiga on kaasas universaalne põhilisi kontosid sisaldav kontoplaan. Selline standard on eriti mugav uuele ettevõttele või alustavale raamatupidajale, sest tavaliselt käivad standardkontoplaaniga kaasas ka standardsed häälestused raamatupidamiskannete automaatseks koostamiseks algdokumentide põhjal. Kas on võimalik kasutada oma kontoplaani ehk kas on võimalik mite kasutada standardit ja sisestada kõik kontod ise (vt.ka punkt 2). Siinkohal tuleks kindel olla, et programmi juhendmaterjal ikka sisaldab peatükki, kus on ära toodud kõik automaatkonteeringute seadistused, kus samuti tuleb uued numbrid sisse viia. Kas kontodele saab lisada täiendavat analüütikat ehk kas on võimalik dokumendile lisada kontoga kombineeritav tunnus (osakond, projekt, inimene vms), mille põhjal saab paremini ettevõtte efektiivsust analüüsida. Kui Teie firmas juhtub olema ainult üks töötaja, üks projekt jne, siis ei tasu sellele osale tähelepanu pöörata. Küll aga muutub asi määravaks, kui raamatupidaja käest nõutakse isemajandavate osakondade tulemust?

Vaata veel:

Järgmine peatükk

Osale arutelus

  • Janika Leoste

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad