Kõrgharitud majandus-arvestuse ekspert - kas vaene kasuõde?

Kutsestandardis raamatupidajatele esitatud nõudmiste põhieelduseks on, et eksamite sooritamine on vabatahtlik.

Näeme tihti tööreklaame, kus otsitakse nn ,,bilansivõimelist raamatupidajat“. Kas nii tasemed II ja III on bilansivõimelised? Mida see bilansivõimelisus üldse tähendab?

Paljud on läbinud Raamatupidaja assistendi I taseme. Tööülesanded on üheselt mõistetavad olemasolevat haridustaset arvestades. Sooritajatele ja nende tööandjatele võib see kindlust anda.  Veidi rohkem kui 60 raamatupidajat on õnnestunult sooritanud Raamatupidaja II eksami. Ka see on arusaadav soovitatavat haridustaset arvesse võttes.  Raamatupidaja III eksamit pole siiamaani antud.

Minul oleks ülimalt hea meel, kui me eristaksime arvepidamist ja aruandlust nii nagu näiteks inglise ja rootsi keeles. Inglise keeles on bookkeeping (arvepidamine,  kirjendamine) ja accounting  (aruandmine, kajastamine).  Rootsi keeles on arvepidamine bokföring ja aruandlus ,redovisning.  Nii saaksime eristada tasemeid, kus I oleks arveametnik, tase II raamatupidaja ja tase III – aruandluse eest vastutav isik.   

Kuhu paigutada aga need isikud, kellel ülikool on lõpetatud majandusarvestuse suunal? Kui ülikooli programm on läbinud akrediteerimise, puudub ehk mõte neile pakkuda täiendavat eksamineerimist?
Mina soovitan, et praegune Raamatupidaja III peaks vastama International Federation of Accountants (IFAC-i) ,,Professional Accountants in Business“ (PAIB) nõuetele. Kui selle taseme teadmiste ja praktika nõuded on täidetud saaksid selle kompetentsiga isikud end vabatahtlikult PAIB-ideks tituleerida ja kutseliidus arvele võtta. Sellega kaasneks kohustus lähtuda eetikakoodeksist ja professionaalidena osaleda täiendõppe programmides.      

Olen seisukohal, et  Raamatupidaja III tunnustamine professiooniks edendaks nii kutse kui  aruandluse taset.

Märkus 1. Äriseadustiku kohaselt vastutab juhatus raamatupidamise eest. See ei muutuks, vaid aruandluse eest vastutav isik nimetatakse juhatuse liikmeks. Nii see on ka praegu suuremates ettevõtetes.
Märkus 2. Olen teadlik, et Rahandusministeerium ja Raamatupidajate Kogu tegelevad Raamatupidaja III tasemega. Loodan, et leitakse hea ja toimiv lahendus.

Osale arutelus

  • Rita Maris Ilisson, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

Uudised

Tööriistad