SIC 28 Äriühendused – omakapitaliinstrumentide

Standardi IAS 1 (muudetud 1997),
“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib
nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks
ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite
Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele
nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide
suhtes.

 

Viide: IAS 22 "Äriühendused" (muudetud 1998).

 

PROBLEEM

 

1. Ettevõte võib emiteerida omakapitaliinstrumendid kui tasu IAS 22 kohaselt omandamisena arvestatava äriühenduse eest. IAS 22.21 nõuab, et omandamist arvestatakse soetusmaksumuses ning et omandaja poolt emiteeritud omakapitaliinstrumente mõõdetakse nende õiglases väärtuses vahetuskuupäeval.

 

2. Kui tasuks emiteeritud omakapitaliinstrumendid on turul noteeritud, kuid nende turuhind vahetuskuupäeval ei ole nende õiglase väärtuse usaldusväärseks näitajaks, ütleb IAS 22.24, et arvesse tuleb võtta hinnamuutusi mõistliku perioodi jooksul enne ja pärast omandamistingimuste teatavakstegemist.

 

3. Käsitletavad probleemid on järgmised:

 

a) mis on "vahetuskuupäev" omandamisel tasumiseks emiteeritud omakapitaliinstrumentide õiglase väärtuse kindlaksmääramisel;

b) millal on asjakohane arvesse võtta muid tõendusi ja hindamismeetodeid lisaks noteeritud omakapitaliinstrumendi vahetuskuupäeva avaldatud hinnale; ja

c) milline info tuleb avalikustada, kui noteeritud omakapitaliinstrumendi avaldatud hinda ei ole kasutatud instrumendi õiglase väärtusena, ja milline info tuleb avalikustada, kui omakapitaliinstrumendil ei ole avaldatud hinda.

4. IAS 22.65 nõuab, et ühest või mitmest tuleviku sündmusest sõltuva tasu korrigeerimise summa tuleb lülitada soetusmaksumuse koosseisu omandamiskuupäeva seisuga, kui korrigeerimine on tõenäoline ja summat on võimalik usaldusväärselt mõõta. IAS 22.68 nõuab, et omandatud osaluse soetusmaksumust korrigeeritakse, kui tasu summat mõjutav võimalik sündmus laheneb pärast omandamiskuupäeva. Järelikult ei kohaldata käesolevat tõlgendust ühest või mitmest tuleviku sündmusest sõltuva tasu korrigeerimisena emiteeritud omakapitaliinstrumentide suhtes, kui korrigeerimised ei ole tõenäolised ning summasid ei saa omandamiskuupäeval usaldusväärselt mõõta.

 

KONSENSUS

 

5. Kui omandamine saavutatakse ühe vahetustehinguga (s.o mitte etappide kaupa) on "vahetuskuupäev" omandamiskuupäev, s.t kuupäev, mil omandaja omandab kontrolli omandatava netovara ja tegevus üle. Kui omandamine saavutatakse etappide kaupa (nt järjestikuste aktsiaostudega), tuleb igas etapis tasuna emiteeritud omakapitaliinstrumentide õiglane väärtus kindlaks määrata kuupäeval, mil iga üksik investeering kajastatakse omandaja finantsaruannetes.

 

6. Noteeritud omakapitaliinstrumendi vahetuskuupäeva avaldatud hind näitab kõige paremini instrumendi õiglast väärtust ja seda tuleb ka kasutada, välja arvatud harvade asjaolude korral. Muid tõendusi ja hindamismeetodeid tuleb samuti arvesse võtta üksnes harvade asjaolude korral, kui on võimalik näidata, et sellel kuupäeval avaldatud hind ei ole usaldusväärne näitaja ning et muud tõendused ja hindamismeetodid võimaldavad omakapitaliinstrumendi õiglast väärtust usaldusväärsemalt mõõta. Avaldatud hind vahetuskuupäeval on mitteusaldusväärne näitaja ainult siis, kui seda on mõjutanud põhjendamatud hinnakõikumised või turu piiratus.

 

AVALIKUSTAMINE

 

7. Kui tasumiseks emiteeritud omakapitaliinstrumendi avaldatud hind on vahetuskuupäeval olemas, kuid seda ei ole kasutatud instrumendi õiglase väärtusena, peab ettevõte avalikustama:

 

a) selle asjaolu;

b) põhjused, miks avaldatud hind ei ole omakapitaliinstrumentide õiglaseks väärtuseks;

c) õiglase väärtuse kindlaksmääramisel rakendatud meetodi ja olulised eeldused; ning

d) avaldatud hinna ning omakapitaliinstrumentide õiglase väärtusena kindlaksmääratud summa erinevuse kogusumma.

 

8. Kui tasumiseks emiteeritud omakapitaliinstrumendil ei ole vahetuskuupäeval avaldatud hinda, peab ettevõte avalikustama selle asjaolu ning õiglase väärtuse kindlaksmääramisel rakendatud meetodi ja olulised eeldused.

 

Konsensuse kuupäev: veebruar 2001.

 

Jõustumiskuupäev: käesolevat tõlgendust rakendatakse omandamiste suhtes, mida raamatupidamises kajastatakse esmakordselt 31. detsembril 2001 või pärast seda.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad