SIC33 Konsolideerimine ja kapitaliosaluse meetod

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)
“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Alalise
Standardite Tõlgendamise Komitee kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide
suhtes.

Viide: IAS 27 “Konsolideeritud finantsaruande ja tütarettevõtetesse tehtud investeeringute arvestus” (ümber kujundatud 1994), IAS 28 “Sidusettevõtetesse tehtud investeeringute arvestamine” (muudetud 2000) ja IAS 39 “Finantsinstrumendid: kajastamine ja mõõtmine” (muudetud 2000)

Probleem

1. Ettevõte võib omada aktsiaostutähti, aktsia ostuoptsioone, võla- või omakapitaliinstrumente, mida on võimalik konverteerida lihtaktsiateks või muudeks samalaadseteks vahenditeks, mis võimaldavad kasutamisel või konverteerimisel anda ettevõttele hääleõiguse või vähendada teise osapoole hääleõigust finants- ja tegevuspoliitika üle (potentsiaalne hääleõigus).

2. Käsitletavad probleemid on järgmised:

a) hinnates, kas ettevõttel on kontroll teise ettevõtte üle või ta omab olulist mõju teises ettevõttes vastavalt standardile IAS 27 või IAS 28,

i) kas lisaks standardites IAS 27.12 ja IAS 28.4–5 kirjeldatud teguritele tuleb arvestada potentsiaalse hääleõiguse olemasolu ja mõju; ja

ii) kui seda teha, siis kas tuleks hinnata potentsiaalse hääleõigusega seotud muid asjaolusid ja tingimusi;

b) kas osa, mis eraldatakse emaettevõttele ja vähemusosalusele konsolideeritud finantsaruannete koostamisel vastavalt standardile IAS 27, ning osa, mis eraldatakse investorile, kes kajastab oma investeeringut sidusettevõttes kapitaliosaluse meetodil vastavalt standardile IAS 28, tuleks määrata praeguse osaluse alusel või selle osaluse alusel, mis tekiks potentsiaalse hääleõiguse kasutamisel või konverteerimisel; ja

c) potentsiaalse hääleõiguse asjakohane raamatupidamiskäsitlus kuni selle kasutamiseni või lõppemiseni.

Konsensus

3. Sellise potentsiaalse hääleõiguse olemasolu ja mõju, mis on käesoleval ajal (st hetkel) kasutatav või konverteeritav, tuleb arvesse võtta lisaks standardites IAS 27.12 ja IAS 28.4–5 kirjeldatud teguritele, hinnates seda, kas ettevõttel on kontroll teise ettevõtte üle (nagu on määratletud standardis IAS 27.6) või kas tal on oluline mõju teise ettevõtte üle (nagu on määratletud standardis IAS 28.3). Kõiki potentsiaalseid hääleõigusi tuleb arvesse võtta, kaasa arvatud teiste ettevõtete potentsiaalsed hääleõigused. Potentsiaalsed hääleõigused ei ole kasutatavad või konverteeritavad näiteks siis, kui neid ei saa kasutada või konverteerida mingi tulevase kuupäevani või mõne tulevase sündmuse toimumise korral.

4. Kõiki asjaolusid ja tingimusi, mis mõjutavad käesoleva tõlgenduse paragrahvi 3 kohaselt arvesse võetavaid potentsiaalseid hääleõigusi, tuleb analüüsida, arvestamata juhtkonna kavatsusi ja kasutamiseks või konverteerimiseks vajalikku finantssuutlikkust. Muude asjaolude hulgas, mida tuleb arvesse võtta, on potentsiaalsete hääleõiguste kasutamise tingimused ja võimalikud sellega seotud tehingud. (A lisas esitatakse näide käesoleva tõlgenduse rakendamise kohta.)

5. Osa, mis eraldatakse emaettevõttele ja vähemusosalusele konsolideeritud finantsaruannete koostamisel vastavalt standardile IAS 27, ning osa, mis eraldatakse investorile, kes kajastab oma investeeringut kapitaliosaluse meetodil vastavalt standardile IAS 28, tuleb määrata üksnes praeguse osaluse alusel. Ettevõttel võib põhimõtteliselt olla praegune osalus näiteks siis, kui ta müüb ja annab samal ajal nõusoleku tagasiostmiseks, kuid ei kaota kontrolli osalusega seotud kasu üle ega sellele ligipääsu. Sellisel juhul tuleb eraldatava osa määramisel arvesse võtta potentsiaalsete hääleõiguste lõplikku kasutamist ja muid tuletisinstrumente, mis tagavad praegu sisulise ligipääsu omandiõigusega seotud majanduslikule kasule. (B lisas esitatakse näiteid selle tõlgenduse rakendamise kohta.)

6. Kui rakendatakse konsolideerimist ja kapitaliosaluse meetodit, tuleb potentsiaalseid hääleõigusi sisaldavaid instrumente kajastada osana tütarettevõttesse tehtud investeeringust ja sidusettevõttesse tehtud investeeringust üksnes siis, kui osaluse eraldamisel võetakse arvesse nende potentsiaalsete hääleõiguste lõplikku kasutust vastavalt käesoleva tõlgenduse paragrahvile 5. Kõikidel muudel juhtudel tuleb potentsiaalseid hääleõigusi sisaldavaid instrumente kajastada vastavalt standardile IAS 39.

Konsensuse kuupäev:august 2001.

Jõustumiskuupäev: käesolevat tõlgendust rakendatakse aruandeaastate suhtes, mis algavad 1. jaanuaril 2002 või pärast seda. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad