Maksuvõla sissenõudmine uuelt omanikult

Järjest sagedamini pöördub maksuvõla sissenõudmiseks maksuhaldur äriühingu poole, kes väidetavalt on omandanud maksuvõlgnikust ettevõtte ning jätkanud sarnast majandustegevust.

Maksuhalduri sellise tegevuse aluseks on maksukorralduse seadus § 37, mis ütleb, et ettevõtte üleminekul lähevad üle ettevõttega seotud maksukohustused, välja arvatud sunniraha maksmise kohustus.

Igapäevane on olukord, et võlgnikust äriühingu suhtes on algatatud pankrotimenetlus, toimub likvideerimine või on registripidaja algatanud äriühingu suhtes sundlõpetamise. Sellistel juhtudel toimub teatud ajal maksuvõlgnikust äriühingu registrist kustutamine. Kuidas mõjutab aga maksuvõlgnikust äriühingu registrist kustutamine maksuhalduri algatatud maksumenetlust, eesmärgiga sisse nõuda maksuvõlgnikust äriühingu maksuvõlad ettevõtte omandajalt?

Ekslik on eeldada, et maksuvõlgnikust äriühingu maksuvõlga ei saa ettevõtte omandajalt sisse nõuda, kui esialgne võlgnik on registrist kustutatud. Näitena tuuakse Riigikohtu otsust nr 3-3-1-75-09, mis sõnastab, et juriidilise isiku õigusvõime lõppemine on üks MKS § 31 lg 3 p-s 6 nimetatud "muudel seadusega sätestatud juhtudel" aset leidvatest maksukohustuse lõppemise alustest. Kuna õigusi ja kohustusi omab õigusvõimeline juriidiline isik, siis tähendab juriidilise isiku registrist kustutamine tema õiguste ja kohustuste, sh maksukohustuste lõppemist.

Sellest kohtulahendist tulenebki ekslik seisukoht, et kui maksuhaldur on maksumenetlust alustanud ajal, kui maksuvõlgnikust äriühing on juba registrist kustutatud, siis ei ole maksuvõla sissenõudmine ettevõtte omandajalt võimalik, kuna maksuvõlgnikust äriühing on registrist kustutatud ja tema maksukohustused on lõppenud.
Maksuvõlgnikust äriühingu registrist kustutamine pole piisav asjaolu, et välistada ettevõtte ülemineku menetluse algatamist. Maksuhaldur on seisukohal, et kui ettevõtte üleminek toimus enne maksuvõlgnikust äriühingu registrist kustutamist, on  maksukohustused läinud üle ettevõtte omandajale.

Maksuhalduri positsiooni on toetanud kohus lahendis nr 3-12-2681 selgitades, et kui maksukohustuslasel, kellel algselt maksuvõlg tekkis ei ole enam õigusvõimet, ei tähenda seda, et maksuhaldur ei saaks seetõttu teha vajalikke toiminguid maksumenetluse läbiviimisel ning koguda vajadusel tõendeid ja teavet kolmandalt isikult, et teha kindlaks maksukohustuse üleminek MKS § 37 alusel.

Maksukohustuste üleminekul ei oma ettevõtte üleandmise korral tähendust asjaolu, et äriühing oleks kantud äriregistrisse. Maksukohustuse üleminekul on oluline, et ettevõtte üle andnud isik oli õigusvõimeline ajal, kui maksukohustus ettevõtte omandanud isikule üle läks. Maksuhaldur peab saama läbi viia maksumenetlust ning täita MKS §-des 10 ja 11 sätestatud õigusi ja kohustusi.

Juhul, kui maksuhaldur on alustanud ettevõtte omandaja suhtes maksumenetlust, mille eesmärgiks tuvastada tegelik ettevõtte üleminek ja maksuvõla tasumise nõudmine, on tegemist keeruka ja mahuka menetlusega. Maksuvõla tasumise kohustuse tekkimise eest ei kaitse ka see, kui maksuvõlgnikust äriühing on registrist kustutatud.
Keskenduda tuleb maksumenetlusele, mille käigus maksuhaldur kogub tõendeid ettevõtte ülemineku tuvastamiseks ning selle menetluse keerukuse tõttu vajadusel kasutada õigusabi.

Äriühing on ettevõtja äriseadustiku mõistes, näiteks osaühing ja aktsiaselts jne.
Ettevõtte on õiguste, vara ja kohustuste kogum, mille kaudu äriühing tegutseb.

Osale arutelus

  • Madis Truber, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad