Siirdehinnad panevad ameti märgukirju saatma

Mitmed kontserni kuuluvad Eesti äriühingud on saanud Maksu- ja Tolliametilt märgukirja siirdehinna dokumentatsiooni esitamiseks 2010. ja 2011. aasta osas.

Sarnased kirjad saadeti näiteks 2011. aasta lõpus rohkem kui 1000 äriühingule, kes maksid oma töötajatele oluliselt madalamat palka võrreldes piirkonna- ja tegevusala keskmisega. Seekordse teatise eesmärk on kontrollida, kas seotud isikute vahelised tehingud vastavad turuväärtusele ning kas äriühingul on olemas siirdehinna määrusele vastav dokumentatsioon. Seega pole ka nüüd tegemist revisjoniteatega, vaid maksumaksja poolt esitatava siirdehinna dokumentatsiooni põhjal otsustatakse, kas tuleks alustada maksukontrolliga. Märgukirja saamine näitab, et konkreetne äriühing on maksuhalduri riskianalüüsis jäänud silma ning maksuhaldur kujundab oma seisukohtade siirdehindade kontrollimise vajaduse osas.

Maksuhalduri märgukiri pole haldusakt, mida saaks vaidlustada või millele reageerimata jätmine võiks kaasa tuua karistuse. Samas on selge, et dokumentatsiooni mitteesitamine annab ka maksuhaldurile teatud sõnumi. Seega ei ole mõistlik sellist märgukirja ignoreerida, kuna võib arvata, et maksuamet peab arvestust ka nende äriühingute üle, kes jätavad vastamata ning sellise sõnumi põhjal otsustab maksuamet, kas algatada maksukontroll.

Nagu viidatud maksuameti teates, siis siirdehinna dokumentatsioon peab olema proportsionaalne tehingu ja selle hinna kujunemise keerukusega ning võimaldama maksuhalduril veenduda selles, et maksumaksjal on põhjust uskuda, et hind vastab turuväärtusele.

Seega äriühingud, kellel on koostatud siirdehinna turuväärtuse määramise analüüs 2010 ja 2011. aastate osas, neil oleks soovitatav dokumentatsioon ka maksuhaldurile esitada koos võrreldavate andmete analüüsi ja muude lisadega. Juhul kui analüüs on nt ühe majandusaasta osas või üldse tegemata, siis oleks mõistlik maksuhaldurit sellest hiljemalt kirjas märgitud tähtajaks teavitada ning paluda täiendavat ajapikendust siirdehinna dokumentatsiooni koostamiseks. Seadusega on antud 60. päevane tähtaeg dokumentatsiooni esitamiseks maksuhaldurile.

Rahvusvahelised kontsernid, kes on koostanud dokumentatsiooni inglise keeles peaksid arvestama, et maksuhaldur võib hiljem paluda, et dokumentatsioon tõlgitakse eesti keelde või vähemalt seda tehakse teatud peatükkide osas. 

Eeltoodu kinnitab maksuhalduri varasemaid sõnumeid, et seotud isikute vahelistele tehingutele pööratakse kasvavat tähelepanu. Ka maksuameti statistika on näidatud, et alates 2008. aastast on iga aastaga algatatud rohkem maksukontrolle siirdehindade sätte alusel ning kasvab ka koostöös välisriigi maksuhalduriga läbiviidud revisjonide hulk.

Osale arutelus

  • Ranno Tingas, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad