SIC8 IAS esmakordne rakendamine raamatupidamise

Standardi IAS 1
(muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et
finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega
vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate
standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate
tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud
rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide: IAS 1 “Finantsaruannete esitamine”

Probleem

1.
Ettevõte soovib esimest korda nimetada oma finantsaruandeid täielikult rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega (IAS) vastavuses olevateks. Võimalik, et ettevõte on varem esitanud oma finantsaruanded, kasutades raamatupidamise peamise alusena ainult siseriiklikke raamatupidamisnõudeid (“siseriiklik raamatupidamistava”). Samuti on võimalik, et ta on esitanud oma finantsaruanded osaliselt siseriikliku raamatupidamistava ja osaliselt standardite IAS alusel; kusjuures siseriiklikku raamatupidamistava on loetud raamatupidamise varasemaks põhialuseks. Standardid IAS 1 (muudetud 1997) ja IAS 8 ei sisalda täpseid juhiseid, kuidas raamatupidamises käsitleda üleminekut siseriiklikult raamatupidamistavalt standardile IAS kui raamatupidamise põhialusele.

2.
Käsitletavad probleemid on järgmised:

a) kuidas tuleb ettevõtte finantsaruandeid koostada ja esitada perioodi kohta, kui standardeid IAS rakendatakse esimest korda täies ulatuses raamatupidamise põhialusena; ja

b) kui standardeid IAS rakendatakse esimest korda täies ulatuses raamatupidamise põhialusena, kuidas tuleb konkreetsetes standardites ja tõlgendustes ettenähtud üleminekusätteid rakendada selliste objektide saldode suhtes, mis olid olemas juba kõnealuste standardite ja tõlgenduste jõustumise kuupäeval.

Konsensus

3.
Perioodil, kui standardeid IAS rakendatakse esimest korda täise ulatuses raamatupidamise põhialusena, tuleb ettevõtte finantsaruanded koostada ja esitada viisil, nagu oleks finantsaruandeid alati koostatud nende standardite ja tõlgenduste kohaselt, mis kehtivad esmakordse rakendamise perioodil. Seetõttu tuleb esmakordsel rakendamisel kehtivaid standardeid ja tõlgendusi rakendada tagasiulatuvalt, välja arvatud juhul, kui:

a) konkreetsed standardid või tõlgendused nõuavad või lubavad erinevat üleminekukäsitlust; või

b) eelmiste perioodidega seotud muudatuse summat ei saa põhjendatult kindlaks määrata.

4.
Võrdlusandmed tuleb koostada ja esitada vastavuses standarditega IAS.

5.
Standarditele IAS üleminekust tulenevaid korrigeerimisi tuleb käsitleda kõige varasema standardite IAS kohaselt esitatava perioodi jaotamata kasumi algsaldo korrigeerimisena.

6.
Kui standardeid IAS rakendatakse esimest korda täies ulatuses raamatupidamise põhialusena, peab ettevõte rakendama kehtivate standardite ja tõlgenduste üleminekusätteid ainult nende perioodide suhtes, mis lõpevad vastavates standardites ja tõlgendustes ettenähtud kuupäeval.

Avalikustamine

7.
Perioodil, kui standardeid IAS rakendatakse esimest korda täies ulatuses raamatupidamise põhialusena, tuleb ettevõttel avalikustada:

a) juhul, kui jaotamata kasumi algsaldo korrigeerimise summat ei saa põhjendatult kindlaks määrata, siis vastav asjaolu;

b) juhul, kui võrdlusandmete esitamine on võimatu, siis vastav asjaolu; ja

c) kõikide standardite IAS osas, mis lubavad valikut alternatiivsete üleminekuarvestusmeetodite vahel, valitud arvestusmeetod.

8.
Ettevõtetel soovitatakse seoses standardiga IAS 1.11 (muudetud 1997) nõutava informatsiooni avalikustamisega avalikustada asjaolu, et standardeid IAS rakendatakse esimest korda täies ulatuses.

Konsensuse kuupäev: jaanuar 1998.

Jõustumiskuupäev: käesolev tõlgendus jõustub 1. augustil 1998.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad