Korteriühistu võlglastega pole mõtet kaua oodata

Ilmselt on vähe selliseid korteriühistuid, kes ei oleks mingil ajahetkel puutunud kokku võlglaste probleemiga. Olukorras, kus korteriomanikud jätavad ühistule majandamiskulude (kommunaalteenuste) eest tasumata ning juhul, kui kohtuvälised läbirääkimised tulemusi ei anna, võib korteriühistu ainsaks võimaluseks võlgnetava rahasumma kättesaamiseks olla kohtu poole pöördumine.

Sageli ei soovi korteriühistud aga võlgnevust kohtu kaudu nõuda, kuna see toob endaga kaasa kulutused riigilõivule ning õigusabile (mis küll hiljem võlglaselt üldjuhul välja mõistetakse). Seetõttu lükatakse kohtusse pöördumise otsuse tegemist tihtipeale edasi ning loodetakse, et ehk leiab võlgnik siiski vajaliku rahasumma oma võlgade tasumiseks.

Kuigi võlgnevuse tekkimisel ei ole koheselt mõistlik hagi koostama asuda, ei tasu seda sammu siiski liiga kaua edasi lükata. Nimelt tuleb arvestada sellega, et korteriühistu nõuded ei ole n-ö igavesed ning teatud aja möödudes need aeguvad. Kuigi seadusega on lubatud ka aegunud nõude esitamine, on võlgnikul pärast aegumistähtaja saabumist õigus keelduda võlgnetava rahasumma tasumisest.

Kui kaua on korteriühistul aega oma nõude esitamiseks? Riigikohus on oma hiljutises otsuses (otsus nr 3-2-1-174-11) märkinud, et korteriühistu majandamiskulude nõuded aeguvad seaduse kohaselt kolme aastaga. Tulenevalt sellest, et kommunaalmaksete näol on tegemist perioodiliste kohustustega, siis algab iga üksiku makse aegumistähtaeg selle aasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. Kommunaalmaksete tasumise nõue muutub üldjuhul sissenõutavaks arvel näidatud maksetähtaja saabumisel.

Eeltoodu tähendab seda, et kui ühistu liikmel on võlgnevus ühistu ees aastast 2009, siis peaks korteriühistu esitama kohtusse maksekäsu kiirmenetluse avalduse või hagiavalduse kindlasti veel käesoleva aasta jooksul. 2010. ning 2011. aasta tekkinud võlgnevuste sissenõudmiseks on maksimaalselt aega vastavalt 2013. ning 2014. aasta lõpuni. Enne 2009. aastat tekkinud võlgnevused on aga tänaseks päevaks kahjuks juba aegunud ning nende nõuete kohtusse esitamine ei ole seetõttu enam otstarbekas.

Osale arutelus

  • Kairi Tuulmägi, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad