SIC15 Kasutusrent – stiimulid

Standardi IAS 1
(muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et
finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega
vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate
standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate
tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud
kohaldamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide
: IAS 17 “Rent” (muudetud 1997).

PROBLEEM

1.
Uue või uuendatud kasutusrendi läbirääkimistel võib rendileandja lepingu sõlmimise huvides rentnikule stiimuleid pakkuda. Selliste stiimulite näited on lepingu sõlmimise järel tehtavad rahamaksed rentnikule või rentniku kulude (nt kolimiskulutused, renditud vara parendamine ning rentniku varasema rendikohustusega seotud kulutused) hüvitamine või ülevõtmine rendileandja poolt. Teise võimalusena võidakse kokku leppida, et rendiperioodi algperioodidel renti ei maksta või see on väiksem.

2.
Probleem on selles, kuidas kajastada kasutusrendi stiimuleid nii rentniku kui ka rendileandja finantsaruannetes.

KONSENSUS

3.
Kõiki uue või uuendatud kasutusrendi stiimuleid kajastatakse renditava varaobjekti kasutamise osas kokkulepitud netotasu lahutamatu osana, olenemata stiimuli olemusest või vormist või maksete ajakavast.

4.
Rendileandja peab kajastama stiimulite kogumaksumust renditulu ühtlase vähenemisena rendiperioodi jooksul, kui mingi muu süstemaatiline alus ei kajasta renditavast varaobjektist saadava kasu vähenemise ajalist jaotumist paremini.

5.
Rentnik peab kajastama stiimulite kogumaksumust rendikulude ühtlase vähenemisena rendiperioodi jooksul, kui mingi muu süstemaatiline alus ei kajasta renditava varaobjekti kasutamisest saadava rentnikukasu ajalist jaotumist paremini.

6.
Rentniku kantud kulutused, sealhulgas varasema rendilepinguga seotud kulutused (nt lõpetamis- ja kolimiskulutused ning renditud vara parendamiskulutused), kaasa arvatud kulutused, mis tegelikult hüvitatakse stiimulite kaudu, arvestatakse rentniku poolt vastavalt sellele rahvusvahelisele raamatupidamisstandardile, mida rakendatakse nende kulutuste suhtes.

Konsensuse kuupäev
: juuni 1998.

Jõustumiskuupäev
: käesolevat tõlgendust kohaldatakse rendiperioodide suhtes, mis algavad 1. jaanuaril 1999 või pärast seda.

 

Lisa

Käesolev lisa on üksnes selgitava iseloomuga ega moodusta tõlgenduse osa. Lisa eesmärk on illustreerida tõlgenduse rakendamist, et aidata tema tähendust selgitada.

 

SIC-15 KOHALDAMISE NÄIDE

Näide 1

Ettevõte otsustab sõlmida uue rendileandjaga uue rendilepingu
. Rendileandja nõustub tasuma rentniku kolimiskulutused stiimulina uue rendilepingu sõlmimise eest. Rentniku kolimiskulutused on 1000. Uue rendilepingu tähtaeg on 10 aastat ja kindlaksmääratud rent on 2000 aastas.

 

Arvestus on järgmine:

Rentnik kajastab kolimiskulutusi 1000 väärtuses kuluna aastal 1. Netotasu 19 000 koosneb 2000 suurusest iga-aastasest maksest 10-aastase rendiperioodi jooksul, mida on vähendatud kolimiskulutuste stiimuli võrra 1000 väärtuses. Nii rendileandja kui ka rentnik kajastaksid netorenditasu 19 000 väärtuses 10-aastase rendiperioodi jooksul, kasutades ühtset amortisatsioonimeetodit vastavalt käesoleva tõlgenduse paragrahvidele 4 ja 5.

Näide 2

Ettevõte otsustab sõlmida uue rendileandjaga uue rendilepingu
. Rendileandja nõustub rentnikule antava stiimulina uue rendilepingu sõlmimise eestrendivaba perioodiga esimese kolme aasta jooksul.Uue rendilepingu kestus on 20 aastat ja kindlaksmääratud rendimakse on 5000 aastas neljandast kuni kahekümnenda aastani.

 

Arvestus on järgmine:

Netotasu 85 000 koosneb 5000 suurusest iga-aastasest maksest rendiperioodi 17 aasta jooksul. Nii rendileandja kui ka rentnik kajastaksid netorenditasu 85 000 väärtuses 20-aastase rendiperioodi jooksul, kasutades ühtset amortisatsioonimeetodit vastavalt käesoleva tõlgenduse paragrahvidele 4 ja 5.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad