SIC14 Materiaalne põhivara – objektide väärtuse

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

 

Viide:
IAS 16 “Materiaalne põhivara” (muudetud 1998)

 

PROBLEEM

1. Ettevõtted võivad kolmandatelt isikutelt saada monetaarset või mittemonetaarset kompensatsiooni materiaalse põhivara väärtuse languse või kadude eest. Tihti tuleb saadud monetaarset kompensatsiooni kasutada kaalukatel majanduslikel põhjustel vara vähenenud väärtuse taastamiseks või kaotatud või loovutatud vara asendamiseks uue ostmise või valmistamisega. IAS 16 ei anna selgeid juhiseid, kuidas niisugust monetaarset või mittemonetaarset kompensatsiooni kirjendada.

 

2. Niisuguste juhtude näited on:

a) kindlustusseltside hüvitised ettevõtetele pärast materiaalse põhivara objektide väärtuse langust või kadu näiteks loodusõnnetuste, varguste või väärkäsitsemise tõttu;

 

b) riiklikud hüvitised sundvõõrandatud materiaalse põhivara objektide eest, näiteks maa eest, mida tuleb kasutada avalikuks otsatarbeks;

 

c) kompensatsioon, mis on seotud materiaalsete põhivaraobjektide sunnitud ümberpaigutamisega, näiteks rajatiste ümberpaigutamine linnapiirkonnast maapiirkonda kooskõlas riikliku maapoliitikaga või

 

d) vähenenud väärtusega või väärtuse kaotanud vara täielik või osaline füüsiline asendamine.

 

3. Probleem on selles, kuidas ettevõte peaks arvestama:

a) materiaalsete põhivaraobjektide väärtuse langust või nende kaotamist;

 

b) sellega seotud kompensatsiooni saamist kolmandatelt isikutelt ja

 

c) sellele järgnevat vara taastamist, ostmist või valmistamist.

 

KONSENSUS

4. Materiaalse põhivara väärtuse langus või kadu, sellega seotud nõuded kolmandatele isikutele või nende poolt makstud kompensatsioon ning sellele järgnev asendusvara ostmine või valmistamine on eraldi majanduslikud sündmused ning neid tuleb sellisena arvestada. Need kolm majanduslikku sündmust tuleb arvestada eraldi järgmiselt:

a) materiaalsete põhivaraobjektide väärtuse langust tuleb kajastada standardi IAS 36 kohaselt; materiaalsete põhivaraobjektide kasutuselt kõrvaldamist või võõrandamist tuleb kajastada standardi IAS 16 (muudetud 1998) kohaselt;

b) kolmandatelt isikutelt saadud monetaarne või mittemonetaarne kompensatsioon materiaalsete põhivaraobjektide eest, mille väärtus on langenud, mis on kaotatud või millest on loobutud, tuleb kajastada kasumiaruandes tekkepõhiselt ning

c) asendusvarana taastatud, ostetud ja valmistatud või kompensatsiooniks saadud vara soetusmaksumus tuleb määrata ja esitada standardi IAS 16 (muudetud 1998) kohaselt.

 

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

 

5. Materiaalsete põhivaraobjektide väärtuse languse või kadude kompensatsioonina kajastatud monetaarne või mittemonetaarne hüvitis tuleb avalikustada eraldi.

 

Konsensuse kuupäev:
juuni 1998.

 

Jõustumiskuupäev:
Käesolevat tõlgendust rakendatakse aruandeperioodide suhtes, mis algavad 1. juulil 1999 või pärast seda; varasem kohaldamine on soovitatav. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad