(Sisuturundus) Altkäemaksuvastane standard suurendab ettevõtte konkurentsivõimet

Julia Romanovitch
Julia Romanovitch kirjutab alkäemaksuvastasest juhtimissüsteemist

Pettuste ja korruptsiooni vastane võitlus on järjest enam ettevõtete prioriteediks ning järelevalveasutuste ja avalikkuse luubi all. Just juhtkonna suhtumisel ja eeskujul on kriitiline roll pettuste ja teiste ärieetika eiramisega seotud riskide juhtimisel.

Seda fookust kinnitab ka 2016. aasta lõpus Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni1 avaldatud ISO 37001 standard altkäemaksuvastase juhtimissüsteemi (anti-bribery management system) kehtestamiseks organisatsioonides.

ISO 37001 aitab ettevõtetel sisse seada, rakendada, säilitada ja parendada altkäemaksuvastast vastavusprogrammi, määratledes spetsiifilised meetmed, mida ettevõte peab rakendama mõistlikus ja proportsionaalses mahus tulenevalt töötajate arvust, tööprotsesside keerukusest, tegevusvaldkonnast ja teistest olulistest teguritest.

Standard lähtub levinud PDCA (plan-do-check-act) protsesside juhtimismeetodist ning seab muu hulgas nõuded järgmistele meetmetele:

  • Ärikorruptsiooni riski juhtiva sise-eeskirja ja toetavate protseduuride loomine ja rakendamine (sh hoolsusmeetmete rakendamine kõrgema korruptsiooniriskiga tehingute, ametipositsioonide ning koostööpartnerite puhul)
  • Vastavuskontrolli juhi määramine, kelle ülesandeks on programmi rakendada ja arendada
  • Altkäemaksuriskide hindamine ja prioriseerimine
  • Mõistlike hoolsusmeetmete rakendamine tagamaks, et koostööpartnerite ärieetika põhimõtted oleksid asjakohased
  • Meetmete rakendamine tagamaks, et kingitusi, meelelahutust, annetusi jm sarnaseid hüvesid ei kasutataks mõjutamise eesmärgil
  • Piisavate altkäemaksuriske maandavate kontrollide rakendamine olulistes äriprotsessides, nagu hankimine, müük ja finantsaruandlus
  • Ebaeetilistest äritavadest teavitamise kanalite sisseseadmine (nt vihjekanalid, usaldusisiku määramine)
  • Mõjusa altkäemaksuvastase teadlikkuse tõstmise ja koolitamise programmi sisseviimine
  • Ettevõttesisese tegevuse vastavuse monitoorimine ärikorruptsiooni riski juhtiva programmiga

Iseenesest ei ole loetletud meetmetes midagi radikaalselt erinevat sellest, mida me loeme ärieetika heaks tavaks ning soovitame igapäevaselt oma klientidele nii pettuste, korruptsiooni kui ka altkäemaksuriskide ennetamiseks ja maandamiseks. Seetõttu võib antud standardit laiendada ka muudele tegevustele nagu sisepettused, rahapesu ja konkurentsi moonutamine.

Isiklik kogemus näitab, et juba ärieetika koodeksi kehtestamine, vihjekanali loomine ja vastavate koolituste korraldamine saadab selge signaali, et juhtkond ootab oma töötajatelt eetilise organisatsioonikultuuri põhimõtete järgimist. Lisaks ettevõttesisestele positiivsetele muutustele toetavad sarnased muudatused ka usaldusväärse kuvandi loomist väljaspool ettevõtet, suurendades seeläbi konkurentsivõimet.

Samuti on standard heaks juhendmaterjaliks avaliku sektori organisatsioonidele, sh riigiäriühingutele, kellel lasub seaduslik kohustus luua tõhus korruptsioonivastane programm. Nimelt paneb korruptsioonivastane seadus neile kohustuse tagada, et nende töötajad oleksid teadlikud korruptsiooni ennetamise võimalustest/meetoditest, ning kontrollida kohustustest kinnipidamist. Seetõttu on oodata, et just nemad hakkavad esimeste seas ISO 37001 sertifikaati taotlema.

Sertifitseerimine võib anda eelise ka ettevõtetele, kes on avaliku sektori olulisteks koostööpartneriteks või tegutsevad kõrgendatud avaliku huvi orbiidis, nagu noteeritud ettevõtted ja finantssektor, sest ka koostööpartneritelt oodatakse ärikorruptsiooni riskide juhtimist.

Standardi loomine on oluline samm korruptsioonivastases võitluses, kuna ebaeetilise käitumise inimlik ratsionaliseerimine ning ebapiisav teadlikkus korruptiivsetest tegevustest on endiselt oluliseks leiuks iga-aastastes korruptsiooniuuringutes. ISO 37001 annab aga juhile tööriistad eetilise käitumise ootuste seadmiseks, teadlikkuse tõstmiseks ning veendumiseks, et organisatsioonis on kõik tõepoolest eeskujulik. Selge on ka see, et sertifitseeritud saamiseks tuleb teha muudatusi organisatsiooni protsessides ning investeerida aega ja ressurssi. Et tagada ressursside optimaalne kasutus, saab EY aidata juhte ISO 37001 sertifitseerimise ettevalmistustegevustes, sh koolituste läbiviimine ja vajadusel ka kogu protsessi juhtimise enda peale võtmine.

Kui teil on küsimusi artiklis avaldatu osas või sooviksite saada nõu, võtke EY-ga ühendust. Vaata rohkem infot EY teenuste kohta: www.ey.com/ee

1 Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon tegeleb erinevate eluvaldkondade protsesside, toodete ja teenuste ühtlustamisega, mis aitavad ettevõtetel kärpida kulusid, suurendada tarbijarahulolu, siseneda uutele turgudele ning hoida keskkonda.

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad