SIC30 Aruandevaluuta – ümberarvestus mõõtmisvalu

Standardi IAS 1 (muudetud
1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite
Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste
objektide suhtes.

Viide:
IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud” (muudetud 1993) ja IAS 29 “Finantsaruandlus hüperinflatiivsetes majanduskeskkondades” (ümber kujundatud 1994)

PROBLEEM

1. SIC-19 “Aruandevaluuta – mõõtmine ja esitamine finantsaruannetes vastavalt standarditele IAS 21 ja IAS 29” käsitleb probleemi, kuidas ettevõte arvestab oma finantsaruanded ümber sellest valuutast, mida on kasutatud aruannete objektide mõõtmiseks (mõõtmisvaluuta), teise valuutasse, milles aruanne esitatakse (esitamisvaluuta). SIC-19 ei määra kindlaks, millist ümberarvestamise meetodit tuleb rakendada, kuid nõuab, et kasutatava ümberarvestusmeetodiga ei kaasneks sellist kajastamist, mis oleks vastukäiv objektide mõõtmisega finantsaruannetes.

2. SIC-19.15 kirjeldab seda nõuet näites Vene ettevõtte kohta, mis kasutab sobiva mõõtmisvaluutana Vene rubla ja arvestab oma finantsaruanded esitamiseks ümber muusse valuutasse (näiteks eurodesse). Seal sätestatakse, et meetodil, mida kasutatakse Vene rublade eurodesse ümberarvestamiseks, ei tohi olla sellist mõju, mis asendaks Vene rubla mõõtmisvaluutana euroga.

3. IAS 21.5 sätestab, et kõnealune standard ei käsitle ettevõtte finantsaruannete ümberarvestamist aruandevaluutast mõnda muusse valuutasse tolle valuutaga harjunud aruande kasutajate mugavuse huvides või muudel samalaadsetel põhjustel.

4. Käsitletavad probleemid on järgmised:

a) kuidas arvestada finantsaruannetes esitatavad objektid mõõtmisvaluutast ümber esitamisvaluutasse, kui finantsaruanded on esitatud SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas; ja

b) milline informatsioon tuleb avalikustada:

i) kui finantsaruanded esitatakse SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas; või

ii) kui finantsaruannetes esitatakse teatud aruannete kasutajate mugavuse huvides täiendavat informatsiooni, mida rahvusvahelised raamatupidamisstandardid ei nõua, sellises valuutas, mis ei ole finantsaruannete esitamisvaluuta.

5. Käesolevat tõlgendust tuleb lugeda ja rakendada koostoimes SIC-19 nõuetega. Mõiste “finantsaruanded” hõlmab ka standardis IAS 27.4 sätestatud konsolideeritud finantsaruandeid.

 

KONSENSUS

6. Kui finantsaruanded esitatakse SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas ja mõõtmisvaluuta ei ole hüperinflatiivse majanduskeskkonna valuuta, tuleb SIC-19 nõudeid rakendada järgmiselt:

a) Kõikides esitatud bilanssides sisalduvad varad ja kohustised (kaasa arvatud võrdlusandmed) tuleb ümber arvestada iga esitatud bilansi kuupäeval kehtiva sulgemiskursiga;

b) kõikide esitatud perioodide tulu- ja kulukirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed) tuleb ümber arvestada tehingupäeva kursiga või tegelikele kurssidele ligilähedaste kurssidega;

c) omakapitalikirjed, välja arvatud perioodi puhaskasum või –kahjum, mis on lülitatud jaotamata kasumi või kahjumi koosseisu, tuleb ümber arvestada iga esitatud bilansi kuupäeval kehtiva sulgemiskursiga; ja

d) kõik valuutakursi vahed, mis tulenevad käesoleva tõlgenduse paragrahvi 6 punktides a–c sätestatud ümberarvestusest, tuleb kajastada otse omakapitalis.

7. Kui finantsaruanded esitatakse SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas ja mõõtmisvaluuta on hüperinflatiivse majanduskeskkonna vääring, tuleb SIC-19 nõudeid rakendada järgmiselt:

a) kõikides esitatud bilanssides sisalduvad varad, kohustised ja omakapitalikirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed) tuleb ümber arvestada kõige viimase esitatud bilansi kuupäeval kehtiva sulgemiskursiga; ja

b) kõikide esitatud perioodide tulu- ja kulukirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed), tuleb ümber arvestada kõige viimase esitatud perioodi lõpus kehtiva sulgemiskursiga;

 

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

8. Kui finantsaruanded esitatakse SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas, peab ettevõte lisaks SIC-19.10 poolt nõutud informatsioonile avalikustama ka asjaolu, et mõõtmisvaluuta kajastab ettevõttega seotud sündmuste ja asjaolude majanduslikku olemust.

9. Kui finantsaruanded esitatakse SIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas ja mõõtmisvaluuta on hüperinflatiivse majanduskeskkonna vääring, peab ettevõte lisaks standardis IAS 29.39 nõutud informatsioonile avaldama iga esitatud bilansi kuupäeval kehtivad mõõtmisvaluuta ja esitamisvaluuta vahelised sulgemiskursid.

10. Kui finantsaruannetes esitatakse teatud aruannete kasutajate mugavuse huvides täiendavat informatsiooni, mida rahvusvahelised raamatupidamisstandardid ei nõua, sellises valuutas, mis ei ole finantsaruannete esitamisvaluuta, peab ettevõte:

a) selgesti tähistama sellise informatsiooni täiendava informatsioonina, et eristada seda rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega nõutud informatsioonist, ja arvestama selle ümber käesoleva tõlgenduse paragrahvi 6 või 7 kohaselt (olenevalt sellest, kumb on asjakohane),

b) avalikustama finantsaruannete koostamisel kasutatud mõõtmisvaluuta ja ümberarvestusmeetodi, mida kasutatakse avaldatava täiendava informatsiooni arvestusel,

c) avalikustama asjaolu, et mõõtmisvaluuta kajastab ettevõttega seotud sündmuste ja asjaolude majanduslikku olemust ning et täiendav informatsioon avaldatakse muus valuutas üksnes mugavama kasutamise eesmärgil, ja

d) avalikustama valuuta, milles täiendav informatsioon esitatakse.

Paragrahvides 8 ja 10(c) nõutud asjaolude avalikustamist nõutakse konsolideeritud finantsaruannetes igas olukorras, välja arvatud juhul, kui kontserni kuuluvate ettevõtete mõõtmisvaluutad, esitamisvaluuta ning täiendava informatsiooni avaldamise puhul ka selle avaldamisvaluuta on samad. Paragrahvides 9 ja 10(b) sätestatud konsolideeritud finantsaruannete avalikustamisnõuete täitmiseks käsitatakse viiteid mõõtmisvaluutale viidetena emaettevõtte mõõtmisvaluutale.

Konsensuse kuupäev:
mai 2001.

Jõustumine:
Käesolevat tõlgendust rakendatakse aruandeperioodide suhtes, mis algavad 1. jaanuaril 2002 või pärast seda kuupäeva. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad