Riigihankeleping - kas ja millal muuta?

Hankelepingu muutmise teeb probleemseks asjaolu, et lepingut muutes kujundatakse sisuliselt ümber riigihanke algsed tingimused. Teadnuks pakkujad pakkumuste koostamisel muudetud tingimusi ette (nt, et objekti lõpetamiseks on rohkem aega), võinuks võitjaks osutuda hoopis keegi teine.

Lepingute muutmise vajaduses ja võimaluses ei kahtle tavapärastes ärisuhetes keegi. Enamasti on see majanduslik paratamatus, mille teostamiseks piisab lepingupoolte kokkuleppest. Muutmine tagab lepinguliste suhete paindlikkuse ja dünaamilisuse, kaitstes seeläbi mõlema poole huve ja ühist eesmärki.
On aga tegu riigihankelepinguga, näeme kardinaalselt erinevat pilti. Nii ELi riigihankeõigus kui ka Eesti riigihangete seadus (RHS) seavad hankelepingu muutmiseks erireeglid, vältimaks lepingu muutmise kattevarjus maksumaksja raha nö kõrvale suunamist ning tagamaks turuosalistele võrdseid võimalusi ausaks konkurentsiks.

Hankelepingu muutmise reeglid praegu
Kehtiv RHS lubab hankelepingut muuta vaid siis, kui seda põhjustavad objektiivsed ja ettenägematud asjaolud. Lisatingimuseks on, et kui hankeleping jääks muutmata, satuks ohtu selle eesmärgi saavutamine, milleks hange üldse välja kuulutati.
Näide: kui kooli rajamise käigus selgub, et ehitusplatsil peituvad muinasaarded, mille leidmist ei olnud hankijal võimalik ette näha, on pooltel õigus lepingut muuta, kui vastasel korral jääks kool lõpuni ehitamata.
Teine juhis selgitamaks muutmise lubatavust, seisneb hinnangus, kas sama eesmärki on võimalik saavutada uue menetlusega või ei. See tähendab, kas kooli valmimisega kannatab oodata seni, kuni uus riigihange lõppeks. Kui jah, ei tohi olemasolevat hankelepingut muuta. Kui aga mitte (nt takistab see reaalselt piirkonna laste koolikohustuse täitmist), võib muutmine olla õigustatud.
Kehtiva reeglistiku puuduseks tuleb lugeda nii muutmise keelu rangust kui selguse nappust. Näiteks on raske piiritleda, mida peab seadus silmas objektiivsete ja hankijale ettenägematute asjaolude all.

Hankija ettenägelikkus ja erakordsed asjaolud
Hankelepingute muutmise vajadust tingivad asjaolud võib jagada kaheks: hankija planeerimisvead ja lepingu täitmisel ilmnenud, objektiivselt ettenägematud asjaolud. Hankelepingu muutmine on õigustatud vaid viimasel juhul.
Näide: Hankija kontrollis 2010. aasta alguse hankemenetluses pakkuja finantsolukorda tema eelmise kinnitatud majandusaasta (ehk 2008. a) aruande põhjal ja pidas seda rahuldavaks. 2011. aasta kevadel läks pakkuja pankrotti. Kas pankrot oli ettenägematu? Pigem on tegemist hankija planeerimisveaga: majanduskriisi tipphetkel ettevõtte kaks aastat vanade majandusnäitajate usaldamine on riskantne.
Kui pakkuja finantsolukorda oleks kontrollitud nt 2009. aasta netokäibe alusel, võiks öelda, et hankija tegi stabiilse partneri valimiseks tõesti kõik mõistlikult võimaliku. Siis olnuks pakkuja pankrot ettenägematu ning hankelepingu muutmine lubatud.

RHS rangem kui vaja?
Märkimist väärib, et kehtivatest hankedirektiividest ega Euroopa Kohtu praktikast ei tule vajadust rakendada nii rangeid reegleid nagu RHSis praegu: ELi õigus keelab hankelepingus teha olulisi muudatusi. Selles valguses võib RHSi pidada põhjendamatult jäigaks ja majandustegevust piiravaks.

Hankelepingu muutmine tulevikus
Direktiivide eelnõud seadustavad kohtupraktikas kujundatud reegli, et hankelepingu muutmine ei ole lubatud, kui muudatus on oluline.
Muudatus loetakse oluliseks, kui:
1) selle avaldamine esialgses hankemenetluses oleks muutnud hanke  tulemusi;
2) lepingu muudatus kallutab majanduslikku tasakaalu pakkuja kasuks;
3) lisatakse lepingusse uusi asju, teenuseid või ehitustöid, mida esialgselt hankes ette ei nähtud;
4) vahetatakse lepingupartnerit (v.a ettevõtja maksejõuetuse korral, kui lepingu muid tingimusi ei muudeta);
5) muudatuse rahaline väärtus ületab riigihanke rahvusvahelise piirmäära või on suurem kui 5% hankelepingu esialgsest maksumusest.

Muutmine on siiski lubatud, kui selle tingisid ettenägematud asjaolud, mida „hoolas hankija ei saanud ette näha“, lepingu üldist olemust ei muudeta ning hankelepingu maksumuse tõus ei ületa 50% esialgsest maksumusest.
Erandina on hankelepingu muutmine välistatud, kui seeläbi püütakse heastada pakkuja töös esinevaid puudusi või hüvitada hinnatõususust tingitud kahjulikke tagajärgi.

Kas eelnõud toovad olukorda selgust?
On selge, et seaduse tasemel ei ole võimalik ammendavalt lahti kirjutada ja ette näha kõiki võimalikke üksikjuhtumeid, mistõttu tuleb hankijatel ka tulevikus hinnata, kas konkreetse muutmise vajaduse on tinginud ettenägematud asjaolud või mitte.
Siiski saabuvad hankijatele uute eelnõudega senisest oluliselt täpsemad juhised. Võib loota, et kuigi tegemist ei ole võluvitsaga, on eelnõud siiski piisavalt heaks uuenduseks, leevendamaks praegust olukorda.

Artikkel on üks neljast artiklist mis tutvustab riigihangete maastikul tulevaid muudatusi. Euroopa Komisjoni on avaldanud kolm uut riigihangete direktiivi eelnõud (nn klassikaline riigihankedirektiiv, võrgustiku direktiiv ja kontsessiooni direktiiv), mille liikmesriigid on tõenäoliselt kohustatud üle võtma 2015. aasta alguseks.

Osale arutelus

  • Kadri Teder, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad