Euroopa võitleb finantskartellide vastu

Advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid jurist Helen Aaremäe kirjutab sellest, mida tasuks teada finantssektori kartellidest ja Euroopa Komisjoni võitlusest nende vastu.

Euroopa Komisjoni viimaste aastate võitlus finantssektori kartellide vastu on seotud pankadevahelise intressimäära LIBOR (London InterBank Offered Rate) manipuleerimisega. Kõige üldisemalt on LIBOR Londoni pankadevahelisel turul intressimäär, mis on Thomson Reutersi poolt määratud Briti Pankurite Assotsiatsiooni nimel. LIBORi indeksi arvutamiseks edastavad pangad Thomson Reutersile alusandmed, millise intressimääraga oleksid nad teatud tähtajaga ja teatud valuutat nõus teistele pankadele laenama. LIBORi intressimäära kasutatakse nt lühiajaliste laenude intressimääraindeksina kui ka erinevate finantsinstrumentide ja vääringute, sh Jaapani jeeni puhul.
Siinkohal saab võrdluseks tuua eestlastele tuttava EURIBORi, mis on üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär ja kasutatakse euro puhul. See tähendab, et kui EURIBOR on tähtsaim euros antavate lühiajaliste laenude intressimääraindeks, siis muude valuutade osas peetakse LIBORi tähtsaimaks indikaatoriks. Näiteks sõltub Euroopa Komisjoni hinnangul LIBORist triljonite eurode väärtusega finantsinstrumentide hind, samuti miljonite kodulaenude maksumus. Tarbijate parimates huvides ei tohi laenuturul konkurendid tegutseda teineteisega kooskõlastatult, mis on Euroopa Liidu toimimise lepingu kohaselt keelatud.
Mõni aasta tagasi sai avalikkuse ees tuntuks „Liibori skandaal“ seoses 2012. a avastatud pankade kartelliga LIBORi intressimäära kohta. Euroopa Komisjon paljastas pankade vahel seitse selget kahepoolset rikkumist Jaapani jeeni suhtest kohaldatud LIBORi intressimäära väljaarvutamise kohta, mis toimusid ajavahemikus 2007–2010 ja kestsid 1–10 kuud. Komisjon leidis, et pangad UBS, RBS, Deutsche Bank, Citigroup ja JPMorgan ja maaklerfirma RP osalesid konkurentsiõiguse rikkumises ja määras trahvi kogusummas ca 669 miljonit eurot. 
Euroopa Komisjon teatas hiljuti enda ametlikes teadaannetes 4. veebruaril 2015, et on trahvinud ca 14,9 miljoni euro summas üht maailma suurimat, Londonis tegutsevat maaklerfirmat ICAP. Komisjon leidis, et ka ICAP osales kuues eeltoodud LIBORi määra manipulatsiooniga seotud kartellis Euroopa Majanduspiirkonda hõlmaval tuletisinstrumentide turgudel. Kuna sisuliselt tunnistasid kõik eelnimetatud osapooled peale ICAPi õigusrikkumist, siis tehti tema suhtes otsus ka hiljuti.
Antud juhtum on eriline juba seetõttu, et tegemist on ühtede suurimate Euroopa Komisjoni poolt avastatud finantssektori kartellidega. Kõige üldisemalt leidis Euroopa Komisjon seoses pankade tegevusega, et nende esitatud hinnangulised intressimäärad, millega nad oleksid nõus rahastamispakkumisi vastu võtma, erinesid määradest, millega nad tegelikult oleksid nõustunud. Selle manipulatsiooni tagajärjel muutus aga turul LIBORi intressimäära tegelik tase.
Enda hiljutises otsuses leidis Euroopa Komisjon ICAP tegevuse kohta, et maaklerfirma hõlbustas Jaapani jeeni suhtes kohaldatud LIBORi väljaarvutamise sektoris konkurentsiõiguse rikkumist, kuna:
- Levitas eksitavat informatsiooni („prognoosid“, „ootused“) Jaapani jeeni kohta pankadele, kes kuuluvad LIBORi määrajate paneeli (kes rikkumises ei osalenud ja sellest ei teadnud), milline peaks ICAP hinnangul olema Jaapani jeeni suhtes kohaldatava LIBORi intressimäär;
- Kasutas enda kontakte pankades, kes kuuluvad LIBORi määrajate paneeli (kes rikkumises ei osalenud ja sellest ei teadnud), eesmärgiga mõjutada nendepoolseid Jaapani jeeni kohta LIBORi väljaarvutamiseks esitatavaid intressimäärasid;
- Vahendas kommunikatsiooni kaupleja Citigroup ja RBS vahel, millega võimaldas konkurentsiõigusega vastuolus tegevust.
Euroopa Komisjoni otsus määrata ICAPile miljonitesse eurodesse küündiv trahv näitab, et finantsturul intressimäära kohta valeandmete esitamisel kaasaaitamine on turumanipulatsioon oluliste võrdlusindeksitega. Katse seda teha võib oluliselt kahjustada turu usaldust, põhjustades kokkuvõttes kahju tarbijatele ja investoritele, moonutades reaalmajandust. Seetõttu on finantsturul ka üliolulised aus konkurents ja läbipaistvus.
Euroopa Komisjoni sõnul edastatakse nende otsustega selge sõnum, et komisjon on võtnud nõuks selliste finantssektori kartellide vastu võidelda ja sellise tegevuse eest rangelt karistada. Komisjon rõhutas, et iga inimene või ettevõte, keda eeltoodud rikkumine mõjutas, saab pöörduda Euroopa Liikmesriikide kohtute poole ja nõuda tekkinud kahju hüvitamist. Komisjoni otsused tõendavad, et konkurentsiõiguse rikkumine on toimunud ja selline tegevus on illegaalne. 

Osale arutelus

  • Advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad