SIC25 Tulumaks–ettevõtte või selle omanike maks

Standardi IAS 1
(muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et
finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega
vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate
standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate
tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud
rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Tõlgenduse eelnõu SIC-D21 “Tulumaks – koondtõlgendus” anti kommenteerimiseks  välja 1999. aasta septembris. Tõlgenduse eelnõu sisaldas käesolevas tõlgenduses käsitletavat probleemi ja tõlgenduses SIC-21 “Tulumaks – ümberhinnatud mitteamortiseeritavate varade katmine” käsitletavat  probleemi.

Viide: IAS 12 “Tulumaks” (muudetud 1996)

PROBLEEM

1.
Ettevõtte või selle omanike maksustaatuse muutumine võib mõjutada ettevõtet, suurendades või vähendades selle tulumaksukohustisi või -varasid. See võib toimuda näiteks ettevõtte omakapitaliinstrumentide avaliku noteerimise või ettevõtte omakapitali restruktureerimise korral. Samuti võib see toimuda kontrolliva omaniku siirdumisel välismaale. Selle tulemusena võidakse ettevõtet maksustada senisest erinevalt; ta võib näiteks saada või kaotada maksusoodustusi ning  tema suhtes võidakse tulevikus kohaldada teistsugust tulumaksumäära.

2.
Ettevõtte või selle omanike maksustaatuse muutumine võib vahetult mõjutada ettevõtte tasumisele kuuluva tulumaksu kohustisi või varasid. Muutumine võib ka suurendada või vähendada ettevõtte bilansis kajastatud edasilükkunud tulumaksu kohustisi või varasid, sõltuvalt sellest, kuidas maksustaatuse muutumine mõjutab ettevõtte varade ja kohustiste bilansilise maksumuse katmisest või tasumisest tulenevaid tulumaksumõjusid.

3.
Probleem on selles, kuidas ettevõte peaks käsitlema enda  või omanike maksustaatuse muutusest tulenevaid tulumaksumõjusid.

KONSENSUS

4.
Ettevõte või selle omanike maksustaatuse muutumise tagajärjel ei suurene ega vähene otse omakapitalis kajastatud summad. Maksustaatuse muutumisega kaasnevad tasumisele kuuluva või edasilükkunud tulumaksu mõjud peavad kajastuma perioodi puhaskasumis või -kahjumis, kui kõnealused mõjud ei ole seotud tehingute ja sündmustega, mis samal või mõnel muul perioodil suurendavad või vähendavad  otse omakapitalis kajastatud summasid. Kõnealused tulumaksumõjud, mis on seotud samal või mõnel muul perioodil omakapitalina kajastatud summa muutustega (ei sisaldu puhaskasumis ega -kahjumis), kajastatakse  otse omakapitalis.

 

Konsensuse kuupäev: august 1999.

Jõustumiskuupäev: Käesolev konsensus jõustub 15. juulil 2000.
Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele
.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad