SIC20 Kapitaliosaluse meetod–kahjumi kajastamine

Standardi IAS 1 (muudetud
1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite
Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste
objektide suhtes.

Viide:
IAS 28 “Sidusettevõtetesse tehtud investeeringute arvestus” (muudetud 1998)

PROBLEEM

1. Mõnes olukorras võib investoril olla erinevaid finantshuvisid sidusettevõttes või ühisettevõttes, mida kajastatakse kapitaliosaluse meetodil. Näiteks võib investor omada finantshuvi, mis hõlmab liht- või eelisaktsiaid, laene, ettemakse, võlaväärtpabereid, lihtaktsiate omandamise optsioone või nõudeid ostjate vastu.

2. IAS 28.22 märgib, et kui kapitaliosaluse meetodi rakendamisel investori osa sidusettevõtte kahjumites võrdub investeeringu bilansilise maksumusega või seda ületab, ei kajasta investor tavaliselt enam kasumiaruandes oma osa edasises kahjumis. Täiendavat kahjumit kajastatakse siiski selles ulatuses, milles investor on võtnud üle sidusettevõtte kohustusi või teinud sidusettevõtte nimel makseid sidusettevõtte kohustuste täitmiseks, mida investor on garanteerinud või millega ta on end muul viisil sidunud.

3. Kapitaliosaluse meetodi rakendamisel tuleb lahendada järgmised probleemid:

a) millised finantshuvid sisalduvad standardis IAS 28.22 nimetatud “investeeringu bilansilises maksumuses”; ja

b) kas majandusüksuse osa kajastamist sidusettevõtte või ühiselt kontrollitava ettevõtte (investeerimisobjekti) kahjumis tuleb jätkata investeeringu bilansilist maksumust ületavas osas, kui ettevõttel on investeerimisobjektis muid finantshuvisid, mis ei kajastu investeeringu bilansilises maksumuses.

4. Käesolev tõlgendus käsitleb standardis IAS 28 sätestatud kapitaliosaluse meetodi rakendamist. IAS 31.32 alusel lubatud alternatiivkäsitluse kohaselt rakendab ettevõte kapitaliosaluse meetodit oma osaluse kajastamisel ühiselt kontrollitavas ettevõttes ja seetõttu kohaldab ka käesolevat tõlgendust.

KONSENSUS

5. Finantshuvi võib kirjeldada erineval viisil, näiteks võib seda kirjeldada liht- või eelisaktsiatena. IAS 28.22 rakendamisel peab investeeringu bilansilisse maksumusse arvama ainult nende instrumentide bilansilise maksumuse, mis annavad piiramatu osalusõiguse kasumis või kahjumis ning õiguse osalusele investeerimisobjekti omakapitalis.

6. Kui investori osa kahjumis ületab investeeringu bilansilise maksumuse, vähendatakse investeeringu bilansilist maksumust nullini ja edaspidine kahjumi kajastamine tuleb lõpetada, välja arvatud juhul, kui investor on võtnud üle kohustusi investeerimisobjekti suhtes või peab täitma investeerimisobjekti kohustusi, mida investor on garanteerinud või millega ta on end muul viisil sidunud, olenemata sellest, kas need on rahastatud või mitte.  Investor kajastab jätkuvalt oma osa investeerimisobjekti kahjumis selles ulatuses, milles investor on vastavaid kohustusi võtnud.

7. Finantshuvid investeerimisobjektis, mida ei kajastata investeeringu bilansilises maksumuses vastavalt käesoleva tõlgenduse lõikele 5, kajastatakse kooskõlas muude rakendatavate rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega, näiteks standardiga IAS 39, ning enne IAS 39 rakendamist standardiga IAS 25 (ümber kujundatud 1994).

8. Investeerimisobjekti jätkuvat kahjumit tuleks käsitleda kui objektiivset tõendit selle kohta, et finantshuvid selles investeerimisobjektis – nii sellised finantshuvid, mis arvatakse investeeringu bilansilise maksumuse hulka vastavalt käesoleva tõlgenduse paragrahvile 5, kui ka muud finantshuvid – võivad olla oma väärtust kaotanud. Finantshuvide bilansilise maksumuse langus, mis on arvatud vara bilansilise maksumuse hulka, määratakse kindlaks bilansilise maksumuse alusel pärast kapitaliosaluse meetodi kahjumitega korrigeerimist.

9. Kui investor on garanteerinud või end muul viisil sidunud investeerimisobjekti kohustustega või on kohustunud täitma investeerimisobjekti kohustusi, peab investor lisaks sellele, et ta kajastab oma osa investeerimisobjekti kahjumis, kindlaks määrama, kas kajastada eraldist vastavalt standardile IAS 37. (Enne IAS 37 jõustumist hinnatakse eraldise kajastamist standardi IAS 10 (ümber kujundatud 1994) nõuete kohaselt).

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

10. Kui investor ei kajasta enam oma osa investeerimisobjekti kahjumis, peab ta finantsaruannete lisades avalikustama oma kajastamata osa investeerimisobjekti kahjumis nii aruandeperioodi kohta kui ka kumulatiivselt.

 

Konsensuse kuupäev:
august 1999.

Jõustumiskuupäev:
Käesolev tõlgendus jõustub 15. juulil 2000. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad