Käibemaksukohustuslaste registrist kustutamisega ei saa kiirustada

Hiljuti jõustus Tartu Ringkonnakohtu määrus, millega tõmmati pidurit maksuhalduri tavapärasele praktikale äriühingute käibemaksu kohustuslaste registrist (KMKR) kustutamise küsimuses.

Maksu- ja tolliametil (MTA) on kombeks kergekäeliselt KMKR-ist kustutada äriühingud, kes ei suuda tema arvates piisavalt ettevõtlusega tegelemist tõendada. Paljudel juhtudel on see ka õigustatud, kuid selline kampaaniakorras registrist kustutamine võib puudutada ka neid, kes ei ole seda millegagi ära teeninud.

Viidatud vaidluses (3-13-1774 ) nõudis MTA äriühingult, et too tõendaks ettevõtlusega tegelemist ja õigust kuuluda KMKR-i. Äriühingu esindusõiguslikku isikut kohustati koos asjakohaste dokumentidega maksuhalduri juurde ilmuma, kuid vastav korraldus saadi kätte vaid kaks päeva enne selle täitmise tähtpäeva. Äriühing palus korralduse täitmiseks määrata uus aeg, kuid sobivat kuupäeva järgnevate päevade jooksul kokku leppida ei suudetud. MTA kustutas äriühingu KMKR-ist, kuna tal puudus alus arvata, et äriühing tegeleb Eestis ettevõtlusega.

Kustutatu esitas otsuse peale kaebuse, milles soovis otsuse tühistamist. Samuti esitas ta esialgse õiguskaitse taotluse otsuse täitmise peatamiseks ja käibemaksukohustuslase registreeringu taastamiseks. Kohtud leidsid, et äriühing võib seoses registrist kustutamisega kaotada äripartnerid, kes ei soovi teha tehinguid KMKR-i mittekantud isikuga. Samuti minetab ta õiguse soetatud teenustelt sisendkäibemaksu maha arvata ning peaks tasuma käibemaksu varasemalt soetatud kaubalt, millelt ta on juba sisendkäibemaksu maha arvanud.

Kohtud leidsid, et MTA peab vaidluse ajaks taastama äriühingu registreerituse, kuna vastasel juhul võib kõigest eeltoodust talle tekkida pöördumatu kahju.

Ringkonnakohus (3-13-2165) märkis täiendavalt, et registrist kustutamine peab põhinema arvestataval teabel, mis lubab objektiivselt järeldada, et ettevõtlusega tõepoolest ei tegeleta või et maksukohustuslane kasutab enda registreeritust tõenäoliselt kuritarvitusteks. Üksnes esmakordsest dokumentide esitamise kohustuse eiramisest ei piisa selleks, et äriühing KMKR-ist kustutada. Ringkonnakohus sai inspiratsiooni Euroopa Kohtu 14.03.2013 lahendist nr C-527/11, kus jõuti samadele seisukohtadele käibemaksukohustuslasena registreerimisest keeldumise otsuse üle peetavas vaidluses. Nii viidatud Eesti kohtute kui ka Euroopa Kohtu lahendid viitavad üheselt sellele, et KMKR-i kandmisest keeldumine ja registrist kustutamine peavad olema mõistlikult põhjendatud. Ei piisa vaid üldisest tõdemusest, et MTA hinnangul ei tegele äriühing ettevõtlusega, seda eriti olukorras, kus MTA-l puudub tegelikkuses teave, mis võimaldaks sellist järeldust teha. Samale seisukohale asus Tartu Ringkonnakohus ka hilisemas lahendis, seega saab selles küsimuses rääkida juba kohtu väljakujunenud praktikast.

Soovitus äriühingutele

Kui avastate, et olete ebaõigesti KMKR-ist kustutatud, on mõistlik otsus vaidlustada kohtus. Vaidluse raames on võimalik oma õigusi sisuliselt kaitsta ning esitada taotlus kustutamise otsuse kehtivuse peatamiseks ning äriühingu KMKR-i registreeringu taastamiseks. See annab võimaluse jätkata enda (maksuhalduri arvates olematut) ettevõtlust koos kõigi sellest tulenevate õiguste ja kohustustega.

Osale arutelus

  • Tanel Molok, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad