Tööprotsesside korrastamine toob rahalise võidu

23. mail toimunud finantskonverentsil BIG4 esinesin lühiettekandega teemal „Tee asju õigesti – tööprotsesside korrastamine annab suure võidu“. Teema on muutumas järjest aktuaalsemaks kuna üha sagedamini kritiseerime Eesti madalat efektiivsust võrreldes näiteks teiste Põhjamaadega.

Me võime küll mõõta töötaja individuaalset efektiivsust, kuid suures pildis sõltub see ümbritsevast keskkonnast ja taustsüsteemist. Konverentsil esinenud TTÜ majandusprofessor Enn Listra tõi selle illustreerimiseks hea näite: tubli eesti bussijuht pühib Maarjamaa tolmu jalgadelt ja siirdub tööle Soome. Tema töös ei muutu sisuliselt midagi – sarnane buss, sarnane tööaeg (palgast me siinkohal ei räägi), kuid üleöö muutub tema efektiivsus kolm korda kõrgemaks. Ja seda pelgalt tänu faktile, et nüüd töötab ta Soomes.

Jäägu see maagia majandusteadlaste ja statistikute tööriistaks ning mõelgem, kuidas ja mida peaksime tegema, et ka meie iga üksiku töötaja efektiivsus oleks kõrgem ning konkurentsivõimelisem. Kuna viimased 15 aastat olen toimetanud kvaliteedijuhina autotööstuses, siis keskendun siinkohal mõningatele võimalustele tootmisettevõttes.

Veidi ajaloost ehk kust on pärit loosung „Tee asju õigesti“? 70-ndate lõpus, ajal, mil Põhja-Ameerika töösturid olid kaotamas turgu kvaliteetsetele Jaapani toodetele, avaldas tollane ärimees Philip Crosby raamatu „Quality is Free“. Tema vastus kvaliteedikriisile oli põhimõte „Tee asju õigesti esimesel korral“ („Do It Right the First Time“) ehk 0-vea põhimõte (0-defect principle). Kuigi see kõlab kvaliteedikeskselt, on 0-vea põhimõtte järgimine oluliseks võtmeks ka efektiivsuse tõstmisel. Ei ole vist vaja kellelegi tõestada, et igasugune praagiparandus või ümbertöötlemine on seotud ressursikuluga ning kaotatud aega võiks kasutada hoopis lisaväärtuse loomiseks. Töötaja efektiivsuse tõstmine on seega ülioluline, kuid me ei saa inimest lõputult sundida kiiremini jooksma või sügavamalt kummardama – seda kõike peavad toetama hästi läbimõeldud ja optimeeritud protsessid. Maailmas on välja töötatud väga palju erinevaid metoodikaid ja põhimõtteid, mida ettevõtte spetsiifikat arvestades on võimalik rakendada, et vähendada kulutusi toodetud ühiku kohta.

Autotööstus on väga rangelt reguleeritud tööstusharu ning pidev protsesside seire, parendamine ja parimate praktikate kasutamine suisa kohustus, siis oleme meiegi PKC Eestis seda kõike järgimas. 0-vea põhimõte on meiegi kvaliteedipoliitika alus ning viimastel aastatel oleme jõuliselt arendanud ka Lean-tootmise põhimõtteid. Kõike selleks, et säästa ressursse – aega, raha, tööjõudu, et püsida jätkuvalt konkurentsivõimelisena.

Lean-i tööriistadena on meie kohvris parimad metoodikad „Made in Japan“: Kanban, Kaizen, Poka-yoke, Ishikawa, mis on väga tõhusad vahendid protsesside optimeerimiseks, parendamiseks ning efektiivsemaks muutmiseks, aga ka võimalike probleemide tõhusamaks lahendamiseks. Ainuüksi ühe töölõigu optimeerimisega, kus vähendasime alustatud tööde mahtu 52% võrra, oleme suutnud järgnevatesse protsessidesse üle kandunud efektiga (vähenenud materjalide, pooltoodete ning valmistoodangu laoväärtus) säästa seotud käibevara arvelt aastaga 4 miljonit eurot. Sellega seonduvalt vähenesid ka laopinnad ning maailmas üks enim kasutatav pideva parendamise tööriist – Demingi ratas (Deming’s wheel) e. Plan-Do-Check-Act tsükkel võib taas täispööretel edasi veereda: vabanenud pinnad võimaldavad protsesse muuta veelgi Lean-imaks.

Mõned aastad tagasi tegime esimesed arglikud sammud 6Sigma (Six Sigma) teel ning nüüdseks on meil majas 2 Lean-SixSigma Black Belt-i, 2 Lean-SixSigma Green Belt-i ning kümneid sisemiselt koolitatud Yellow Belt-e. Oleme läbi viinud mitmeid Lean-SixSigma parendusprojekte, mis läbi protsesside efektiivsemaks muutmise ja optimeerimise  on toonud või toomas mitme miljoni euro väärtuses sääste.

Selleaastase BIG4 motoks oli küll „Efektiivsus – finantsjuhi vastutus“, sellegipoolest saavutatakse parim tulemus ettevõtte erinevate valdkondade koostööna. Nii võib finantsjuhi suureks abiliseks olla kvaliteedijuht, sest TQM (Total Quality Management) põhimõtteid järgivas organisatsioonis on ettevõtte eesmärkide täitmisse haaratud kõik osapooled ning kvaliteedijuhi poolt jälgitavad kvaliteedikulud on oluliseks sisendiks finantsjuhile õigete otsuste langetamisel.

Osale arutelus

  • Anti Arusaar, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad