Kriminaalkaristus ebaausale automüüjale

Võib kindel olla, et müügis on kasutatud autosid, mille eest küsitakse põhjendamatult kõrget hinda nn tagasikeritud hodomeetri näidu ja selle põhjal võltsitud andmetega hooldusraamatu alusel.

Patused automüüjad laiutavad käsi ja tuginevad asjaolule, et nemad ei ole andmete võltsimisest teadlikud. Murelikuks teeb seejuures asjaolu, et aastaid kestnud avalik diskussioon ei ole kaasa toonud muutust õiguslikus regulatsioonis ega automüüjate tegevuses.

Tundub, et probleemi puhul jäetakse põhjendamatult käsitlemata probleemi alge - automüüjad. Selle asemel manitsetakse kasutatud autode ostjaid autot igakülgselt kontrollima ja oodatakse autotootja-poolset probleemi lahendamist, näiteks viia sisse turvaline elektrooniline hooldusraamat. Kuid see võtab tõenäoliselt veel pikki aastaid.

Lasutatud auto ostjale on kindlasti abiks ka Politsei- ja Piirivalveameti ning Maanteeameti kodulehelt leitavad nõuanded. Samas ei paista see kõik turu olukorda märkimisväärselt parandanud olevat.

Tundub ebaõiglane, et automüüjad on lahendust otsides justkui ära unustatud ja tegemist on ainult autotootjate ja kasutatud autode ostjate murega. See ajendab mõtlema sellele, mis motiveeriks kasutatud autode müüjaid senist praktikat muutma. Teisisõnu: olukord tuleks õiguslikult reguleerida, nii et automüüjad lõpetaksid valeandmetele esitamise ja ostjate eksitamise.

Selle eesmärgi saavutamiseks on võimalikud mitu alternatiivi. Vahest tõhusaim oleks võltsitud hooldusraamatu ja ebaõige hodomeetri näiduga sõiduauto müüjat ähvardav kriminaalkaristus. Formaalselt võiks see vastata karistusseadustiku §209 lõikes 1 sätestatud kelmuse süüteokoosseisule, kuid vastutus on reeglina välistatud põhjusel, et viidatud koosseis eeldab automüüja teadvat käitumist.

Sisuliselt on peaaegu võimatu tõendada, et automüüja oli võltsimisest teadlik. Seetõttu võiks olukorra reguleerimiseks kaaluda karistusseadustiku täiendamist näiteks vastava kelmuse erikoosseisuga (sarnaselt näiteks karistusseadustiku §-s 213 sätestatud arvutikelmuse koosseisuga), mille tausteesmärgiks oleks automüüjate kohustamine müügiprotsessis õigete andmete esitamiseks (ja sellele eelnevalt ka nende kontrollimiseks).

Siinkirjutaja möönab, et uue koosseisu väljatöötamisel on mitmeid keerulisi ja kriitilise tähendusega aspekte, kuid võttes arvesse aastaid kestnud massilist võltsandmetega autode müümist, võib asuda seisukohale, et vajadus automüüjate tegevuse reguleerimiseks on olemas.

Lisaks eelnevale tundub põhjendamatu, et antud olukorras peab kontrolli eest vastutama üksnes ostja. Samas, kui müüja võib hoolsuskohustust rikkudes tugineda asjaolule, et ta ei ole auto ajalooga kursis. Kui hoolsuskohustuse rikkumine oleks karistatav kriminaalkorras, oleks automüüjad rohkem motiveeritud ise vajaliku kontrolli tegema.

Kuigi karistusõiguslik norm ei taga ühiskonnas automaatselt sotsiaalset muutust, on siiski oluline, et valitseva arvamuse järgi on Eesti ühiskonnas tegemist kriminaalkaristust vääriva teoga. Arvan, et kuigi eelduslikult oleks tegemist ilmselt tõhusa vahendiga, tuleb siiski arvesse võtta ka seda, et regulatsiooni väljatöötamine on keeruline ning eesmärgi saavutamine võtab aega. Paraku ei saa seni kasutatud auto ostjale soovitada muud, kui olla kauba tegemisel põhjalik, tähelepanelik ja igakülgselt hoolas.

Osale arutelus

  • Marko Pikani, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad