Firmaürituse käsitlemine erisoodustusena, miks?

Vandeadvokaat Vahur Kivistik tegi veebruarikuu erisoodustusteemalisel konverentsil ettepaneku muuta firmaürituste piiritlemisel ettevõtlusega seotuse ja erisoodustusega maksustamise aspektist maksuhalduri praktikat Saksamaa eeskujul.

„Saksamaa haldus- ja kohtupraktika kohaselt isegi kord-kaks aastas toimuvad kollektiivsed väljasõidud ja firmapeod loetakse maksuvabaks, kui tegemist on harjumuspäraste üritustega, näiteks jõulude aegne pidulik üritus. Põhjuseks tuuakse, et sellised üritused toimuvad peamiselt tööandja huvides, sest need aitavad luua positiivset töökeskkonda,” selgitas Kivistik. (Vt ka Lasse Lehis. Tulumaksuseaduse kommenteeritud väljaanne. Lk 830). Eesti maksuhaldur on praktikas aktsepteerinud äriühingu pidulikke üritusi vaid osaliselt ettevõtluse kuludena tingimusel, et seal on tehtud näiteks tööaasta kokkuvõtteid, peetud ettekandeid järgmise aasta sihtide seadmiseks, peetud meeles parimaid töötajaid ja tehtud erialaga seonduvaid ettekandeid. Ettekannetele järgnevat vabamat osa, sh muusikat, suupisteid jms on maksuhaldur käsitlenud kui pigem maksustamisele kuuluvat.
Asjaolu, et kord-paar aastas on suures organisatsioonis vaja korraldada tehtud tööd kokkuvõtvad üritused, kus osaleksid võimalusel kõik töötajad, tuleb lugeda üldiselt teadaolevaks ja aktsepteeritavaks. Selliste ürituste toimumine pidulikumas miljöös, konverentsisaalis või hotellis, ei vähenda nende seotust ettevõtlusega. Sõltuvalt ettevõtluse spetsiifikast võib olla võimatu korraldada tööaastat kokkuvõtvat koosolekut kõigile töötajatele tööajal, sest äriühingut ei saa üldistel lahtiolekuaegadel tundideks sulgeda ega jätta kliente teenindamata.

Piduliku miljööga üritusele muusika ja jookide/suupistete tellimine on kooskõlas hea äritavaga, rõhutab ürituse tähtsust ning pidulikkust ega muuda üritust osaliselt erisoodustuseks. Kivistik märkis, et erisoodustuse määratlemiseks tuleb piiritleda, kas tegemist oli tööandja või töövõtja huvides tehtud kulutusega. „Pole kahtlust, et näiteks EV Presidendi iga-aastane vastuvõtt ei ole erisoodustus, vaid maksuõiguslikult on tegu riigi ettevõtluse kuludega tulumaksuseaduse tähenduses, vaatamata sellele, et vastuvõtul mängib muusika ja pakutakse veini ning suupisteid. Sarnaselt peaks olema ettevõtluse kulu näiteks korra aastas toimuv pidulik äriühingu juhatuse vastuvõtt oma töötajatele ja külalistele, sest see on eelkõige äriühingu huvides,” oli Kivistik veendunud.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

Uudised

Tööriistad