SIC18 Järjepidevus – alternatiivsed meetodid

Standardi IAS 1
(muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et
finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega
vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate
standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate
tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud
rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide: IAS 1 (muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine”

Probleem

1.
Teatavate IASC standarditega antakse ettevõttele otsene võimalus teha valik finantsaruannete koostamisel kasutatavate alternatiivsete arvestusmeetodite vahel. Mõnedes standardites, millega antakse otsene arvestusmeetodi valiku võimalus, näidatakse selle valiku rakendamise viis. Näiteks standardi IAS 39.104 kohaselt peab ettevõte valima ühe kahest müügivalmis finantsvarade õiglase väärtuse muutuste kajastamise meetodist ning rakendama valitud meetodit kõikide müügivalmis finantsvarade suhtes. Teistes standardites ei öelda valiku rakendamise viisi kohta midagi.

2.
Probleem seisneb selles, kuidas tuleks valitud arvestusmeetodit rakendada selliste IASC standardite puhul, mis lubavad arvestusmeetodi otsest valikut, kuid ei ütle valiku rakendamise viisi kohta midagi. Põhiküsimus on, kas valitud arvestusmeetodit tuleb järjepidevalt rakendada kõikide objektide suhtes, mille suhtes kehtivad need konkreetsed nõuded, mis valikuvõimaluse annavad.

Konsensus

3.
Kui mingi rahvusvahelise raamatupidamisstandardi või tõlgenduse kohaselt on võimalik rakendada rohkem kui üht arvestusmeetodit, peab ettevõte valima neist meetoditest ühe ja seda järjepidevalt rakendama, välja arvatud juhul, kui standard või tõlgendus konkreetselt nõuab või lubab objektide (tehingute, sündmuste, saldode, summade jne) jaotamist rühmadesse, mille puhul erinevate meetodite kasutamine võib olla asjakohane. Kui standard nõuab või lubab objektide rühmadesse jaotamist, tuleb iga rühma jaoks valida kõige sobivam arvestusmeetod ja seda järjepidevalt rakendada. (Lisajuhised on esitatud käesoleva tõlgenduse A ja B lisas.)

4.
Kui asjakohane arvestusmeetod on paragrahvi 3 nõuete kohaselt valitud, muudetakse seda üksnes standardi IAS 8.42 kohaselt ja rakendatakse kõikide objektide või objektide rühmade suhtes paragrahvis 3 kirjeldatud viisil.

Konsensuse kuupäev: mai 1999.

Jõustumiskuupäev: käesolevat tõlgendust rakendatakse aruandeaastate suhtes, mis algavad 1. juulil 2000 või pärast seda. Varasem rakendamine on soovitatav.
Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad