SIC7 Euro kasutuselevõtt

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

 

Viide:
IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud”

 

PROBLEEM

1. Alates 1. jaanuarist 1999, mil Euroopa Majandus- ja Rahaliit (EMU) tegelikult toimima hakkab, saab euro omaette valuutaks ning euro ja rahaliidus osalevate riikide valuutade vahetuskursid fikseeritakse lõplikult; s.t alates sellest kuupäevast kaob risk, et edaspidi tekiks nende valuutadega seoses valuutakursi vahesid.

2. Probleem seisneb IAS 21 rakendamises rahaliidus osalevate Euroopa Liidu liikmesriikide valuutadelt eurole ülemineku suhtes (edaspidi “üleminek”).

 

KONSENSUS

3. Ülemineku suhtes tuleb rangelt kohaldada IAS 21 nõudeid  välisvaluutatehingute ja välismaiste äriüksuste finantsaruannete ümberarvestuse kohta. Sama põhimõte kehtib valuutakursside kindlaksmääramise suhtes siis, kui riigid ühinevad rahaliiduga hiljem.

4. See tähendab eelkõige järgmist:

a) tehingutest tulenevaid välisvaluutas fikseeritud monetaarseid ja mittemonetaarseid varasid ja kohustisi tuleb jätkuvalt ümber arvestada aruandevaluutasse, kasutades sulgemiskurssi. Kõik valuutakursi vahed tuleb kajastada tulu või kuluna kohe, välja arvatud juhul, kui ettevõte jätkab oma kehtivate arvestusmeetodite rakendamist sellistest valuutavahetuslepingutest tulenevate valuutakursi muutuste kasumite ja kahjumite suhtes, mida kasutatakse tulevikutehingutega või siduvate tulevikukohustustega kaasnevate valuutariskide vähendamiseks (eeldatavad riskimaandamisinstrumendid);

b) kumulatiivsed valuutakursi vahed, mis on seotud välismaiste majandusüksuste finantsaruannete ümberarvestamisega, tuleb jätkuvalt kajastada omakapitalis ning kajastada tulu või kuluna üksnes välismaisesse majandusüksusesse tehtud netoinvesteeringu realiseerimisel; ning

c) rahaliidus osalevate riikide valuutas fikseeritud kohustiste ümberarvestamisest tulenevaid valuutakursi vahesid ei arvata nendega seotud varade bilansilise maksumuse hulka.

 

Konsensuse kuupäev:
oktoober 1997

Jõustumiskuupäev:
Käesolev tõlgendus jõustub 1. juunil 1998. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad