SIC21 Tulumaks – ümberhinnatud mitteamortiseerit

Standardi IAS 1
(muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et
finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega
vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate
standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate
tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud
rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Tõlgenduse eelnõu SIC-D21 “Tulumaks – koondtõlgendus” anti kommenteerimiseks  välja 1999. aasta septembris. Tõlgenduse eelnõu sisaldas käesolevas tõlgenduses käsitletavat probleemi ja tõlgenduses SIC-25 “Tulumaks – ettevõtte või selle omanike maksustaatuse muutused” käsitletavat probleemi.

Viide: IAS 12 “Tulumaks” (muudetud 1996)

PROBLEEM

1.
IAS 12.51 kohaselt peaks edasilükkunud tulumaksu kohustiste ja varade mõõtmine peegeldama ettevõtte varade ja kohustiste bilansilise maksumuse eeldatava katmise või tasumise viisiga kaasnevaid maksukohustusi bilansipäeval.

2.
IAS 12.20 märgib, et vara ümberhindamine ei mõjuta alati ümberhindamisperioodi maksustavat kasumit (maksukahjumit) ja ümberhindamise tulemusena ei pruugita vara maksustamisbaasi korrigeerida. Kui tulevikus kaetav bilansiline maksumus on maksustatav, siis on ümberhinnatud vara bilansilise maksumuse ja selle maksustamisbaasi vaheline erinevus ajutine erinevus ning selle tulemuseks on edasilükkunud tulumaksu kohustis või vara.

3.
Probleem on selles, kuidas tõlgendada mõistet “katmine” seoses varaga, mida ei amortiseerita (mitteamortiseeritav vara) ja mis hinnatakse ümber IAS 16 (muudetud 1998) paragrahvi 29 alusel.

4.
Käesolevat tõlgendust kohaldatakse ka kinnisvarainvesteeringute suhtes, mis kajastatakse  bilansis ümberhinnatud maksumuses vastavalt IAS 25.23 punktile b, kuid mida standardi IAS 16 rakendamisel käsitletaks mitteamortiseeritavana.

KONSENSUS

5.
Mitteamortiseeritava vara ümberhindamisest IAS 16.29 alusel tuleneva edasilükkunud tulumaksu kohustise või vara mõõtmisel tuleb aluseks võtta tulumaksumõjud, mis tuleneksid kõnealuse vara bilansilise maksumuse katmisest müügi teel, olenemata sellest, kuidas vara bilansiline maksumus on määratud. Järelikult, kui maksuseaduses on kindlaks määratud vara müügist tuleneva maksustatava summa suhtes kohaldatav tulumaksumäär, mis erineb vara kasutamisest tuleneva maksustatava summa suhtes kohaldatavast tulumaksumäärast, kohaldatakse mitteamortiseeritava varaga seotud edasilükkunud tulumaksu kohustiste või vara mõõtmisel esimesena nimetatud maksumäära.

Konsensuse kuupäev: august 1999.

Jõustumiskuupäev: Käesolev konsensus jõustub 15. juulil 2000.
Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele
.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad