Kuidas kaitsta ennast pahatahtliku võlausaldaja eest laenu tagastamisel

Laenusaajal on kohustus tõendada, et ta on võlausaldajale laenu tagasi maksnud, tihti aga tagastab võlgnik laenu sularahas ning sellest ei jäämaha ainsatki märki, mis annab pahatahtlikule võlausaldajale võimaluse väita, et raha on saamata ning nõuda laenusumma mitmekordset tagastamist. Kuidas end kaitsta?

Eelkirjeldatud olukord annab pahatahtlikule võlausaldajale võimaluse väita, et laenusaaja kohustus on jätkuvalt täitmata ning nõuda laenusumma mitmekordset tagastamist. Pahatahtliku laenuandja vastu saab võlgnik ennast aga kaitsta.

Üheks võimalikuks vahendiks enda õiguste kaitsmiseks on nõuda võlausaldajalt täitmise kviitungit. Nimelt peab võlausaldaja kohustuse täitmise vastuvõtmisel andma võlgnikule tema nõudel kohustuse täitmise vastuvõtmise kohta kirjaliku tõendi (täitmise kviitung). Sellise dokumendi väljaandmisel eeldatakse üldjuhul, et võlgnik on kohustuse täitnud, ning tõendamiskoormus selle tõendamiseks, et täitmist ei toimunud, läheb üle võlausaldajale. Võlausaldajal on võimalus selline eeldus ümber lükata, kui ta tõendab, et võlgnik on jätnud kohustuse täitmata. Sellist seisukohta on kinnitanud Riigikohus ka enda hiljutises otsuses nr 3-2-1-76-11.

Lisaks ülalmärgitule saab võlgnik nõuda võladokumendi (näiteks laenulepingu) tagastamist. Täpsemalt, kui võlgnik on kohustuse kohta välja andnud kohustuse olemasolu tõendava dokumendi (võladokument), võib ta kohustuse täitmisel lisaks kviitungile või selle asemel nõuda võladokumendi tagastamist. Kui võlausaldaja võladokumenti ei tagasta, võib võlgnik nõuda võlausaldajalt kohustuse lõppemise kohta kirjalikku tunnistust või tagasimaksmise kohta kirjaliku pealdise tegemist võladokumenti. Seejuures kehtib ka nimetatud dokumentide väljaandmisel eeldus, mille kohaselt võlgnik on kohustuse täitnud ning tõendamiskoormis, et täitmist ei toimunud, läheb üle võlausaldajale.

Seega, et mitte anda võlausaldajale võimalust nõuda sama võlasumma tasumist mitmekordselt, tuleks laenu tagastamisel nõuda laenuandjalt kviitungit, võladokumendi tagastamist või võlausaldaja kirjalikku tunnistust kohustuse täitmise kohta. Juhul, kui võlausaldaja keeldub kviitungit välja andmast, võladokumenti tagastamast või sellele pealdist tegemast või kohustuse lõppemise kohta tunnistust välja andmast, võib võlgnik keelduda laenu tagasimaksmisest kuni soovitud dokumendi saamiseni.

Kas ainult võlausaldaja väljastatud dokument saab tõendada võlgniku kohustuse täitmist?

Sarnast olukorda käsitles hiljuti ka Riigikohus asjas nr 3-2-1-96-11, kus pooled vaidlesid laenu tagastamise üle. Nimetatud lahendis selgitas kohus, et juhul, kui võlgnikul ei ole kviitungit, tagastatud võladokumenti või võlausaldaja kirjalikku tunnistust esitada, tuleb eeldada, et võlgnik ei ole oma kohustust täitnud. Samas osutas Riigikohus, et võlgnik ei pea oma kohustuse täitmist tõendama ainult nimetatud tõenditega. Tõendiks on igasugune teave, mis on seaduses sätestatud protsessivormis ja mille alusel kohus teeb kindlaks poolte nõudeid ja vastuväiteid põhjendavad asjaolud või nende puudumise, samuti muud asja õigeks lahendamiseks tähtsad asjaolud. Hagimenetluses võib tõendiks olla tunnistaja ütlus, menetlusosalise vande all antud seletus, dokumentaalne tõend, asitõend, vaatlus ning eksperdiarvamus.

Eeltoodust tulenevalt asus Riigikohus seisukohale, et võlgnik võib võla tasumist tõendada ka muude kirjalike dokumentidega, samuti tunnistajate ütlustega. Võlakohustuse täitmise tõendi liigi- ja vormivabadus tulenes Riigikohtu arvates mh sellest, et seadus ei sätesta laenulepingu kohustuslikku vormi. Põhjendatud ei ole piirata laenulepingu täitmise tõendamist üksnes kirjaliku tõendiga, kui laenulepingu võib sõlmida mis tahes vormis.

Lõpetuseks võiks märkida, et pahatahtliku laenuandja eest saab võlgnik ennast eelkõige kaitsta selliselt, kui nõuab laenusumma tagastamisel võlausaldajalt kviitungit, võladokumendi tagastamist või võlausaldaja kirjalikku tunnistust kohustuse täitmise kohta. Juhul, kui võlausaldaja keeldub soovitud kohustuse täitmist tõendava dokumendi väljastamisest, tuleks laenusaajal enda kohustuse täitmisest keelduda kuni soovitud dokumendi saamiseni. Täiendavalt võiks kaaluda ka näiteks tunnistaja kaasamist, kes võiks hilisema vaidluse korral tõendada võlgniku väiteid laenusumma tagasi maksmise kohta.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Tõnis Juurmann 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

LeapIN Business Services is looking for an ACCOUNTANT

LeapIN Business Services OÜ

20. aprill 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

01. aprill 2018

Uudised

Tööriistad