Ületunnitöö hüvitamine tuleb kokku leppida

Praktikas on üha rohkem esinemas juhtumeid, kus töötaja esitab esmakordselt nõude ületunnitöö hüvitamiseks alles pärast töösuhte lõppemist.

Ületundide hüvitamise tingimusi käsitleva kokkuleppe puudumisel peaks töötaja ületunnitöö hüvitusnõude esitama mõistliku aja jooksul pärast vastava tööaja arvestusperioodi lõppu. Taunida tuleks pärast töölepingu lõppemist töötaja poolset esmakordse ületundide nõude esitamist töövaidluskomisjoni või kohtusse.


Regulatsioonist üldiselt

Esmapilgul tundub ületunnitöö regulatsioon Töölepingu seaduses täiesti lihtne ja selge olevat. Ületunnitööd tehakse töötaja ja tööandja kokkuleppel ja seaduses toodud erijuhtudel tööandja nõudel. Eeldatakse, et ületunnitöö hüvitatakse vaba aja andmisega ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamises rahas. Kui vastav kokkulepe on, siis maksab tööandja töötajale 1,5 kordset töötasu. Tööaja arvestust, seega ka tööaja hulka kuuluva ületunnitöö arvestust, on kohustatud pidama tööandja.

Töölepingu lõppemisega (sõltumata alusest) muutuvad kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks. Seega muutub sissenõutavaks ka ületunnitöö hüvitis. Kuna ületunnitöö eest rahas nõutav hüvitis kuulub töötasu koosseisu, siis nõude esitamise tähtaeg on kolm aastat.

Eraldi temaatika on kas ja millistel tingimustel saaks töötaja nõuda ületunnitöö eest antava vaba aja hüvitamist rahas (nt analoogselt kasutamata puhkuse hüvitamisega). Selles osas selgust ei ole.

Mis praktikas toimub

Tavapäraselt on tööaja arvestusperioodiks kalendrikuu (va summeeritud tööaja arvestus). Tööandja poolt peetud tööaja arvestuse alusel makstakse töötajale töötasu. Praktikas levivad aga üha enam juhtumid, kus töötaja peab lisaks tööandjale ise veel eraldi enda kohta tööaja (sh ületundide) arvestust, millist hiljem kasutatakse nõude esitamisel. Töötaja poolt sellist arvestust tööandjale ei edastata ja ületunnitöö hüvitamise nõudeid töösuhte kestel ei esitata. Pärast töölepingu lõppemist esitatakse töövaidluskomisjoni või kohtusse ületunnitöö rahas hüvitamise nõue. Nõue esitatakse reeglina arvestusega kuni kolme aastase perioodi ületundide eest.

Autor on seisukohal, et sellist töötaja tegevust ei saa pidada isegi ületundide reaalse tegemise korral mõistlikuks ja heas usus käitumiseks. Juhul kui töötaja on teinud tööaja arvestusperioodi kestel ületunde ja tööandja ei ole neid tööaja arvestuses kajastanud ja/või ei hüvita neid, siis peab töötaja esitama ületundide hüvitamise nõude mõistliku aja jooksul, mitte aga alles kahe aasta pärast
(Näide: töösuhe lõpeb 2011 septembris, avaldus töövaidluskomisjoni esitatakse 2011 novembris ning avalduses nõutakse 2009 aasta ületundide hüvitamist).

Nõude esitamisega ootamine ei saa teenida rikastumise eesmärki. Kui töötaja ei ole töösuhte kestel nõudnud ületundide hüvitamist, siis ületundide rahas hüvitamise nõude esitamisel pärast töölepingu lõppemist tuleks selline nõue jätta rahuldamata.

Soovitusi tööandjale

Võimalike vaidluste vältimiseks tuleks tööandja ja töötaja vahel sõlmida alati vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kokkulepe ületunnitöö tegemise ja selle hüvitamise tingimuste kohta.

Pärast tööaja arvestusperioodi lõppu tuleks tööandjal võtta töötajalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kinnitus tööandja tööaja arvestuse õigsuse kohta.

Artikli autor on Alvin, Rödl ja Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Hillar Villers

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Rödl & Partner - Äri ja Õigus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad