Ettevõtja, ära maksa liiga palju makse

Glikman Alvin & Partnerid maksuõiguse valdkonna juht Priit Raudsepp tuletab ettevõtjatele meelde, et selle aasta alguses jõustus oluline maksumuudatus, mis puudutab kõiki äriühinguid.

Eesti äriühingu tulumaksusüsteemi aluspõhimõtteks on maksukohustuse edasilükkamine kuni kasumi jaotamiseni. Samas ei tähenda dividendide maksmine automaatselt maksukohustust. Näiteks ei teki maksukohustust, kui ühing maksab dividende tütarühingult saadud dividendide arvelt. Maksuvabastus kehtib juhul, kui osalus tütarühingus on vähemalt 10%.

Põhimõtteline muutus
Senini piisas taoliste maksuvabastuste kohaldamiseks maksuameti teavitamisest maksudeklaratsioonil, mis esitati peale vastava väljamakse tegemist. Alates 2015. aastast tuleb aga vastavatest maksuvabastuste alustest teavitada maksuametitajahetkel, millal vastav õigus tekib.
Nii näiteks tuleb kirjeldatud dividendide näite puhul teavitada maksuhaldurit dividendide saamise hetkel ning tähtsust ei oma asjaolu, millal saadud dividendid maksuvabalt edasi makstakse.

Näide

Emaühing sai 2014. aastal tütarühingult dividendi 80 000 eurot. Kui emaühing jätab selle 2015 jaanuari kohta esitataval deklaratsioonil deklareerimata, peab ta dividendi edasimaksmisel tasuma riigile 16 000 eurot maksu. Kui aga emaühing deklareerib saadud dividendid, siis edasimaksmisel täiendavat maksukohustust ei teki.

Jaanuari kohta 10.02.2015 esitatavas tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonis (TSD; täpsemalt selle lisal 7) tuleb esitada kõik seni asetleidnud asjaolud, mis võivad mõjutada äriühingu maksukohustust. Deklareeritavateks andmeteks on muuhulgas:

1. sissemaksed omakapitali. Sissemaksed võivad olla tehtud asutamisel või ka hiljem;
2. välisriigis kinnipeetud või tasutud tulumaks;
3. tütarühingult saadud dividendid ning teatud väljamaksed eeldusel, et emaühingule kuulub tütarühingus on vähemalt 10%-line osalus.

Teatud väljamaksete all peetakse väljamakseid, mis seonduvad tütarühingu kapitali vähendamise, oma osade/aktsiate tagasiostmise või likvideerimisega.
Deklareerimiskohustus on vaid juhul, kui nimetatud asjaolude pinnalt tekkinud maksuvabastust pole veel ära kasutatud. Seega peab eeldatavasti enamik äriühinguid deklareerima vähemalt summa, mis maksti äriühingu loomisel osa/aktsiakapitali.

Kuna põhimõttelise muudatuse tõttu võib kõikide maksukohustust mõjutavate asjaolude tuvastamine olla aeganõudev, soovitame vastavate andmete kogumisega alustada esimesel võimalusel. Märkimisväärne keerukus seondub vajalike detailide tuvastamisega juhul, kui äriühing on korduvalt ühinenud või jagunenud.

Tähtaeg ja hilisem andmete täiendamine
Vajalike andmete kokku kogumine ja deklareerimine aastate pärast on veelgi keerulisem kui täna. Seetõttu on seadusemuudatus ning selle üks eesmärk – seni deklareerimata kuid maksukohustust mõjutavad asjaolud deklareerida esimesel võimalus – üldjoontes tervitatav.

Paljudes on aga küsimusi tekitanud andmete esitamiseks ettenähtud tähtaeg, s.o 10.02.2015. Muudatuse seletuskirja võib mõista, et selleks kuupäevaks deklareerimata jätmisel kaob õigus maksuvabastuseks ja -vähendusteks.
Sellise seisukohaga ei saa aga nõustuda, sest kohaldub üldine 3-aastane deklaratsioonide parandamise tähtaeg. Seda seisukohta näib jagavat oma juhendis ka maksuhaldur.

Parandusdeklaratsioonide esitamise võimalusest hoolimata on tugevalt soovitatav deklareerida maksukohustust vähendavad asjaolud esimesel võimalus. Siin ei ole asjakohane vanasõna, et hommik on õhtust targem. Pigem soovitatav kinni pidada ütlusest, et ära viska tänaseid toimetusi homse varna.

Tulumaksuseaduse muudatuste, nende kajastamise ja uue TSD vormi kohta saate põhjalikku teavet 4. veebruaril seminaril Tulus tulumaksupäev . LOE LISA!
 

Osale arutelus

  • Advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad