Kasvuvedurist on saanud kivi jala küljes

Juunikuised Statistikaameti andmed jaekaubanduse ja tööstuse kasvude kohta räägivad jätkuvast lõhe suurenemisest sise- ja välisnõudluse vahel.

Samal ajal kui jaemüügi mahud suurenesid juunis 7%, tööstustoodangu mahud suisa vähenesid 4%. Kuigi töötlevas tööstuses oli kahanemine väiksem, -0,8%, on see ikkagi märk üha nõrgenevast ekspordivõimest. Laias laastus on alates 2011. aasta septembrist toodangu mahud liikunud külgsuunas, ilma otsustava suunata üles- või allapoole. Arvestades nii kodumaise nõudluse kui ka Eesti eksporditurgude ikkagi jätkuvat kasvamist hoolimata kasvu aeglustumisest, on see suhteliselt nõrk tulemus. Negatiivse maiguga on ka tõik, et nõrkus on enda valdusse haaranud enamiku tööstusharudest, mitte seotud vaid mõne suurima tööstusharu kõikumistega.

Juunikuised numbrid viitavad sellele, et nii ekspordi kui tööstuse kasv võibki jääda negatiivsele territooriumile vähemasti kuni septembrini, mil tuleb appi tehniline baasefekt, mis numbreid väheke paremaks tuunida aitab, kuid sisuliselt olukorda paremaks ei tee. Fundamentaalsetes tegurites välisturgudel ilmselt ka teises poolaastas paranemist ei tule, vaid majanduskasvude aeglustumisfaas kestab. Samas ekspordi konkurentsivõime meid ümbritseva mitte eurot kasutavate riikide suunal, sealhulgas meie suurima ekspordituru Rootsi suunal, peaks aina paranema, seoses eurokriisis üha odavneva euroga. Võimalike eksporditurgude asukoha suhtes on Eesti hetkel väga hästi positsioneeritud, need on Euroopas parima  kasvupotentsiaaliga. Nii et kokkuvõttes ei saa öelda, et ekspordi edenemiseks hetkel kuigi rasked tingimused oleks. Tööstuse kindlustunde indikaatorid ja uute tellimuste küsitlused näitavad stabiilsuse jätkumist lähimal kolmel kuul, mis kasvunumbrites avaldubki negatiivsetena.

Aga tööstustoodangu nõrkusest ja eksporditulude vähenemisest pole end siiani lasknud kõigutada Eesti kohalikud tarbijad, kelle optimism püsib kõrgemal kui teistel Eurotsooni tarbijatel, sest rasked ajad ja rasked otsused on siinkandis juba ära tehtud, rasket võlakoormat kukil vähendatud ja sääste mustadeks päevadeks kogutud, nii et võib kriisiaegadel tagasi hoitud tarbimissoovidele järele anda küll. Tarbijate kindlustunne on küll juunis ja juulis veidi allapoole tiksunud, tulenevalt muredest eurotsooni ja üldiste majanduse väljavaadete pärast, kuid iseeneste finantsseisu nähakse endiselt stabiilsena ja mingit muutust selles osas ei ole. Ajaloolistele madaltasemetele alanenud Euribor rõõmustab ka suurt osa tarbijaist, jättes väiksematest laenumaksetest rohkem raha kätte, mida poodnikele viia.

Jaemüügi stabiilne kasv 6-8% vahemikus alates märtsist viitab ka sellele, et teises kvartalis palga- ja hõive kasv jätkus päris viisakas tempos. Aasta lõpu poole saab tarbimiskasvude alanemise riskiteguriks hõive kasvu pidurdumine ja võimalik palgakasvu aeglustumine. Soodne laenukeskkond ja madalad intressid püsivad jätkuvalt tarbimist toetavatel tasemetel.

Teises kvartalis kokku oli seega jaemüügi kasv 8% ning tööstuse kasv - 2%, mis muid tegureid arvesse võtmata viitavad ca 2,7%lisele majanduskasvule teises kvartalis. Majanduskasvu esialgne hinnang teise kvartali kohta tuleb täpselt nädala pärast.

Osale arutelus

  • Ruta Arumäe, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad