Aastane inflatsioon pidurdus

Aastane inflatsioon püsib lähikuudel aeglustumistrendil hoolimata mootorikütuse kallinemisest ja tubakaaktsiisi tõusust. Põhjuseks on asjaolu, et möödunud aasta alguses hindade tõusu vedanud toidu oluline kallinemine jääb nüüd võrdlusest välja.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad veebruaris kuuga 0,4 protsenti. Aastane hinnatõus aeglustus jaanuari 4,5 protsendilt veebruaris 4,2 protsendini. Eurotsoonis ulatus aastane hinnatõus 2,7 protsendini. 

Veebruari hindu mõjutas meil mootorikütuse, toidu ja alkoholi kallinemine ning mobiilside odavnemine. Mootorikütuste kallinemist on põhjustanud eelkõige geopoliitilised pinged ning tarneprobleemid, mistõttu on  nafta hind aasta alguses kiirelt tõusnud. Veebruari lõpus ületas see eurodes mõõdetuna ka 2008. aasta kõrgtaseme.

Toidu hindade tõusu soodustas hoogustunud tarbimine ning toorainete mõningane kallinemine. Inimeste elatustase on paranenud, kuna reaalpalgad pöördusid möödunud aasta teisel poolel tõusule. Soodsad arengud siseturul on võimaldanud kaupmeestel taastada langusaastate eelse kasumlikkuse. Alkoholi kallinemise peapõhjuseks oli aktsiisimäära tõstmine 1. veebruarist. Mobiilside hindu on järk-järgult langetatud ning veebruaris olid sideteenused ligi 8 protsenti odavamad kui aasta tagasi.

Veebruari 4,2 protsenti on vastavuses viimaste ootustega. Möödunud aasta suvise prognoosiga võrreldes osutub käesoleval aastal inflatsioon veidi kiiremaks eelkõige kütuste kõrgete hindade tõttu, mis mõjutab Eestit euroalaga võrreldes rohkem.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets, Kristjan Pungas

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad