Olulisemad muudatused kohtumenetluses

Advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid advokaat Martin-Johannes Raude kirjutab, et sellest aastast tuleb tsiviilkohtus käivatel isikutel arvestada menetlusseadustiku kolme olulise muudatusega.

1. Muutus menetluskulude kindlaksmääramise kord
Kui seniajani toimus menetluskulude kindlaksmääramine pärast põhiasjas tehtud lahendi jõustumist eraldi menetluses, siis sellest aastast toimub menetluskulude kindlaksmääramine põhiasja raames. See tähendab, et menetluskulude nimekiri tuleb esitada suulises menetluses enne kohtuvaidlusi ja kirjalikus menetluses kohtu määratud tähtajal ning kohus määrab menetluskulude rahalise suuruse kindlaks menetlust lõpetavas lahendis. Eesmärk on muuta menetluskulude kindlaksmääramine ja väljamõistmine kiiremaks. Menetlusosalise joaks tähendab see vajadust järgida uusi menetluskulude nimekirja esitamise tähtaegasid, sest esitamisega hilinemise korral võivad tekkinud menetluskulud jääda vastaspoolelt välja mõistmata. Sarnane regulatsioon kehtis ka enne 2006. aastat.

2. Karmistus dokumentide kättetoimetatuks lugemise kord
Kui seniajani sõltus menetlusdokumentide kättetoimetamine suuresti menetlusosalise kättesaamiskinnitusest, siis sellest aastast võib lugeda menetlusdokumendid kättetoimetatuks ka saatmisega. See tähendab, et kohus võib saata menetlusdokumendid varasemalt kättetoimetamiseks kasutatud või menetlusosalise avaldatud kontaktandmetele ning menetlusdokument loetakse kättetoimetatuks saatmisest kolme tööpäeva möödumisel. Eesmärk on vähendada kättetoimetamisele kuluvat ajakulu ja sellest tingitud menetluse venimist. Menetlusosalise jaoks tähendab see vajadust jälgida käimasoleva asja ajal kohtuga suhtlemiseks kasutatud kontaktandmetele laekunud infot, sest info tähelepanuta jätmine võib tingida menetlustähtaegade möödalaskmise. Sarnane regulatsioon kehtis ka enne 2013. aastat.

3. Täpsustus avalduste esitamise tähtaeg
Kui seniajani võis suulises menetluses esitada taotlusi, tõendeid ja vastuväiteid eelmenetluse lõppemiseni, siis sellest aastast tuleb taotlused, tõendid ja vastuväited esitada selliselt, et need saaks teisele menetlusosalisele edastada vähemalt seitse päeva enne eelistungit. Eesmärk on anda teisele menetlusosalisele avaldustega tutvumiseks ja seisukoha kujundamiseks piisav aeg ning vältida avaldustega tutvumise võimaldamiseks kohtuistungi edasilükkamisest tingitud menetluse venimist. Menetlusosalise jaoks tähendab see vajadust järgida uusi avalduste esitamise tähtaegasid, sest esitamisega hilinemise korral võib kohus jätta avaldused tähelepanuta. Sarnane regulatsioon kehtis ka enne 2013. aastat.

Osale arutelus

  • Advokaadibüroo Glikman, Alvin & Partnerid

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad