Ärinime kuritarvitamine – ettevõtja võimalused õiguste kaitseks

Äriseadustiku (edaspidi ÄS) § 11 lg 2 kohaselt peab ettevõtte ärinimi olema selgesti eristatav teistest Eestis äriregistrisse kantud ärinimedest.

Mida saab teha ettevõtja, kes leiab end olukorrast, kus keegi on registreerinud ärinime, mis ei vasta piisava eristatavuse nõudele ja võib seega olla kliente ja koostööpartnerid eksitav?

Teoorias peaks sellise olukorra tekkimine olema välistatud, sest selle üle, kas registreeritav ärinimi on selgesti eristatav ja seadusele vastav, otsustab registrit pidav kohus. Kahjuks ei toimi süsteem aga tegelikkuses nii efektiivselt kui võiks eeldada ja seetõttu peab iga ettevõtja olema valmis vajadusel oma õiguste eest seisma. Viimasel ajal on sagenenud sellised juhtumid, kus eksitavalt sarnase ärinime registreerimine ja seeläbi konkurendilt klientide ülemeelitamine ongi teadlikult eesmärgiks seatud.

Kui ettevõtja avastab võimaliku rikkumise (keegi on registreerinud tema ärinimega väga sarnase ärinime) on kõigepealt oluline analüüsida, kas tegemist on seaduse ja kohtupraktika valguses eksitavalt sarnase ärinimega või mitte. Riigikohus on ärinimede selge eristatavuse kriteeriumit hinnates (vt RK 3-2-1-157-05) jõudnud seisukohale, et ärinimi ei ole selgesti eristatav juhul, kui see ei ole küll teise registrisse kantud ärinimega samane, kuid on sellega eksitavalt sarnane. Ärinimi ei pea olema mitte ainult eristatav teistest, vaid selgelt eristatav. Eelviidatud kohtulahendi pinnalt saab järeldada, et pelgalt täiendsõna lisamine juba olemasolevale ärinimele ei täida piisava eristatavuse nõuet. Näiteks äriühingu nimi ja äriühingu nimi + baltic/invest vms täiend ei tähenda, et kaks nime oleks teineteisest piisavalt eristatavad. Tarbijale võib endiselt jääda ekslik mulje, et tegemist on omavahel seotud äriühingutega (nt tütarühingud või samale omanikule kuuluvad ühingud jne). Võimaliku sarnasuse hindamisel tuleb lisaks nime kirjapildile pöörata tähelepanu ka selle hääldusele, mis samuti võib eksitav olla (näiteks äriühing baar ja äriühing paar).

ÄS § 15 lg 1 kohaselt on ettevõtjal ainuõigus oma ärinimele. Ettevõtja õigus ärinimele on võlaõigusseaduse (edaspidi VÕS) § 1045 lg 1 p 5 alusel kaitstav õigus. Seega saab ettevõtja nõuda oma nimetatud ainuõiguse rikkumisel kahju hüvitamist ja/või kahju tekitava tegevuse keelamist (VÕS § 1055). Ettevõtjal on oma õiguste kaitseks sisuliselt kaks varianti ja võimalik lahendus sõltub suuresti rikkuja käitumisest. Esiteks, võib koostada motiveeritud kirja ja nõuda ärinime muutmist ning tekitatud kahju hüvitamist. Juhul, kui rikkuja sellele ei reageeri või leiab, et tal oli õigus vastava ärinime registreerimiseks, saab ettevõte oma õiguste kaitseks kohtu poole pöörduda. Praktikas piisab tihti ka motiveeritud kirja koostamisest, sest ärinime sarnasus võib olla täiesti juhuslik ehk rikkujal ei pruugi ärinime registreerimisega seonduvalt pahatahtlikke kavatsusi olla.

Olukord muutub palju keerulisemaks kui ettevõtja soovib eksitavalt sarnase ärinime registreerinud isiku vastu esitada kahju hüvitamise nõuet. Kahju olemust ja selle suurust võib olla raske tõendada, sest reeglina väljendub see maine kahjustumises või kaotatud turuosas. Näiteks ei pruugi ettevõtja kunagi teada saada, et tegelikkuses tema juurde tulla soovinud klient pöördus eksitava ärinime tõttu ekslikult hoopis konkurendi poole.

Kokkuvõtvalt saab seega järeldada, et eksitavalt sarnase ärinime registreerimine peaks olema juba eos välistatud registripidaja poolt teostatava kontrolli abil. Kui ettevõttel on siiski õnnestunud registreerida varasema ärinimega eksitavalt sarnane ärinimi, on ettevõtja võimalused oma õiguste kaitseks paraku teatud määral piiratud. Tõenäoliselt õnnestub küll kohustada rikkujat ärinime muutma, kuid ettevõtja õigus nõuda tekitatud kahju hüvitamist on tõenduslike probleemide tõttu tihti pigem teoreetilist laadi võimalus kui praktikas rakendatav õiguskaitsevahend.

Osale arutelus

  • Marko Pilv, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad