Urm: piirata tuleb õitsemapuhkenud liigkasuvõtmist

Liigkasuvõtmine on probleemi ja vaidlusteemana üleval olnud läbi ajaloo ja kultuuride. Täna on see teema tähelepanu alla tõusnud ka meil Eestis.

Laenusuhe on algusest peale ebaõiglane. Laenuvõtja saab võõrast raha ajutiselt, kuid tagasi peab ta maksma oma raha alatiseks. Laenu pakutakse kui lihtsat ja kerget lahendust kõigile probleemidele, muudkui küsi raha ja osta kõik ilus - ja ära üldse muretse. See ei ole just kõige mõistlikum mõtteviis. Leidub hulga inimesi, kes sellist moosimist uskuma jäävad või ei suuda kiusatusele vastu panna. Tulemusena satuvad nad suurtesse probleemidesse. Löögi alla satuvad noored ja need, kes niigi oma asju väga hästi korraldada ei ole suutnud ja kergeusklikud.

Kiirlaenude esmane negatiivne mõju on pealetükkiv ning totravõitu reklaam. Kui riik piiraks või keelaks laenuandmise reklaami kõigile peale pankade, oleks see tõhus.

Teine abinõu kiirlaenude ohjeldamiseks võiks olla laenu kogukulule mõistliku piirangu seadmine. Sellisel juhul oleks laenuleping seadusevastane osas, milles lepitakse kokku lubatust suurem tagasimakse kohustus. Reguleerida tuleks just kogukulu, mitte laenuintressi, sest üksnes intressile piirangute seadmisel mõtleksid laenuandjad välja hulga põnevaid lepingutasusid ning muud seesugust. Ka võiks riik rohkem tähelepanu pöörata sellele, mis nõudmistele peaks avalikult laenu pakkuv ettevõtja vastama ja missugustele kriteeriumitele vastavust ta peaks laenuandmisel enda kliendi suhtes kontrollima. Ja kui ta seda kohustust on rikkunud võiks laenuleping tühiseks osutuda.

Osale arutelus

  • Alar Urm, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad