SIC11 Välisvaluutatehingud – valuuta olulisest

Standardi IAS 1 (muudetud
1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite
Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste
objektide suhtes.

 

Viide:
IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud”

 

PROBLEEM

1. Ettevõttel on välisvaluutas fikseeritud kohustised, mis on tekkinud vara omandamisest. Pärast vara omandamist leiab aset ettevõtte aruandevaluuta oluline devalveerumine või odavnemine. Selle tulemusena tekib oluline välisvaluutakahjum, kui kohustisi mõõdetakse, kasutades sulgemiskurssi vastavalt standardile IAS 21.11(a). Standardis IAS 21.21 kirjeldatud lubatud alternatiivkäsitlus nõuab mitmete tingimuste rakendamist enne, kui ettevõte võib lisada kõnealuse välisvaluutakahjumi vastava vara bilansilisele maksumusele.

2. Käsitletavad probleemid on järgmised:

a) millisel perioodil tuleks rakendada tingimusi, et kohustist “ei saa arveldada” ning et “praktilised riskimaandamise vahendid puuduvad”; ja

b) millal on vara omandamine “hiljutine”.

 

KONSENSUS

3. Kohustistest tulenev välisvaluutakahjum tuleb lisada vastava vara bilansilisele maksumusele ainult siis, kui neid kohustisi ei olnud võimalik arveldada ning vastavaid riske ei saanud maandada enne aruandevaluuta olulist devalveerumist või odavnemist. Vara korrigeeritud bilansiline maksumus ei tohi ületada tema kaetavat väärtust.

4. Selleks, et lisada kohustistest tulenev välisvaluutakahjum vastava varabilansilisele maksumusele, tuleb näidata, et aruandva ettevõtte käsutuses ei olnud kohustise arveldamiseks vajalikku välisvaluutat ning et vahetuskursiriski ei olnud võimalik maandada (näiteks selliste tuletisinstrumentidega nagu forward-lepingud, optsioonid või muud finantsinstrumendid). Eeldatavasti tekib selline olukord vaid harva, näiteks siis, kui samaaegselt valitsuse või keskpanga kehtestatud valuutakontrollist või -piirangutest tingitud välisvaluuta puudusega  pole kättesaadavad ka riskimaandamisinstrumendid.

5. Kui valuutakahjumi kapitaliseerimise tingimused on täidetud, peab ettevõte kapitaliseerima edasisi valuutakahjumeid, mis tekivad pärast aruandevaluuta esimest olulist devalveerumist või odavnemist, üksnes selles ulatuses, mille osas kõik kapitaliseerimise tingimused on jätkuvalt täidetud.

6. “Hiljutine” vara omandamine on omandamine kaheteistkümne kuu jooksul enne aruandevaluuta olulist devalveerumist või odavnemist.

 

 

Konsensuse kuupäev:
jaanuar 1998.

 

Jõustumiskuupäev:
Käesolev tõlgendus jõustub 1. augustil 1998. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad