SIC13 Ühiselt kontrollitavad majandusüksused

Standardi IAS 1 (muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

 

Viide:
IAS 31 (muudetud 1998) “Finantsaruandlus ühisettevõtmistes osalemise kohta”

 

PROBLEEM

1. Standardi IAS 31 paragrahv 39 (muudetud 1998) viitab nii ühisettevõtja ja ühisettevõtte vahelistele sissemaksetele kui ka müügile järgmiselt: “Kui ühisettevõtja paigutab ühisettevõttesse või müüb ühisettevõttele vara, peab tehingust tuleneva kasumi või kahjumi mis tahes osa kajastamine peegeldama tehingu sisu.” Lisaks sellele öeldakse standardi IAS 31 paragrahvis 19 (muudetud 1998), et “ühiselt kontrollitav majandusüksus on ühisettevõtmine, millega kaasneb äriühingu või muu majandusüksuse asutamine, milles igal ühisettevõtjal on osalus”. Ühiselt kontrollitavasse majandusüksusesse tehtavatest mittemonetaarsetest sissemaksetest tuleneva kasumi või kahjumi kajastamise kohta selgesõnalised juhised puuduvad.

2. Sissemaksed ühiselt kontrollitavatesse majandusüksustesse on ühisettevõtjate varade üleandmised tasuks omakapitaliosaluse eest nimetatud majandusüksuses. Selliseid sissemakseid võib olla mitmesuguseid. Ühisettevõtjad võivad sissemakseid teha üheaegselt kas ühiselt kontrollitava majandusüksuse asutamisel või hiljem. Ühisettevõtja(te) saadav tasu ühiselt kontrollitavasse majandusüksusesse paigutatud varade eest võib olla rahas või muul kujul, mis ei sõltu nimetatud majandusüksuse tulevastest rahavoogudest (“lisatasu”).

3. Käsitletavad probleemid on järgmised:

a) millal peaks ühisettevõtja kasumiaruandes kajastama asjakohast osa tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitavas majandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarsest sissemaksest tulenevast kasumist või kahjumist;

b) kuidas peaks ühisettevõtja raamatupidamises kajastama lisatasu; ja

c) kuidas tuleks ühisettevõtja konsolideeritud finantsaruannetes esitada realiseerimata kasum või kahjum.

4. Käesolev tõlgendus käsitleb ühisettevõtja arvestust tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitava majandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarste sissemaksete üle, kusjuures kajastamisel kasutatakse kas kapitaliosaluse meetodit või proportsionaalset konsolideerimist.

 

KONSENSUS

5. Standardi IAS 31 paragrahvi 39 rakendamisel tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitavas majandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarste sissemaksete suhtes peab ühisettevõtja kajastama aruandeperioodi kasumiaruandes teiste ühisettevõtjate omakapitaliosalustele vastava kasumi või kahjumi osa, välja arvatud juhul, kui:

a) sissemakstud mittemonetaars(t)e vara(de) omamisega seotud olulised riskid ja hüved ei ole ühiselt kontrollitavale majandusüksusele üle läinud;

b) mittemonetaarsest sissemaksest tulenevat kasumit või kahjumit ei saa usaldusväärselt mõõta; või

c) sissemakstud mittemonetaarsed varad on sarnased teiste ühisettevõtjate sissemakstud varadega. Mittemonetaarsed varad on sarnased teiste ühisettevõtjate sissemakstud varadega juhul, kui need on samalaadsed, neid kasutatakse sarnaselt samas tegevusvaldkonnas ja nende õiglane väärtus on sarnane. Sissemakse on sarnane üksnes juhul, kui kõik selle osaks olevad olulised varad sarnanevad teiste ühisettevõtjate sissemakstud varadega.

Kui kehtib mõni punktides a–c kirjeldatud eranditest, käsitletakse kasumit või kahjumit mitterealiseerituna ja seega ei kajastata seda kasumiaruandes, välja arvatud juhul, kui kehtib ka paragrahv 6.

6. Kui lisaks omakapitaliosalusele ühiselt kontrollitavas majandusüksuses saab ühisettevõtja sissemakstud varadest erinevaid monetaarseid või mittemonetaarseid varasid, peab ühisettevõtja kasumiaruandes kajastama asjakohast osa tehingust tulenevast kasumist või kahjumist.

7. Ühiselt kontrollitavasse majandusüksusesse paigutatud mittemonetaarsetest varadest tulenev realiseerimata kasum või kahjum tuleb elimineerida alusvara suhtes proportsionaalse konsolideerimise meetodil või investeeringu suhtes kapitaliosaluse meetodil. Sellist realiseerimata kasumit või kahjumit ei tohi esitada edasilükkunud kasumi või kahjumina ühisettevõtja konsolideeritud bilansis.

 

Konsensuse kuupäev:
juuni 1998.

Jõustumiskuupäev:
käesolevat tõlgendust rakendatakse 1. jaanuaril 1999 või pärast seda algavate aruandeperioodide suhtes; varasem rakendamine on soovitatav. Muutusi arvestusmeetodites arvestatakse vastavalt standardi IAS 8 paragrahvis 46 sätestatud üleminekusätetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad