Massiline siirdehindade dokumentatsiooni kontroll…

…ei ole hilinenud aprillinali, vaid karm reaalsus. Seni paljude jaoks vaid paberil olnud nõude täitmist kontrollib Maksu- ja Tolliamet üha enam.

Siirdehindade dokumentatsiooni nõuete kehtestamisest Eestis on möödunud üle viie aasta. Esimesi menetlusi siirdehindade kontrollimiseks alustati aastal 2008. Maksuhalduri kogemuste kasvades on  aasta-aastalt suurenenud ka siirdehindadega seonduvate menetluste arv:
• aastatel 2008 ja 2009 alustati kokku 13 menetlust;
• aastal 2010 alustati 19 menetlust;
• aastal 2011 alustati 23 menetlust.

Lisaks püüab maksuhaldur siirdehindadega seonduvate aspektidega arvestada ka muude maksude kontrollimise käigus. Mitmel juhul tehtud ka reaalseid maksumääramisi. Veelgi enam, juba on olemas ka esimesed siirdehindadega seonduvad kohtulahendid.

Tulumaksuseadus näeb ette, et äriühingud peavad siirdehindade dokumentatsiooni esitama ainult maksuhalduri nõudmisel. Seni on maksu- ja tolliamet ettevõtjatelt siirdehindade dokumentatsiooni nõudnud vaid seoses konkreetsete maksumenetlustega, kuid see praktika on aastal 2012 oluliselt muutunud. Nüüd on maksuhaldur hakanud ettevõtjatele saatma märgukirju, millega nõutakse siirdehinna dokumentatsiooni esitamist aastate 2010 ja 2011 osas. Ettevõtja esitatud siirdehinna dokumentatsiooni ja muu info põhjal otsustatakse, kas äriühingus alustatakse ka reaalset menetlust või mitte. Seega on väga oluline, et äriühingul oleks vajalikul hetkel olemas nõuetele vastav dokumentatsioon, mida esitada.

Tegelikult on maksuhalduri käitumine täiesti loogiline, sest siirdehindade dokumentatsiooni eesmärk on veenda lugejat, et äriühingu ja temaga seotud isikute vahelised tehingud vastavad igati turutingimustele. Kui maksuhaldurile esitatud materjal on piisavalt veenev, siis ei ole maksuhalduril mõtet konkreetse maksumaksja peale rohkem aega kulutada, vaid ta võib ilma keerulisi menetlusdokumente koostamata asuda mõnda järgmist ettevõtjat nö kompama.

Igaks juhuks tuletan meelde, kes kohustuslikus korras siirdehindade dokumentatsiooni koostama peavad. Vastava dokumentatsiooni peab koostama iga residendist äriühing või Eestis püsivat tegevuskohta omav mitteresident, kellel arvestatuna koos Eesti ja välismaiste seotud isikutega on täidetud kasvõi üks allolevatest kriteeriumitest:
• 250 või rohkem töötajat, või
• käive vähemalt 50 miljonit eurot, või
• konsolideeritud bilansimaht vähemalt 43 miljonit eurot.

Sõltumata suurusest peavad siirdehindade dokumentatsiooni koostama Eesti residendist krediidiasutused ja kindlustusseltsid ning börsil noteeritud Eesti residendist äriühingud. Samuti tuleb dokumentatsioon koostada, kui tehingu üheks osapooleks on madala maksumääraga territooriumil asuv isik.

Seotud isikutega tehtavad tehingud peavad alati vastama turutingimustele, seda ka juhul, kui äriühing ei pea siirdehindade dokumentatsiooni koostama. Maksuhalduril on õigus küsida selgitusi tehingute hinnastamise põhimõtete kohta igalt ettevõtjalt. Seotud isikuga võib ebaõigete hindadega tehinguid endale lubada vaid selline ettevõtja, kes soovib hinnavahe pealt tulumaksu maksta.

Osale arutelus

  • Ivo Vanasaun, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 6 000 kasutaja.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

Replace otsib RAAMATUPIDAJA-LAOARVESTAJAT

Replace OÜ

23. aprill 2018

Uudised

Tööriistad