SIC22 Äriühendused – algselt esitatud õiglase

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)
“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite
Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste
objektide suhtes.

 

Viide: IAS 22 (muudetud 1998) "Äriühendused".

 

PROBLEEM

 

1.
Äriühenduse esialgsel arvestamisel ei tarvitse omandajal olla kogu tõendusmaterjali, et olla võimeline identifitseerima ja usaldusväärselt hindama omandatud vara ja kohustiste õiglast väärtust, või eristatavad varaobjektid ja kohustised võivad veel kajastamise tingimustele mitte vastata. See võib olla tingitud omandatud ettevõtte keerukusest, vajadusest regulaarselt koostada ja esitada finantsandmeid või muudest põhjustest.

 

2.
Standardis IAS 22.71 (muudetud 1998) on öeldud, et "omandatud eristatavaid varaobjekte ja kohustisi, mis ei vasta …tingimustele eraldi kajastamise kohta omandamise esmakordsel arvestamisel, tuleb kajastada hiljem, kui nad nimetatud tingimustele vastavad. Omandatud eristatavate varaobjektide ja kohustiste bilansilist maksumust korrigeeritakse siis, kui pärast omandamist saadakse täiendavat tõendusmaterjali, mis aitab hinnata nende eristatavate varaobjektide ja kohustiste maksumust omandamise esmakordse arvestamise ajal. Lisaks tuleb vajaduse korral korrigeerida firmaväärtust või negatiivset firmaväärtust sel määral, mil:

 

a) firmaväärtuse korrigeerimise tulemusena ei ületa selle bilansiline maksumus kaetavat väärtust, nagu on määratletud standardis IAS 36 "Varade väärtuse langus"; ja

b) selline korrigeerimine tehakse esimese omandamisele järgneva aruandeaasta lõpuks (v.a eristatava kohustise kajastamine vastavalt paragrahvile 31, mille puhul kohaldatakse paragrahvis 31(c) esitatud ajalist piirangut);

vastasel juhul kajastatakse eristatavate varaobjektide ja kohustiste korrigeerimist kas tulu või kuluna."

 

3.
Standardis IAS 22.71 kirjeldatud piiratud asjaolude korral korrigeerimiste tegemisel on käsitletavad probleemid järgmised:

 

a) kas omandatud eristatavate varaobjektide esialgse õiglase väärtuse korrigeerimine peaks sisaldama amortisatsiooni mõju ja muid muutusi, mis oleksid tekkinud, kui korrigeeritud õiglast väärtust oleks rakendatud alates omandamiskuupäevast;

b) kas firmaväärtuse või negatiivse firmaväärtuse korrigeerimine peaks sisaldama omandamiskuupäeval firmaväärtusele või negatiivsele firmaväärtusele määratud korrigeeritud väärtuse amortisatsiooni mõju; ja

c) kuidas omandatud eristatavate varaobjektide ja kohustiste ning firmaväärtuse ja negatiivse firmaväärtuse korrigeerimisi esitada.

 

4.
Käesolevat tõlgendust ei rakendata järgmiste objektide suhtes, sest neid käsitletakse muudes rahvusvahelistes raamatupidamisstandardites:

 

a) IAS 12 (muudetud 1996) paragrahvide 66–68 kohaselt kajastatud edasilükkunud tulumaksu vara ja kohustised; ja

b) omandatava tegevuse lõpetamiseks või vähendamiseks esialgselt tehtud eraldiste tühistamine, IAS 22 (muudetud 1998) paragrahvid 75 ja 76.

 

KONSENSUS

 

5.
Omandatud eristatavate varaobjektide ja kohustiste bilansilise maksumuse korrigeerimist, mida tehti standardis IAS 22.71 kirjeldatud piiratud asjaolude korral, arvutatakse nii, nagu oleks korrigeeritud õiglast väärtust rakendatud omandamiskuupäevast alates. See tähendab, et korrigeerimine peab sisaldama nii algselt määratud õiglaste väärtuste muutuste mõju kui ka amortiseerimise mõju ja selliste muutuste mõju, mis oleksid tekkinud, kui korrigeeritud õiglast väärtust oleks rakendatud omandamiskuupäevast alates.

 

6.
Kui eristatavate varaobjektide ja kohustiste korrigeerimine tehakse pärast omandamist algava esimese aruandeaasta lõpuks, tuleb vajaduse korral korrigeerida ka firmaväärtuse või negatiivse firmaväärtuse bilansilist maksumust kuni summani, mis oleks saadud, kui korrigeeritud õiglased väärtused oleksid olnud kättesaadavad omandamiskuupäeval. Selle tulemusena korrigeeritakse alates omandamiskuupäevast ka firmaväärtuse amortisatsiooni või negatiivse firmaväärtuse kajastamist. Firmaväärtuse bilansilist maksumust tuleb korrigeerida siiski üksnes summani, mis ei suurenda firmaväärtuse bilansilist maksumust üle selle kaetava väärtuse.

 

7.
Käesoleva tõlgenduse paragrahvide 5 ja 6 kohaselt kindlaks määratud amortisatsiooni, väärtuse langusest tingitud kahjumi ja muude summade korrigeerimised tuleb kajastada kasumiaruandes vastava tulu või kulu rühmas. Omakapitalis kajastatakse ainult omandamiskuupäevast hilisemad korrigeerimised, mille kirjendamist otse omakapitali nõutakse või lubatakse muude standarditega; käesolev tõlgendus ei muuda nende muude standardite kohast käsitlust.

 

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

 

8.
Eristatavate varaobjektide või kohustiste või firmaväärtuse või negatiivse firmaväärtuse bilansilise maksumuse korrigeerimised avalikustatakse ja selgitatakse selle perioodi finantsaruannetes, mil korrigeerimine tehakse. Eelnevate perioodide ja võrdlusperioodidega seotud korrigeerimise summa tuleb samuti avalikustada.

 

 

Konsensuse kuupäev: oktoober 1999.

 

Jõustumiskuupäev: käesolevat tõlgendust rakendatakse nende korrigeerimiste suhtes, mis tehakse 15. juulil 2000 või pärast seda kuupäeva lõppevate aruandeaastate osas.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad