Vandeaudiitori kutsetegevus ja avalik huvi

Audiitortegevusel on Eestis küllalt lühike ajalugu- esimesed kutsetunnistused väljastati ligi paarkümmend aastat tagasi. Seetõttu ei ole ühiskonnas välja kujunenud ühtset arusaamist audiitori kutsetegevusest ega positsiooni ühiskonnas.

Kuigi täna kehtivad vandeaudiitoritele Eestis ühtsed kutsetegevuse standardid, on turul pakutav teenus siiski erinev ja ebaühtlane, mis tekitab teenuse kasutajas vahel ka arusaamatust. Sageli ootab avalikkus vandeaudiitorilt ka midagi sellist, mida ei reguleeri ükski audiitori kutsetegevust reguleeriv standard ega õigusakt.
Selleks,et mõista, kus kohtuvad avalik huvi ja vandeaudiitori kutsetegevus, peaks lahti mõtestama mõiste „avalik huvi“. Seda mõistet tõlgendatakse erinevate huvigruppide poolt mõneti erinevalt, kuid peamises ollakse siiski ühtemeelt – avalik huvi sisaldab endas objekti, mille vastu tunneb huvi enam kui üks inimene, asutus või huvigrupp ja mis on kõigile tarbimiseks kättesaadav. Näiteks võib mingis tegevusvaldkonnas tunda huvi ettevõtte finantstulemuste ja tulevikusuundade kohta, lisaks ettevõtte omanikele, ka samas tegevusharus tegutsev konkurent, et tulemusi võrrelda ja oma turupositsiooni hinnata. Samuti huvitab laenuandjat laenusaaja finantsolukord, et hinnata oma laenu tagasisaamise võimalikkust. Panga kliendid tunnevad huvi finantsasutuse tulemuste vastu, et hinnata kas nende poolt välja valitud finantsautus on ikkagi võimeline nende hoiuste ja investeeringute eest hoolt kandma. Selline informatsioon on kättesaadav eelkõige läbi ettevõtte majandusaasta aruande, mida asjatundlik lugeja võib analüüsida ja oma olemasolevate teadmiste raames analüüsida. Siin kohtuvadki avalik huvi ja vandeaudiitori kutsetegevus. Kui majandusaasta aruandele on lisatud ka vandeaudiitori arvamus, siis lisab see aruandele teatud usaldusväärsust, et aruandes toodud informatsioon vastab olulises osas tegelikkusele ning ettevõte on jätkuvalt tegutsev, kui just audiitori arvamus midagi teistlaadset välja ei too.
Kuigi vandeaudiitori poolt antav kindlustunne läbi oma aruande piirdub siiski teatud kutstegevuse standardites ette nähtud protseduuride läbiviimisega, siis mõnikord ootab avalikkus vandeaudiitori aruandest ka lisaks midagi abstraktset, mida vastavad standardid ei puuduta. Otsitakse, mis siis ettevõttes ikkagi „tegelikult“ toimub - näiteks, kas riigiettevõtte juhi palk ei peaks olema väiksem, kui asutuse nõukogu selle on määranud või kas ettevõtte poolt tehtud investeeringud tulevikus ikkagi tulu toovad. Kui tulevik osutub teistsuguseks, kui lugeja on seda oodanud, siis juhtub, et põhjendamatult süüdistatakse audiitorit  selles, et miks ta ei hoiatanud, et nii võib juhtuda.
Harvad ei ole ka juhtumid, kui avalikkus ajab segamini vandeaudiitori ja juhatuse kohustused. Avalikkus ei pruugi alati mõista, et ebakindlatele turgudele sisenemine, maksevõimetutele klientidele laenu andmine või kahjumlike investeeringute soetamine kuulub juhtkonna vastutusvaldkonda – nii nagu sinna kuulub ka vastavate tehingute ja otsuste kajastamine majandusaasta aruandes. Vandeaudiitor saab avaldada oma arvamuse, kas juhtkond on selle informatsiooni õigesti ja õiglaselt ning oma parimate hinnangute kohaselt majandusaasta aruandes seda avalikustanud. Kui audiitori arvamuse kohaselt juhatus seda teinud ei ole, siis peab tema arvamus seda vastavalt ka peegeldama.
Vandeaudiitorit võib võrrelda mistahes teise eluala sõltumatu eksperdiga, kes objektiivselt ja analüütiliselt hinnates oma arvamust avaldab. Tema arvamus põhineb eelkõige faktidel, töö- ja elukogemusel ning kindlasti ka professionaalsel tunnetusel. Kui audiitor minetab töö käigus oma sõltumatuse ning on mõjutatav oma kliendi juhtkonna poolt, siis annab ta oma arvamusega avalikkusele valesid signaale. Siinjuures ei erine omavahel väga palju näited, kus audiitorfirma osaleb koos juhtkonnaga petuskeemi läbiviimisel (Arthur Anderseni ja Enroni kaasus) kui ka juhused, kus üksikaudiitor väljastab oma eeltäidetud arvamuse ettevõtte finantsandmetega tutvumata.
Suhtumine vandeaudiitoritesse on Eestis aja jooksul muutunud. Enam ei oodata, et vandeaudiitor täidab samu ülesandeid, kui seda tegi nõukogude ajal revident, kes tegi ühtlasi ka ettepaneku karistuse määramiseks. Audiitori elukutse esindajaid on hakatud pigem nägema kui objektiivset arvamuse avaldajat ja asjatundlikku nõustajat. Siiski võtab meie ühiskonnas veel aega audiitori kui sõltumatu eksperdi nägemine.

Osale arutelus

  • Kersti Ruut, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad