Maksukoormus sõltub residentsusest

Peagi lõpeb kalendriaasta 2011 ja tuleb hakata mõtlema lõppeva aasta tulude deklareerimisele. Kuidas mõjutab residentsus maksukoormust, selgitab Rödl & Partner vandeaudiitor Mart Nõmper.

Füüsilise isiku tulude maksustamisperiood on kalendriaasta. Tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse residendist füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil Eestis ja väljaspool Eestit kõikidest tuluallikatest saadud tulu. Residendist füüsilisel isikul on seaduses sätestatud juhtudel õigus teha tulust mahaarvamisi. Residendist füüsilise isiku tulust tehtavate mahaarvamiste loetelu on tulumaksuseaduse §-des 23-28².

Paljud residendist füüsilised isikud on saanud maksustamise perioodil tulusid ka väljaspool Eestit. Tasub meelde jätta, et füüsilise isiku poolt saadud tulu võetakse tulumaksuga maksustamisel arvesse sellel maksustamisperioodil, millal tulu laekus. Tulust tehtavad mahaarvamised võetakse arvesse sellel maksustamisperioodil, millal need tasuti.

Lisaks tulumaksuseadusele reguleerivad Eesti residentide välismaalt saadud tulu maksustamist riikidevahelised maksulepingud (tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingud). Alus tulu maksustamiseks peab olema tulumaksuseaduses, kuid maksuleping võib ette näha seadusest soodsama olukorra kas madalama tulumaksumäära või maksuvabastuse näol.

Need füüsilised isikud, kes ei olnud residendid kogu maksustamisperioodi kestel, esitavad tuludeklaratsiooni ainult residendiks oleku ajal saadud tulude kohta ja võivad teha seaduses lubatud mahaarvamisi sama ajavahemiku kohta.

Kogu eelnev jutt on seotud füüsilise isiku residentsusega. Vahel arvatakse ekslikult, et residentsus ja kodakondsus on üks ja seesama. Kuigi ka kodakondsus võib isikul muutuda, on residentsuse muutumine võimalik sagedamini. Tulumaksuga maksustamisel on alati vaja määrata isiku residentsus.  Alates 01.01.2011 jõustunud tulumaksuseaduse § 6 lg 6 sätestab, et füüsiline isik teavitab oma residentsuse muutumisega seotud asjaoludest ning täidab residentsuse määramise vormi. Vorm R on sobilik nii Eesti residentsuse tekkimise kui ka Eesti residentsuse lõppemise määramisel. Viidatud  vormi alusel saab maksuhaldur teha residentsuse muutumise kohta otsuse. Seega, kui on töötatud ja saadud tulusid nii Eestis kui väljaspool, tuleks kindlaks teha, kas residentsus on jätkuvalt sama (Eesti resident) või on see muutunud. Eriti tülikas on hakata tõendeid koguma siis, kui tulude deklareerimise aeg on kätte jõudnud (2011. a tulud tuleb deklareerida hiljemalt 31.03.2012).

Kui residentsus pole muutunud (ollakse jätkuvalt Eesti resident) ja on saadud tulu välismaalt, tuleb need deklareerida ning Eestis tasumisele kuuluvast tulumaksust võib maha arvata nendelt tuludelt välismaal tasutud või kinnipeetud tulumaksu. Mahaarvamine on lubatud ainult juhul, kui on saadud välisriigi maksuhalduri või maksu kinnipidaja õiend tulumaksu tasumise kohta. Nende õiendite kogumisele tasub mõelda juba täna.

Artikli autor on Mart Nõmper, Rödl & Partner OÜ vandeaudiitor ja juhatuse liige

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad